Wpis z mikrobloga

Cornelis Floris de Vriendt, Groteskowe drzewo, Niderlandy 1556.

Floris zasłynął z wielu groteskowych/koszmarnych scen. Tutaj mam drzewo, które rozwiera się na zewnątrz i w swoje fałdy ma wkomponowane zdeformowane sylwetki ludzkie. Wygląda jak połączenie stwora z "The Thing" oraz Apostołów z Berserka, co nie powinno być dziwne, bo Miura brał właśnie przykład z renesansowej sztuki. Floris był również architektem (zaprojektował ratusz w Antwerpii - bardzo ważny projekt) oraz bardzo ważnym grafikiem/ilustratorem - spory fan rollwerku. Postać całkiem ważna dla czegoś, co ludzie nazwaliby dzisiaj graphic design.

[Muzeum](https://www.metmuseum.org/art/collection/search/344113?sortBy=Relevance&who=Floris%2c+Cornelis%2c+II%24Cornelis+Floris+II&ft=&offset=0&rpp=20&pos=5)
Artykuł

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostkihistoryczne #sztuka #rysunek #europa #holandia #gruparatowaniapoziomu #myrmekochoria
myrmekochoria - Cornelis Floris de Vriendt, Groteskowe drzewo, Niderlandy 1556. 

F...

źródło: comment_D0JKasP50F9NL5l7nZ9qBO9uFLsdQsWL.jpg

Pobierz
  • 6
@myrmekochoria: Projekty Cornelisa Florisa są niesamowicie ciekawe! Tworzył w epoce manieryzmu, gdzie zadaniem artysty było szokowanie widza, niekonwencjonalność rozwiązań, eksperymenty artystyczne, powszechna i zamierzona deformacja mająca przykuć uwagę oglądającego i zachwycić go mistrzostwem wykonania.

Tutaj mamy przykład takiego projektu, artysta tworzy dzieło zaskakujące, przeseksualizowane - nawiązujące umyślnie do kobiecych narządów płciowych, rozwierających się warg sromowych, dających życie, ale też niepokojących przez kryjące się w środku tajemne stwory. Typowe dla projektów ornamentów