Wpis z mikrobloga

Do Mirków palących pelletem, uczę się dopiero i mam kilka pytań. Póki co wygrzewam dom i ciągle przestawiam piec. Zastanawiam się czy dobrze to robie, najpierw chciałem ustawić kociol tak żeby pracował w podtrzymaniu, czytałem na forach ludzie na groszku trzymają w podtrzymaniu po 20-30 min, u mnie po 3-4 min (nawiew 20%) wygasa jest zanik płomienia i na nowo rozpalanie. czy przy pellecie nie używa się podtrzymania? Z kolei jak wyłączyłem podtrzymanie dałem histeraze co 20 stopni (na czas budowy) to kocioł dochodzi do temperatury zadanej 60 wchodzi w czuwanie i jak zejdzie do 40 stopni to się rozpala i na wykresie zauważyłem że się rozpala co około 1.5 godziny? Czy to nie za często? Nie zepsuje sobie grzałki w rok? Gdybym zmniejszył histeraze co np na 5 stopni to pewnie rozpalał by się co 30 min? Ile razy u was jest tryb rozpalania w ciągu doby? Nie wiem jak palić tym piecem. A i nie wiem do czego jest, Temperatura zadana zaworu - mam to ustawione na 26 stopni a kręci się koło 22-23. Temp co 60 histeraza 20, cwu nie grzeje, temp załączania pomp 55, min otwarcie zaworu 9%. Nawiew 30% piec #defro zawór czterodrozny dom.ocieplony #palenie #hydraulika #ogrzewanie #piwnica #zapytanie
  • 91
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@univac: jak widać po wykresie kocioł pracuje normalnie. Bez włączenia planu pracy kocioł wg mnie nie nadaje się do stabilnej pracy bo ma bardzo duże wahania temperatury ponad zadaną. Tak jakby w tym wyznaczonym planie szedł idealnie w poziomie bez wahnięcia o jeden stopień. Jeżeli doszedłeś do tego samego co ja w tej chwili to tylko to potwierdź. Mógłbym Cię prosić o zdjęcie planu pracy kotła oraz wykresu jaki masz obecnie?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@univac: tylko, że widać na moim wykresie krzywej grzewczej, że jak był w planie pracy to idealnie trzymał temperaturę co do 1 stopnia. A przy odpaleniu z marszu bez planu pracy sobie wcale nie radzi i jest sinusoida
via Android
  • 0
@teraxul nie no to nie może mieć wpływu, może tak się składa że cwu zaczyna grzać? Sprawdź wykres cwu czy zaczął wtedy rosnąć jak temperatura co zaczęła spadac?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@univac: teraz na nowo będę musiał to przeprowadzić z planem, ponieważ to są foty sprzed kilku dni więc miałem kocioł po awarii instalacji wyłączony i wszystko się usunęło
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@univac: jeżeli jedziesz na planie pracy 5-6h, przerwa i znowu 5-6h to jak układa się Twój wykres? Sinusoida czy prosty, poziomy jak u @robertx oraz u mnie przy włączonym planie pracy?
via Android
  • 1
@teraxul takie prostego nie zrobisz jak na groszku bo tam jest inne podtrzymanie, u mnie się stabilizuje po 3-3:30 godzinach praca, nagrzewam podłogę kocioł gaśnie a podłoga powoli oddaje ciepło
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@univac: tak jak na moim wykresie możesz zauważyć, że stabilizuje się na oko 1,5h i później w planie szedł igiełka bez wahania temperatury. Czyli miał wygrzany obieg, wygrzane cwu i pracował tak jak miał w planie ustawione. Zaraz wracam do domu i włączam ten plan bez wahania. Gorzej na pewno być nie może. Pod wieczór dam znać co i jak się odbywało plus foty. Będzie dla kogoś na przyszłość czy to
@univac: To w końcu masz krzywą grzewczą prostą, jak sugerował kolega @robertx czy raczej metodyka rozpalania, podnoszenia temparatury i wygaszenie, a za 1-2h ponowne rozpalenia aby dojść do tempretary zadanej ?
via Android
  • 0
@Supaplex np rozpalanie 2x dziennie praca po 6 godzin, ogólnie krzywa nie będzie prosta bo wiadomo kocioł pół dnia jest wygaszony ale podczas pracy krzywa jest prosta
praca po 6 godzin


@univac: Poblem polga na tym, że w s.control sterowniku który mam w trybie praca kocioł dąży do uzyskania tempretury zadanej. Jak ją osiągnie to, albo przechodzi w tryb nadzór, który może trwać x minut, albo od razu w tryb wygaszanie.
Jak mu ustawię nadzór to bierze na nomininalnej mocy około 1kg/h i jak ma tak chodzić to nie wyrobie z pelletem. Jak mu ustawię histerezę na 10-15
via Android
  • 0
@Supaplex ja mam podłogowe wszędzie, więc palę tak że nagrzewam podłogę która potem oddaje ciepło przez długi czas więc wtedy pracą kotła jest nie potrzebna, na grzejnikach o wiele ciężej palić peleciakiem bez rozpalania go co kilka godzin, tak myślę, temp zadana 62 stopnie, histereza 2, w tamtym roku paliłem ręcznie z podtrzymaniem, jak osiągał temp zadaną brał 1/3 paliwa i jak spadł o histeraze to wtedy max i tak w kółko
cześć, od tygodnia jestem użytkownikiem defro spectra 14kw i walczę z tym samym problemem co autor, mianowicie temp kotła przypomina /\/\/\//\/\/ i nie wiem czy tak przy peleciakach powinno być (dodam że jestem typowym laikiem - to mój pierwszy kocioł, dom itd), temp zadana to 65 histeraza 5, piec dogrzewa się to zadanej, przekracza o +-5 stopni i się wygasza i tak potrafi zrobić kilka razy na dobę(średnio co godzinę), na razie
via Android
  • 0
@Luko nie mam histerezy na podłogowce, mam manualny zawór,. Przy temp od -4 do +3 tak jak ostatnio mniej więcej mam sztywno ustawione żeby się załączał.o konkretnych godzinach bo nie mam jeszcze spki lux, kocioł włącza się 2 razy, w dzień na 6h i w nocy na 4 w domu mam temp od 22 do 24, jak jest chłodniej to podkręcam na cieplejsza podłogę a jak jest cieplej np 10 stopni to