Wpis z mikrobloga

@agent_resistance @cziwol @Aedem:
A więc zrobiłem okonomiyaki, ale w stylu Kansai, czyli wszystkie składniki wymieszałem ze sobą.
Trochę poszperałem i wybrałem ten przepis .

Składniki (na 2 sztuki):

1 szklanka mąki pszennej
3/4 szklanki dashi lub wody (dashi to japoński bulion, ja dałem samą wodę)
1 jajko (do bazy naleśnikowej)
2 szklanki poszatkowanej kapusty [dałem kapustę pekińską]
1/4 czerwonej papryki
2 dymki (ja wykorzystałem jeszcze szczypiorek)
4 cienkie plastry wędzonego boczku (jestem mięsolubem, więc dałem po 4 plastry boczku na naleśnik)
2 jajka do usmażenia (zdecydowałem się na jajecznicę, którą zrobiłem z resztą niewykorzystanej papryki, cebuli dymki i szczypiorku)
sos do okonomiyaki: 3 łyżki ketchupu, 2 łyżki sosu Worcestershire, 2 łyżki japońskiego sosu sojowego, 1 łyżeczka cukru, 2 łyżeczki soku z imbiru

Sos:
Wszystkie składniki podgrzewam w garnuszku. Jak zbyt rzadki to można zagęścić skrobią ziemniaczaną rozrobioną w odrobinie wody. Niestety, ja przesadziłem ze skrobią i zrobił mi się taki krem.
PS. Sos Worcestershire wcale nie tak trudno dostać. Ja swój kupiłem w Carrefourze.

Jajecznica:
Jaka jest, każdy widział. Ja dodałem do niej niewykorzystaną część papryki, pietruszki i cebulki dymki.

Ciasto:
Do miski dajemy mąkę, jajko i ów bulion. Jeśli samą wodę się daje, to trzeba dodać jeszcze 1/4 łyżeczki soli.
Potem dodać posiekaną kapustę, pokrojoną w paseczki paprykę, poszatkowaną cebulkę dymkę oraz szczypiorek. Wymieszać i wrzucić na patelnię.
Tutaj przyda się łopatka, by uformować dokładnie okrągły naleśnik, bo ciasto lubi się rozpryskiwać podczas przekładania z miski na patelnię, przez co będzie się rozrywać podczas przekładania.
Wracając do tematu. Nakładam porcję ciasta na patelnię z rozgrzanym olejem, na górną warstwę dodaję boczek. Smażę 5 minut. Przewracam, smażę 3 minuty, jednocześnie nakładając sos i jajecznicę.

I smacznego.
Jedyne czego żałuję to nieudanego sosu. Mam wrażenie, że przez zbyt dużą ilość skrobi ziemniaczanej, sos stracił sporo ze swojego smaku.

#gotujzwykopem #kulinaria #kuchnia #japonia
Chrystus - @agent_resistance @cziwol @Aedem:
A więc zrobiłem okonomiyaki, ale w styl...

źródło: comment_E6WB6rpfDUiN2lGu1ShZoiVmjR67XjK5.jpg

Pobierz
  • 5
@Aedem: Tak prawdę powiedziawszy to zwykły naleśnik, tylko, że z dodatkami, nic trudnego, tylko trzeba pochodzić po sklepach, chyba, że wie się gdzie co można dostać.
Następnym razem spróbuję zrobić w stylu Hiroshima, czyli z dwóch cienkich placków, z nadzieniem i z makaronem między nimi. Ale to tylko wtedy jak będę miał drugą dużą patelnię.
@cziwol: Nie, ale podobno ta kombinacja jest zbliżona w smaku.

O sosie okonomiyaki


Jeżeli chodzi o wyżej wspomniany sos okonomiyaki, to najczęściej porównuje się go do sosu Worcestershire, lecz jest od niego słodszy. Można kupić gotowy, w którego skład wchodzi wiele przypraw, warzyw oraz owoców, ale w Polsce nie jest to łatwe, dlatego warto samemu przygotować podobny w smaku (choć nie tak bogaty) i ze składników nam dostępnych. Przykładowy przepis na