Wpis z mikrobloga

Skąd się bierze to powszechne przekonanie że ludzkość jest tyle warta? Zabicie człowieka jest powszechnie uznawane za najcięższe możliwe przewinienie, jak ktoś stwierdzi że jego celem jest rozmnożenie gatunku na jak największą skalę albo rozmnożenie siebie to zyskuje szacunek.
Czy nie ma pory na powstrzymanie swoich genitaliów i wymyślenie sposobu na wspólne życie z innymi stworzeniami w równowadze?
#spoleczenstwo #ludzie #moralnosc #filozofia #antynatalizm
Ankieta na plusach bo mi pokazuje że każda odpowiedź jest za długa. "Jesteś za maksymalizacją liczby ludzi?"
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Brzytwa_Ockhama: Nie wiem w jaki sposób to się odnosi do moich pytań. Jakaś kolektywna świadomość z trupami, że oni pracowali żebym ja miał dobrze więc mam się czuć dumny z naszej wspólnej pracy?
  • Odpowiedz
@gniX79: Ludzie którzy piszą, że istnieje "przekonanie" że ludzkość jest tyle warta konceptualizuje sobie, że tak nie jest i jest to przekonanie ergo jakaś subiektywna opinia dużej ilości ludzi a nie obiektywny fakt przez który zachodzą różne pozytywne i sprawiedliwe mechanizmy. Tacy ludzie niech lepiej milczą czerpiąc z wytworów kultury i może w końcu przejrzą na oczy, że żyją w najlepszej, ale nie bez wad, cywilizacji na świecie.
  • Odpowiedz
@gniX79: bo jesteśmy ludzmi, wiec siebie cenimy. Pantera bedzie miec w dupsku twoja miedzygatunkowa tożsamość i cie zje. A innej pantery jakos nie. I my robimy to samo.
Mozna grać nadistote opiekuna Ziemi i calego Życia, ale to tylko jedna z postaw. Ktos moglby powiedzieć ze to przerost ego. Kto inny ze to empatia i wsparcie słabszych
  • Odpowiedz
@gniX79:

1. Tak, jestem człowiekiem i uważam że ludzi powinno być jak najwięcej.

2. Nie, chętnie płaciłbym więcej za kontrolę populacji.

3. Ja mam to w p-----e
  • Odpowiedz
A może anihilacja to własnie jest to "lepiej"? Dlaczego preferowaną przez siebie opcję prezentujesz jako to co obiektywnie dobre i słuszne?


@Phiaas: Wstyd, że masz człowiek który walczył z Mefistofelesem u Goethego. On tworzył takie koncepcje - byłoby lepiej gdyby nie było ludzi - to słowa metaforycznego Szatana. Nietzsche pisał o tym.
  • Odpowiedz
@Brzytwa_Ockhama:

Wstyd, że masz człowiek który walczył z Mefistofelesem u Goethego. On tworzył takie koncepcje - byłoby lepiej gdyby nie było ludzi - to słowa metaforycznego Szatana. Nietzsche pisał o tym.


I co w związku z tym? To jest argument? Albo chociaż odpowiedź na moje pytanie?
  • Odpowiedz
@gniX79: Ot chociażby dlatego, że ze znanych nam stworzeń tylko my jesteśmy wstanie zrozumiale porozumieć się na tak abstrakcyjny temat.
Jak tylko delfiny, albo naczelne zechcą objawić nam swoją inteligencję z chęcią uznam je za równe ludziom.
  • Odpowiedz
jak ktoś stwierdzi że jego celem jest rozmnożenie gatunku na jak największą skalę albo rozmnożenie siebie to zyskuje szacunek


@gniX79: Nie sądzę, to raczej skrajność. Przynajmniej od czasów Malthusa rozpatrywano na poważnie zagrożenia z nieograniczonego rozrostu ludzkości w danym środowisku.
  • Odpowiedz
jak ktoś stwierdzi że jego celem jest rozmnożenie gatunku na jak największą skalę albo rozmnożenie siebie to zyskuje szacunek.


@gniX79:
W jakim gronie? Bo jak dla mnie właśnie w drugą stronę- ludzie odpływają w kierunku humanizmu i romantyzmu.

Czy nie ma pory na powstrzymanie swoich genitaliów i wymyślenie sposobu na wspólne życie z innymi stworzeniami
  • Odpowiedz