Wpis z mikrobloga

Piętnasty Prezydent USA – James Buchanan
Ur. 23 kwietnia 1791 w Cove Gap, Pensylwania, zm. 1 czerwca 1868 w Lancaster, Pensylwania
Okres urzędowania: 4 marca 1857 – 4 marca 1861
Partia: Demokratyczna

1. Swego czasu został wyrzucony z college’u za pijaństwo, palenie cygar oraz ustawiczne robienie sobie żartów z kolegów i nauczycieli. Ostatecznie zdołał jednak zdobyć wyższe wykształcenie i został wziętym prawnikiem.
2. Słynął z mocnej głowy do alkoholu – podobno podczas jednego posiedzenia potrafił wypić kilka butelek mocnych trunków, ale nigdy się nie upijał.
3. Jest jedynym prezydentem-kawalerem w historii USA oraz przypuszczalnie jedynym homoseksualistą w tym gronie. W 1819 roku co prawda zaręczył się z Ann Coleman, ale para rozstała się już kilka miesięcy później. Za potencjalnego kochanka Buchanana uważa się powszechnie Williama R. Kinga – pod koniec życia wiceprezydenta pod Franklinem Piercem (urząd ten pełnił przez zaledwie 45 dni – do swojej śmierci z powodu gruźlicy). Panowie mieszkali razem w wynajmowanym domu w Waszyngtonie przez trzynaście lat – od 1840 roku do śmierci Williama w 1853. Idol Buchanana, siódmy prezydent Stanów Zjednoczonych Andrew Jackson, nazywał ich prześmiewczo Miss Nancy and Aunt Fancy. Spekulacje na temat tego związku tylko pogłębił fakt zniszczenia prywatnej korespondencji Buchanana i Kinga przez krewnych, wkrótce po śmierci każdego z nich.
4. Już podczas swojej przemowy inauguracyjnej zapowiedział, że nie będzie się ubiegać o reelekcję – słowa dotrzymał.
5. Obowiązki Pierwszej Damy za jego kadencji pełniła jego osierocona siostrzenica – Harriet Lane.
6. Miał słaby wzrok – żeby lepiej widzieć, nieustannie przechylał głowę w lewo; w takiej pozie widoczny jest też na większości przedstawiających go zdjęć i portretów.
7. Bywał określany przydomkiem Ciastowaty (ang. Doughface), ze względu na swoje stanowisko wobec niewolnictwa – z jednej strony go nie popierał, z drugiej zaś uważał, że kwestia legalności niewolnictwa powinna pozostać w gestii poszczególnych stanów, co jego zdaniem gwarantowała Konstytucja USA.
8. Przez swoje niejasne stanowisko w sprawie niewolnictwa bywa obwiniany przez badaczy o przygotowanie gruntu pod wojnę secesyjną. Na początku jego prezydentury na Unię składały się 32 stany, po jej zakończeniu – 25.
9. 4 marca 1861 roku, opuszczając Biały Dom, powiedział do zastępującego go na stanowisku Abrahama Lincolna: „Jeśli jest pan tak szczęśliwy wprowadzając się do Białego Domu, jak ja powracając do Wheatland (swojego domu w Lancaster – przyp. red.), to jest pan prawdziwie szczęśliwym człowiekiem”.
10. Zmarł w wieku 77 lat z powodu niewydolności oddechowej, będącej skutkiem złapanego wcześniej przeziębienia.

*

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce

*

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych - w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
Wariner - Piętnasty Prezydent USA – James Buchanan
Ur. 23 kwietnia 1791 w Cove Gap, ...

źródło: comment_IdSPVCk29ctOdG6qoKrqLN792aXy4cba.jpg

Pobierz
  • 17
@Wariner: @ja_nie_lubie: Warto dodać, że w rankingach prezydenckich regularnie umieszczany jest na samym dnie, sporadycznie ustępując miejsca Hardingowi - jego niezdecydowanie i brak stanowczości jest powszechnie uważane za jedną z głównych przyczyn wybuchu wojny. U nas jego postać była przywoływana przed wyborami w 2010 roku w kontekście jednego z kandydatów (analogia: kawaler--> domniemany homo --> perspektywa bratanicy jako Iszej damy --> zły prezydent).
@Wariner: To jeszcze ode mnie:
- miał zasadę nieprzyjmowania żadnych podarunków, nawet od bliskich przyjaciół,
- Ann Coleman niedługo po rozstaniu z Buchananem popełniła samobójstwo, co było dla niego traumą na resztę życia i być może jakoś przyczyniło się do zmiany "upodobań",
- o ile jego prezydentura była w większości oceniana negatywnie, to jako urzędnik państwowy był bardzo ceniony za swoją uczciwość i kompetencje - doczekał się nawet dzięki temu pomnika
@wah7312: Samobójstwo Coleman nie jest pewne, ale fakt faktem, że po zerwaniu zaręczyn popadła w głęboką depresję.

Co do traumy, która niby zmieniła Buchanana w homoseksualistę - stary, ludzie się z tym rodzą, on od zawsze był gejem (jeśli rzeczywiście nim był - wszystko na to wskazuje), ale w tamtych czasach niedopuszczalne było się do tego otwarcie przyznać. Coleman miała bogatego ojca - mówiło się, że to jego fortuna kierowała Jamesem.
@Wariner: Specjalnie napisałem szeroko o "upodobaniach", żeby nie przesądzać, jak to z nim ostatecznie było. Mnie osobiście teza, że był gejem, nie przekonuje w 100%. Jest wiele mocnych przesłanek (choć nie dowodów), ale nie chce mi się wierzyć, żeby przy tak gorącym sporze politycznym jak wtedy (nawet w ramach samej Partii Demokratycznej) nikt nie wykorzystał tego argumentu do pogrążenia go. Zwłaszcza że jego domniemanym kochankiem nie był jakiś anonimowy ziomek, tylko