Wpis z mikrobloga

Do Mirków palących pelletem, uczę się dopiero i mam kilka pytań. Póki co wygrzewam dom i ciągle przestawiam piec. Zastanawiam się czy dobrze to robie, najpierw chciałem ustawić kociol tak żeby pracował w podtrzymaniu, czytałem na forach ludzie na groszku trzymają w podtrzymaniu po 20-30 min, u mnie po 3-4 min (nawiew 20%) wygasa jest zanik płomienia i na nowo rozpalanie. czy przy pellecie nie używa się podtrzymania? Z kolei jak wyłączyłem podtrzymanie dałem histeraze co 20 stopni (na czas budowy) to kocioł dochodzi do temperatury zadanej 60 wchodzi w czuwanie i jak zejdzie do 40 stopni to się rozpala i na wykresie zauważyłem że się rozpala co około 1.5 godziny? Czy to nie za często? Nie zepsuje sobie grzałki w rok? Gdybym zmniejszył histeraze co np na 5 stopni to pewnie rozpalał by się co 30 min? Ile razy u was jest tryb rozpalania w ciągu doby? Nie wiem jak palić tym piecem. A i nie wiem do czego jest, Temperatura zadana zaworu - mam to ustawione na 26 stopni a kręci się koło 22-23. Temp co 60 histeraza 20, cwu nie grzeje, temp załączania pomp 55, min otwarcie zaworu 9%. Nawiew 30% piec #defro zawór czterodrozny dom.ocieplony #palenie #hydraulika #ogrzewanie #piwnica #zapytanie
  • 91
@tomkacz za duża dawka paliwa, ogólnie czas podawania i czasu przerwy musi zamknąć w czasie do minuty np 10 sek podawania, 45 sek przerwy, jak masz bez pid to zmniejsz podawanie paliwa, daj np 10 sek na 42 przerwy i zobacz co się dzieje, jak długo się dogrzewa to zmniejsz np do 40 sek, a jak masz pid to w menu serwis ustaw czasy max i min podawania i przerwy paliwa, np
@darek-magda: Bezwładność. Temp. kotła jest mierzona w punkcie "wysokim", na górze kotła, tam gdzie jest najcieplej, bo temp. w płaszczu wodnym kotła nie jest taka sama a rozkłada się gradientowo. Najcieplej na górze, tam gdzie woda wychodzi na instalację a najchłodniej na dole, gdzie wraca z instalacji. Po tym jak palnik stanie, pompy pracują i ściągając gorącą wodę z kotła, zwracają wychłodzoną. Jak kocioł wykrywa, że mu temp. spada (na górze)
@univac: @tomkacz: To nie jest kocioł węglowy/ekogroszek aby stosować takie wartośco. To pelety drzewne, nie powinno się ustawiać zależności podawanie/postój na minuty. Proces spalania powinien dostawać paliwo możliwie najczęściej, aby nie zakłócać warunków, które ustaliły się w komorze. Mogą to być małe dawki, ale częste. Lepiej zmniejszać i dawkę i postój, i nie zamykać się w okresie minuty a np. 20 sekund. Wszystko zależy od palnika, Wasze podajniki mogą się
@robertx: czy możesz pokazać zdjęcie gdzie masz czujnik temp spalin? Domówiłem do siebie żeby włączyć PIDa ale za cholerę nie wiem gdzie go zamontować ani nie mogę znaleźć info w instrukcji. Kocioł Kawah Bio Pell sterownik Venma ST-976

U mnie chodzi na wygaszaniu, chata trzyma temperaturę na tyle dobrze że podłogówka wyłączona sterownikiem pokojowym, na kaloryferach u góry mam regulatory elektroniczne i też odcinają, i kocioł w zasadzie chodzi żeby grzać
@Theotus - instalacja na górze odpalona i cały czas się przegrzewał, więc postanowiłem zrobić to co napisałeś, obniżyłem czas minimalny podawania o połowę, z 2s na 1s i cud, idzie linia zbliżona do prostej, piec pracował bez przerwy dobre 3h a po dogrzaniu wszystkiego się wygasił, więc jest naprawdę nieźle, posteruje jeszcze trochę aby to bardziej ustabilizować. A teraz takie pytanie jeszcze, spalanie w trybie ciągłym jest mniejsze niż w takim skokowym?
@tomkacz: Najlepiej jest, aby kocioł włączył się na początku okresu grzewczego a wyłączył dopiero po jego zakończeniu. Ciągnie to za sobą wiele korzystnych skutków. Najwięcej opału "stracisz" na rozbieganiu kotła, potem pozostaje już podtrzymanie parametrów temperaturowych i ich korekcja (zmniejszenie/zwiększenie poboru ciepła). Paląc "ciągle" na tych 20-30% mocy zużyjesz mniej więcej tyle samo paliwa (choć zapewne raczej mniej) co w trybie wygaszania po nagrzaniu i ponownym rozpaleniu. Instalacja jest wygrzana, pokoje
@przemek-bak: Zwyczajowo miejsce na czujnik temp. spalin przygotowany jest w czopuch, żebyś nie musiał sam wiercić pod niego dziury.

Masz dom ok.160m2, a moc kotła?
Jaka temperaturę ustawiasz w pomieszczeniach?
Skąd wiesz, że "komin grzeje zdrowo"?

BTW. 6/7 worków tygodniowo to chyba sporo jeśli kocioł pracuje w trybie wygaszania, i uruchamia się ok. 16.
Prawdopodobnie, zaznaczam spekulację, nagrzewasz dom, ściany chłoną ciepło jak gąbka, potem wyłączasz rano ogrzewanie, bo jest ciepło
@Theotus jednak nie jest tak kolorowo, po obniżeniu min dawki paliwa z 2 na 1 s, wykres zaczął mi bardziej szaleć, przesyłam zdjęcie, zaznaczony obszar to moment obniżenia dawki. Na początku wydawało się że idzie dobrze ale i tak dogrzał całą instalację i później jakby szybciej tracił ciepło i je wolniej dogrzewał. Nie wiem już, może dlatego że mam założone termostaty na grzejnikach, ustawione są na 20-21stopnie i to może one są
tomkacz - @Theotus jednak nie jest tak kolorowo, po obniżeniu min dawki paliwa z 2 na...

źródło: comment_41AbfBaHDBIqQZrnqiKqSpUbxet6LQ2v.jpg

Pobierz
@tomkacz: Przykro mi, ale nie znam tego sterowania ani kotła, więc ciężko mi doradzić konkretną kalibrację. Obniżenie dawki paliwa wpływa bezpośrednio na moc palnika, a to na obniżenie wydajności cieplnej kotła. Jeśli zbyt długo dogrzewa to znaczy że trzeba dawkę zwiększyć, bo kocioł nie wyrabia. Termostaty na grzejnika tworzą ci coś jakby mini-strefy. To dobre rozwiązanie, bo nie przegrzewa pomieszczenia w którym jest ciepło, a dogrzewa te, gdzie jest chłodniej tym
@Theotus W tej chwili wróciłem do ustawień fabrycznych, czyli podawanie min 2s max 4, przerwa min 12 max 18, moc kotła 14kw, w tej chwili obniżyłem moc do 50%, zobaczę jak będzie pracował. Temperatura zaworu jest utrzymana, czasami spadnie czy podniesie ale sterownik wyrówna do zadanej