Wpis z mikrobloga

Do Mirków palących pelletem, uczę się dopiero i mam kilka pytań. Póki co wygrzewam dom i ciągle przestawiam piec. Zastanawiam się czy dobrze to robie, najpierw chciałem ustawić kociol tak żeby pracował w podtrzymaniu, czytałem na forach ludzie na groszku trzymają w podtrzymaniu po 20-30 min, u mnie po 3-4 min (nawiew 20%) wygasa jest zanik płomienia i na nowo rozpalanie. czy przy pellecie nie używa się podtrzymania? Z kolei jak wyłączyłem podtrzymanie dałem histeraze co 20 stopni (na czas budowy) to kocioł dochodzi do temperatury zadanej 60 wchodzi w czuwanie i jak zejdzie do 40 stopni to się rozpala i na wykresie zauważyłem że się rozpala co około 1.5 godziny? Czy to nie za często? Nie zepsuje sobie grzałki w rok? Gdybym zmniejszył histeraze co np na 5 stopni to pewnie rozpalał by się co 30 min? Ile razy u was jest tryb rozpalania w ciągu doby? Nie wiem jak palić tym piecem. A i nie wiem do czego jest, Temperatura zadana zaworu - mam to ustawione na 26 stopni a kręci się koło 22-23. Temp co 60 histeraza 20, cwu nie grzeje, temp załączania pomp 55, min otwarcie zaworu 9%. Nawiew 30% piec #defro zawór czterodrozny dom.ocieplony #palenie #hydraulika #ogrzewanie #piwnica #zapytanie
  • 91
@univac: Nie za duża ta histereza? Ja na ekogroszek mam 2'C. Przy takiej histerezie jak Ty masz całą instalację trzeba nagrzewać od nowa. Moim zdaniem jest to mniej ekonomiczne. Dla takich nowoczesnych kotłów zdrowe dla ich konstrukcji jest trzymanie temperatury na kotle 60-65'C. Przynajmniej ja mam taki zapis w dtr.
@univac: A spróbuj ustawić sobie histereze na 2 stopnie, na piecu trzymać 60-65 a na zawór tylko powiedzmy 35, pompa niech chodzi cały czas lub niech uruchamia ją czujnik w pokoju - powinien Ci tak spalić najmniej. Unikaj wahań 20 stopni na piecu, bo sobie piec #!$%@? w kilka sezonów
@robertx nie mam pokojowki, jak pisałem nie potrzebuje póki co wysokich temperatur bo dopiero wykonczeniowka mnie czeka a taka histeraze dałem żeby cały czas nie kopcil, i trochę mniej palił bo i tak dużo pali, tzn palił bo trochę poprzestawialem, głównie mi chodzi czy peletem pali się w podtrzymaniu czy bardziej na zasadzie rozpalania i gaszenia automatycznego a jeśli się.pali w podtrzymaniu to czemu tylko trzyma 2-3 min i gaśnie taka charakterystyka
@univac: No to tak, po kolei :) Też mam Defro, i też palę pelletem (aktualnie, bo owies się skończył :( ), swój kocioł ogarniałem ponad rok czasu, a i teraz pewnie są w nim jakieś rzeczy które by mnie zaskoczyły ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak palisz pelletem, nie eko-groszkiem, to patrz i porównuj się do ludzi, którzy też pelletem palą. Pellet to sprasowane wióry drzewne, które bardzo
@robertx palisz z pid? Pid chyba trzyma temperaturę pieca w okolicach temp zadanej ale jej nie osiąga, chyba. Jeśli masz temp zadana c.o. np 65 to.gdy ja osiągnie co wtedy robi? Podtrzymanie masz czy czuwanie, się ochładza o te kilka stopni (histeraza) i znowu rozpalanie? Czy ciągle mieli i.np raz na 6h przedmuch i rozpalanie?
@univac: Z piecem trochę jak z autem - zdrowiej dla auta, żeby jechało w trasie non- stop stale 100km/h, czy raz 80, a raz 120, raz 80, a raz 120? Albo całkiem raz 200, a potem niech 15 min postoi i odpocznie, znowu 20 min #!$%@?ć 200km/h a potem znowu dać mu odpocząć? ( ͡° ͜ʖ ͡°) No właśnie, podobnie jest z piecem - lepiej, żeby pracował
@robertx ja jak ustawiałem pid.na początku to brał wartości czas podawania i przerwa które sam ustawiłem w ustawieniach, btw jakie masz ustawienia czas podawania pelletu i czas przerwy?
@univac: Pid nie powinien brać pod uwagę żadnych nastaw pracy typu 'czas podawania' i 'przerwa podawania', ja nawet nie wiem jakie mam ustawione - wszystko robi automat. Zobacz, że jak włączysz pida, to nawet nie masz możliwości edycji tych opcji, bo są zwyczajnie niedostępne
@univac: Tak, mam pogodowkę i zawór 4D Afriso. Ale pogodowki mówiąc szczerze nie używam, sam ustawiam jaka ma być temperatura na zaworze i tyle - jak chce podbić to przy okazji drewna dorzucę, to i tyle peletu na rozgrzanie wody nie idzie :)
@univac: Dokładnie tak - steruję tylko temperaturą zaworu, nic więcej mnie nie interesuje - często, jak jestem w domu, dorzucam drewna na ruszt awaryjny - jak pracowałem z własnymi nastawami, to piec mi wariował, bo drewno się paliło, a on dalej zapodawał kolejne dawki paliwa, albo temperatura była osiągnięta, to on całkiem wyłączał dawanie powietrza, i drewno na ruszcie się wędziło zamiast palić - pid fajnie współpracuje z rusztem awaryjnym :)
@robertx a jeszcze ze dwa pytania, w masie kabli zauważyłem że czujnik temperatury zaworu wisi sobie luzem, gdzie on musi być przytwierdzony? Gdzieś do rury? Znalazłem jeszcze taka czarna ramkę która ma być albo jest zapasowa, tego.nie wiem, tam gdzie sie łączy palnik z piecem, tam mam coś czarnego jako uszczelnienie ale to jak by pianka a to co mi zostało to czytałem w instrukcji że to zapas, i jeszcze jedno może
@univac: Czujnik powinieneś mieć przyczepiony zaraz za zaworem 4d, przyłóż go tam, złap trytytką i wszystko jeszcze owiń kilka razy izolacją (jak nie masz to póki co sreberko od gotowania z kuchni też da radę).
Części zapasowych i ja dostałem od #!$%@? cały karton tego mam więc się nie przejmuj ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do szybra, to wyciągnięty - lepszy ciąg, wsunięty - słabszy.