Wpis z mikrobloga

Mireczki,

W całym tym ferworze świątecznych przygotowań umknęło mi, że dokładnie 5 lat i dwa dni temu wyjechałem na emigrację do UK.

Jutro rano lecę do Polszy z okazji świąt odwiedzić rodzinkę, głównie z myślą o Dziadku, który niestety jest w bardzo złym stanie...ale mniejsza o to w tym poście.

Postanowiłem zrobić małe podsumowanie ostatnich 5 lat.

1.Wyleciałem 21.12.2012. Data była celowa, chciałem strollować swojego różowego (który siedział w UK od lutego 2012), bo w jakieś książce przeczytała, że w tym dniu ma nastąpić koniec świata. Of koz przypominałem jej o tym przed lotem ;)


2.W słuchawkach miałem ten kawałek. Wałkowałem go w kółko.
https://www.youtube.com/watch?v=asyM8ftsmHk

3.Wpadałem do Polski w ciągu 5 lat na weekendy w sumie 53 razy. Głownie odwiedzić dziadka i napić się piwa ze znajomymi. Najtaniej poleciałem za 40 funtów w obie strony i zawsze wracałem na lekkim kacu. Dzięki lataniu, przez pięć lat kupiłem w UK tylko 6 flaszek mocniejszego alkoholu.

4.Mieszkałem w:
-Southend-on-Sea
-Nottingham
-Derby
-Leicester

5.Zaczynałem w pierwszej robocie z pułapu 22k brutto rocznie jako inżynier testu.

6.Zmieniłem stanowisko pracy 11 razy, zarówno w ramach jednej firmy jak i pomiędzy firmami będącymi w trakcie łączenia się w holding. Fizycznie były to cztery firmy. Miesiąc temu powiedziałem jednej z najbardziej prestiżowych firm w UK, że oferują kiepskie warunki i niech się walą ;)

7.Jedna firma w jakiej pracowałem zbankrutowała w czasie kiedy, byłem na okresie wypowiedzenia ;)

8.Obecnie mam stanowisko 'senior test engineer' i w ciągu paru miesięcy pewnie promują mnie na #!$%@?.

9.W projektach nad jakimi pracowałem/pracuję są między innymi:
-Hybrydowy Aston Martin DB9
-Next EV EP NIO9
-Zasilanie łodzi "Gloriana" w Londynie
-Elektryczny autobus ZeEUS
-Zasilanie gazem ziemnym silników Volvo D6 i D12
-Zasilanie awaryjne stacji BTS oparte o mikro turbiny gazowe
-Zasilanie awaryjne stacji BTS oparte o wodór
-Drony zasilane wodorem

10. W dwóch firmach mówili na mnie "Uncle Fester". Tylko raz spowodowałem pożar.

11. Kiedy ugasiliśmy ten pożar (który nie był spowodowany moim błędem tylko błędnymi informacjami od supportu HP) byłem obsrany na różowo że obarczą mnie kosztami, bo Polsce kiedyś uwaliłem czujnik laserowy, (mój błąd) i musiałem bulić jakieś 200PLN, a zasilacz jaki trafił szlag wart był jakieś 4-5k GBP. Zacząłem się tłumaczyć szefowi a ten tylko pokazał swoją obrączkę na palcu (zrobił nią kiedyś zwarcie) i powiedział z szyderczym uśmiechem "c'mon, do you think you're the only person who makes mistakes ?". Przeżyłem wówczas szok.

12. Nauczyłem się LabView, SolidWorks, ECMAscript (dla sprzętu Regatron) i paru innych zajebistych umiejętności.

14. Słowo "nadgodziny" wkreśliłem ze swojego słownika.

14.Od wynajmowania pokoju przeszedłem do wynajmowania domu całego domu. Komfort nieporównywalny. Mieszkam z jednym Mirkiem :)

14.Landlord - muzułmanin, straszna chociaż sympatyczna gaduła, życzył mi wczoraj "Merry Christmas". I nie, nie miał granatu w ręce. Nawet w walizce ma safe knives.

