Wpis z mikrobloga

Do Mirków palących pelletem, uczę się dopiero i mam kilka pytań. Póki co wygrzewam dom i ciągle przestawiam piec. Zastanawiam się czy dobrze to robie, najpierw chciałem ustawić kociol tak żeby pracował w podtrzymaniu, czytałem na forach ludzie na groszku trzymają w podtrzymaniu po 20-30 min, u mnie po 3-4 min (nawiew 20%) wygasa jest zanik płomienia i na nowo rozpalanie. czy przy pellecie nie używa się podtrzymania? Z kolei jak wyłączyłem podtrzymanie dałem histeraze co 20 stopni (na czas budowy) to kocioł dochodzi do temperatury zadanej 60 wchodzi w czuwanie i jak zejdzie do 40 stopni to się rozpala i na wykresie zauważyłem że się rozpala co około 1.5 godziny? Czy to nie za często? Nie zepsuje sobie grzałki w rok? Gdybym zmniejszył histeraze co np na 5 stopni to pewnie rozpalał by się co 30 min? Ile razy u was jest tryb rozpalania w ciągu doby? Nie wiem jak palić tym piecem. A i nie wiem do czego jest, Temperatura zadana zaworu - mam to ustawione na 26 stopni a kręci się koło 22-23. Temp co 60 histeraza 20, cwu nie grzeje, temp załączania pomp 55, min otwarcie zaworu 9%. Nawiew 30% piec #defro zawór czterodrozny dom.ocieplony #palenie #hydraulika #ogrzewanie #piwnica #zapytanie
  • 91
@tomkacz: Wg. mnie masz dom, który dobrze trzyma ciepło. Niewielkie ubytki ciepła powodują, że przy takiej pogodzie jak teraz kocioł jest przewymiarowany a sterownik, nie pozwalając palnikowi zejść poniżej 50% mocy, szybko nagrzewa kocioł i zatrzymuje. Trzeba pamiętać, że producenci kotłów stosują często ten sam palnik do gamy kotłów które produkują. Np. Twój palnik montowany być może do kotła o mocy 20, 30 a może i więcej. On generuje w swoich
@tomkacz: Lub możesz jeszcze spróbować, ustawić bieg pompy CWU na najniższy, jeśli możesz, podnieść jej temp. docelową i niech powoli ściąga temp. z kotła. Dla Ciebie to nie strata, bo bojler wtedy będzie imitować pracę mini-bufora. Niewiele, ale zawsze trochę pomoże
@Theotus dzięki za pomoc, też widzę że dom dość szybko się nagrzewa i trzyma ciepło, jak podkręcę termostat o jeden stopień to po 1-2h już się zamykają bo pomieszczenia nagrzane, nie dodałem na początku że dom jest zbudowany z litych bali i drewno praktycznie cały czas utrzymuje to ciepło, w serwisie powiedzieli mi że piec pelletowy powinien się dogrzać i wygaszać ale z 3 razy na dobę więc zasugerowali mi aby zamontować
@Theotus: Kawah 20kW.

Na chwilę obecną mam ustawioną pracę mniej więcej tak 2h pracy, 2h przerwy. W ciągu 2h pracy odpali się 2 razy. ale głównie po to żeby dogrzać samego siebie. W pokojach mam ustawione 22,5-23 stopnie, w łazienkach mam podłogę plus grzejniki ręcznikowe dość duże odkręcone na pół gwizdka. Regulatory na grzejnikach zamknięte bo temperatura zadana w pokoju jest.

Nie wychładzam domu do 21 stopni, robiąc eksperyment na jeden
@przemek-bak: Wszystko zależy. Temperatura spadła Ci o ok. pół stopnia, bo masz energię skumulowaną w elementach stałych, głównie ścianach - jeśli betonowe to sporo. Wyłączając ogrzewanie wychładzasz najpierw powietrze, gdy jego temp. spadnie poniżej tego co "jest w ścianach", to one wtedy oddają ciepło do powietrza i pomiar wydaje się być stały, ale pojemność się zmniejszyła (ilość ciepła w budynku). Spadek o jedyne 0,5 stopnia mógł być też podyktowany np. brakiem
@tomkacz: Nie wiem jak to rozumie sterownik - obniż moc. Obniża moc kotła, czy palnika. Jeśli tego drugiego, to z pewnością zmniejsza czas podawania paliwa i ilość wdmuchiwanego powietrza. Jeśli kotła, to nie wiem, może monitoruje czas nagrzania i tak moduluje moc palnika żeby ten czas wydłużyć o te 50%, ciężko powiedzieć.
Dodam tipa od siebie bo dzwoniłem do defro odnośnie skakania temperatury kotła - wyglądało to tak że po dogrzaniu pokoju do zadanej temperatury kocioł się wygaszał i temperatura kotła spadała do zera (w sensie wogóle się nie grzał), w domu nie mieszkam bo trwa wykończeniówka więc dość długo temperatura w pokoju sie utrzymywała, po czym jak spadła o 1-max 2 stopnie to piec startował od zera, i tak w kółko. Na dobę
@cebuIak. ale chodzi o sterownik pokojowy spx lux... mając zwykły termostat wystarczy wyłączyć w ustawieniach pokojowki a termostat dostosować do obniżenia temp. zadanej zaworu po osiągnięciu temp. wymaganej pomieszczenia.