Wpis z mikrobloga

Jak to jest z posiadaniem dwóch samochodów w działałnosci jednoosobowej? mam teraz jedno auto w leasingu, i z czysto konsumpcyjnych pobudek chciałbym kupić sobie druge, czy mogę odliczyć oba samochody jako prywatno-firmowe - tj. 50%? mógłbym jedno auto odliczać całkowicie a drugiego nie. chciałbym mieć jednak dowolność w jeździe samochodem, a nie tylko "firmowe" i "pryatne"

#dzialalnoscgospodarcza #podatki #samochody #kiciochpyta #vat
  • 6
@Pan_Qcek: z tego co słyszałem jak się ma jednoosobową DG to urzędy się strasznie czepiają dwóch aut, dwóch komputerów, dwóch telefonów, itp. Ale to oczywiście zależy ile z tego wrzucisz w koszty.
@Pan_Qcek: tak jak Adrian43 powiedzial,
Mozesz sobie kupic ile chcesz ale z tym odliczaniem to kiepsko, co masz na pelnym VACie to mozesz a to drugie na 50% ale zapytaj ksiegowej czy musisz pisac o oswiadczenie o wykorzystywaniu do celow prywatnych, bo chyba nie ma jakichs przeciwskazan.
@Pan_Qcek Miałem przez jakiś czas dwa samochody. Przepytywali mnie z tego w urzędzie. Próbowali ustalić, że drugim jeździ ktoś inny, ale oba używałem ja i nie było z tego powodu jakichś konsekwencji. Tylko że co urząd to inna interpretacja może być. Zresztą mało to ludzi kupuje żonom samochody na firmę? Podejrzewam, że to częsty proceder.
@Pan_Qcek: @Sharan: nic nie musisz pisać. jak jest to osobówka to zawsze odliczasz 50% vat, jak chcesz 100 to rejestrujesz tylko w us na druku vat26 i prowadzisz ewidencje przebiegu pojazdu. możesz mieć 2 auta i jeden na 50% a drugi na 100%. jak dla mnie to nawet jest lepsze, zawsze w us możesz się tłumaczyć że jeden jest tylko używany w firmie a drugie firmowo-prywatny. widziałem dg jedno osobowe