15.Obok mam sąsiada, który produkuje i konserwuje wiatrówki oraz ma zajebistego rottweilera. Za każdym razem jak robiliśmy grilla i częstowaliśmy go mięchem, odwdzięczał się jointem (sąsiad, nie pies).

16.Mieszkałem w Londynie przez miesiąc zanim znalazłem pierwszą pracę w Southend-on-Sea.

17.Nie polecam Londynu, ale co kto lubi...dla mnie za tłoczno.

18.Mój mindset z "głowa do góry, jakoś będzie, przynajmniej udawaj pewnego siebie" zmieniła się na "Ja sobie #!$%@? nie poradzę ? Bitch, Please.." oraz na "Miej #!$%@? a będzie ci dane.." przy szukaniu pracy. Zero spiny, tylko pozytywna energia. Cytując @sorek (tekst mi się wbił w pamięć, naprawdę) "UK to kraj, w którym martwienie się jest zabronione".

19.Odwiedziłem Dublin, Galway, Grecję, Teneryfę, Bułgarię, Amsterdam, Hagę, Brukselę, Gent i Brugię tylko w ciągu ostatnich 2 lat. Najbliższy będzie równie intensywny.

20.W ramach #wujekfestersocialclub byliśmy parę razy w Peak District, Lake District i Snowdonii. Następny wypad będzie w maju do Szkocji - zbieram chętnych.

21.Pierwsze AMA - "Inżynier w UK" opublikowałem po roku zycia tutaj : https://www.wykop.pl/link/1634672/ama-inzynier-w-uk/

21.Drugie AMA - razem z @trustME opublikowalismy rok później : https://www.wykop.pl/link/2905415/ama-2-inzynier-owie-w-uk/

22.Miałem tylko dwa samochody - Focusa z 2002 i obecnie Astrę z 2007. Tylko Astrą zrobiłem 40k mil. Jeżdżę aż zdechnie.

23.Po obu AMA oraz licząc wszystkie porady "co i jak w UK" szacuję, że dzięki mnie około 50 osób się ewakuowało. @lee0071 - do Portsmouth jeszcze zawitam na browara :-)

24.Kiedy czytam, że w Polsce brakuje inżynierów, przypominam sobie 'gazetki motywacyjne' z paru wrocławskich firm, piszące między wierszami "na Twoje miejsce jest za bramą 20 chętnych" w latach 2008-2012.

Macie #!$%@? to, na co zapracowaliście. Czuje satysfakcję, jak bym właśnie sprzątnął pokój i.... wcale mi was nie żal przez ten żałosny system 'motywacyjny'.

25. Przez Wykop poznałem tutaj 90% Polaków (a będzie koło setki...). Tylko jeden okazał się #!$%@?ęty i dużo wcześniej mnie przed nim ostrzegali. Jakoś tak mam, że nikogo na starcie nie skreślam i jakoś tak jest, że na ogół ludzie mają rację...

26.Spotkałem w piździerniku tutaj dwóch ziomali spod klatki w Legnicy, gdzie mieszałem przez parę lat, którzy poza jaraniem zielska większych perspektyw w mieście nie mieli. Świetnie sobie tutaj radzą. (Wojtek, jak to czytasz - odezwij się na jakieś piwko bo nie mam Cię na FB a na jakieś piwko fajnie by się było wybrać).

27. Credit Score urósł mi mocno i czas na dom. W 2018/19 spełnię kolejne ze swoich największych marzeń - 1000l akwarium z filtracją hydroponiczną. Przy odrobinie szczęścia dojdzie do tego jeszcze mała szklarnia i podziemna spiżarnia na domowe piwko.

