Wpis z mikrobloga

Programujące mirki z #programista15k i #javascript proszę Was o opinię w sprawie nauki ES5. Czy powinnam poświęcić czas na naukę ES5 ale na takim bardzo dobrym poziomie. Wśród znajomych słyszę opinię że nie warto się tak przykładać do zrozumienia jak działa kontekst wykonania czy prototypy, skoro w ES6 to się nie przyda. Czy faktycznie lepiej skoncentrować się na ES6 i TypeScript?

#webdev #kaczkaprogramuje
  • 9
  • Odpowiedz
@rozowakaczuszka: zalezy od potrzeby na rynku, jesli jakies korpo to ciezko im jest robic update, jesli natomiast jakis startup badz mala firma, ktora stawia na technologie to z kolei druga opcja. z doswiadczenia jako dev/rekruter wiem ze warto orientowac sie w jednym i drugim temacie ale nie zaglebialbym sie w detale ( te poznasz w organizacji )
  • Odpowiedz
@rozowakaczuszka: to zalezy gdzie chcesz pracowac
guwnoagencja - jQuery
srednia firma - podstawowe zrozumienie js, closure, hoisting, scope, es6, DOM ap, promises itd.,
fortune 500, mozilla, czy jakies #!$%@? enterprise - znajomosc specyfikacji javascriptu, prototype chain wykuty na blache itd.
  • Odpowiedz
@LordGibson: @Melcma: Ja na razie sobie dziergam layouty w Sass/Css i trochę się zainteresowałam ES5. Ogromne wrażenie na mnie i na seniorach zrobił człowiek, który dopisał skrypt do warstwy serwisu dla naszej appki. Z racji wsparcia dla starych IE, koleś napisał specjalny moduł. Zrobił to w jeden dzień i wystawił fakturę w kwocie minimalnej miesięcznej wypłaty netto dla juniora w naszej firmie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Wśród znajomych słyszę opinię że nie warto się tak przykładać do zrozumienia jak działa kontekst wykonania czy prototypy


@rozowakaczuszka: Zmień znajomych. Zwłaszcza kontekst wywołania to K L U C Z O W A kwestia do zrozumienia jak działa wszystko w JS.
  • Odpowiedz
nie warto się tak przykładać do zrozumienia jak działa kontekst wykonania czy prototypy, skoro w ES6 to się nie przyda


@rozowakaczuszka: A czemu niby ma się nie przydać? Nie słuchaj ich, to co wymieniłaś to dwie z najważniejszych rzeczy w ogólnie pojętym JS i przejście na ES czy TS tego nie zmieni...
  • Odpowiedz
@rozowakaczuszka: ogólnie tendencja jest taka, że jakiś gościu ze stanów powie, że teraz jest modny framework #!$%@?.js i trzeba wszystko rzucić i go stosować, bo inaczej jesteś niemodny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Melcma: coś w tym jest, z mojego doświadczenia z chodzenia na rozmowy kwalifikacyjne to im większa i bardziej znana firma tym większe orando z technikaliów robią na teście technicznym.
  • Odpowiedz
@rozowakaczuszka: ES5 nie jest super stare jeszcze. Możesz trafić na projekt sprzed kilku lat, gdzie jest jakiś stary Angular czy Backbone. Tam te wszystkie mechanizmy z ES5 się mocno przydają. Ale tak jak tylko można to forsować ES6. ES6 zmieniło totalnie JSa na plus ;))
  • Odpowiedz