28. Są trzy punkty 14.

Dobra, koniec tych wspominek. Było by pewnie jeszcze 3x tyle punktów ale..na razie wystarczy. Spotkania 'u Wujka przy planszówkach' są często, mogę opowiedzieć więcej historii przy dobrej whisky ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#emigracja #uk #anglia #wspomnienia #coolstory #polska #wujekfestersocialclub
Wujek_Fester - Mireczki,

W całym tym ferworze świątecznych przygotowań umknęło mi,...
  • 53
@Wujek_Fester: I dla takich wpisow siedze na wykopie.

Bardzo milo to czytac, czuc taka pozytywna energie ze swiat nie jest straszny, ale zupelnie inna nic coachowskie pieprzenie o czekajacym ferrari. Szczegolnie ruszyla mnie koncowka 18 punktu - mowie to jako osoba ktora czasem mysli ze ma specjalny organ odpowiadajacy za zamartwianie sie.

Powodzenia. Kiedys dolacze do zbioru polskich emigrantow - raczej nie Wyspy Brytyjskie, ale tez rusze z tego kraju ku
@Wujek_Fester: dzieki za wpis! Poważnie rozważam wyjazd za przygoda i nowym doświadczeniem za granica. Dostałam dwa dni temu ofertę pracy w Irlandii w mojej branży i pomyslałam ze sprawdzę „galway” w wyszukiwarce wykopku. Nastroiles mnie do poszukiwań mega pozytywnie :) życzę wszystkiego najlepszego na Święta i na życie gdziekolwiek Cie ono zaniesie! ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Wujek_Fester: dla Wujka zawsze +. Ogolnie nie bede sie wpieprzac swoja historia w parade, ale chcialem tylko dodac, ze jestem jedna z tych osob, ktora po pierwszym AMA z Wujkiem podpytala go o pare rzeczy i w gruncie rzeczy jego slowa mocno pomogly mi w podjeciu poki co jednej z najlepszych decyzji w moim zyciu. Dzieki ziomku za wszystko i oby ci sie jak najlepiej powodzilo! (
Pobierz adriano30 - @Wujek_Fester: dla Wujka zawsze +. Ogolnie nie bede sie wpieprzac swoja h...
źródło: comment_uXimMXUVBRtgXPy3iMpag80qchsyctiW.jpg
24.Kiedy czytam, że w Polsce brakuje inżynierów, przypominam sobie 'gazetki motywacyjne' z paru wrocławskich firm, piszące między wierszami "na Twoje miejsce jest za bramą 20 chętnych" w latach 2008-2012.

Macie #!$%@? to, na co zapracowaliście. Czuje satysfakcję, jak bym właśnie sprzątnął pokój i.... wcale mi was nie żal przez ten żałosny system 'motywacyjny'.


@Wujek_Fester: złoto
@Fallenzgr: Wystarczająco, aby ze spokojem planować normalny kredyt na dom, myśleć o dzieciach i mieć jeszcze czas i pieniądze na hobby (a sporo ich jest). Więcej mi nie trzeba :-)

@Old_Postman: Było tego więcej. We wrześniu, jak pytałem się różowej czy pasuje jej jakieś miejsce na weekend to obrywałem w łeb poduszką bo "ja chcę w końcu spędzić chociaż jeden weekend w domu" ;)

@adriano30: @Old_Postman: To jak
W 2018/19 spełnię kolejne ze swoich największych marzeń - 1000l akwarium z filtracją hydroponiczną. Przy odrobinie szczęścia dojdzie do tego jeszcze mała szklarnia i podziemna spiżarnia na domowe piwko.


@Wujek_Fester: ja w tym roku zrobię dach i może pojadę gdzieś daleko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Inżynierom to się dobrze wiedzie - gratuluję i nie ukrywam, że zazdroszczę. Za miesiąc stukną mi 2 lata w UK i jest kijowo, bo choć próbuję, to za nic nie mogę przebić się do branży, w której przed przyjazdem pracowałam ( ͡° ʖ̯ ͡°) Mam nadzieję, że w ciągu najdalej 2-3 miesięcy znajdę jakąś sensowną pracę (nawet już niekoniecznie w tej branży, co bym najbardziej chciała), bo inaczej