Wpis z mikrobloga

Może umiałby ktoś pomóc? Chciałam samodzielnie zregenerować sobie baterię w laptopie (co by nie kupować kiepskich zamienników które i tak utrzymuję się kilka tygodni - a oryginalnej do swojego laptopa nie mogłam znaleźć.

Baterie mimo aspektów wizualnych złożyłam dość dokładnie. Luty są płasie, nic się nie łaczy między sobą, zastosowałąm blaszkę niklową do łączenia ogniw i podłączyłam (mam nadzieję dobrze, na odstawie starej baterii)taki kontroler / przy podłączneiu do laptopa.

No i nie działa. bateria jest wsadzona w komputer, ale po jego właczeniu pokazuje 33%,i nie ładuje. 33% - jakby zupełnie nic nie znaczące. 33% wskazywałoby że moze 3 ogniwa czyta/ widzi laduje?

Z menadzera urzadzen sterowniki do wczesniejszej baterii usunełam, komputer zrestartwoalam i nic nie dało.

Czy ktos z Was miał moze podobne doświadczenia i składał sam beterie, gdzie pojawił się podobny problem?

Jako że zakładam ze dobrze wsyztsko podłączyłąm to mam dwie opcje, albo przegrzałam jakieś ogniwo podczas lutowania (choc to w miare krótko trwało bo lutowałam z kwasem lutowniczym) albo są jakieś problemy przy kontrolerze przez to że dałam mocniejsze ogniwa. Wiecej mi do głowy nie przychodzi.... Ale moze coś pominełam. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł będę wdzięczna za pomoc.
thisway - Może umiałby ktoś pomóc? Chciałam samodzielnie zregenerować sobie baterię w...

źródło: comment_vtLW3rysHGhK50nBlUqgjdWtCpDOj45d.jpg

Pobierz
  • 104
@thisway Żywotność baterii zależy od częstotliwości użytkowania, ogniwa Li-Ion powinny wytrzymać 500-600 cykli, jest to taka średnia, niezależnie od jakiego producenta będą. Ogniwa są produkowane dla GreenCell'a, jakościowo wypadają bardzo dobrze i staramy się, żeby było jeszcze lepiej. W ofercie posiadamy też akumulatory na ogniwach Samsunga oraz Panasonica, zasadnicza różnica polega na pojemności, przy zachowaniu standardowego gabarytu otrzymujemy baterię o zwiększonej pojemności. Gwarancja wynosi 12 miesięcy, czasami zdarzają się problemy, jak to
@thisway Jeżeli napięcie, które podaje zasilacz, jest wyższe aniżeli zalecane, to może mieć to wpływ na żywotność baterii. Wydaję mi się, że w tym przypadku raczej nie powinno być problemu ze zbyt dużym napięciem, a raczej z jego stabilnością.
@SwiatBaterii: ok to zabawa dla samej zabawy.. Choć widzę że póki co za krótkie nogi na liście progi... Narazie kupiłam od was baterie takżr jak wytrzyma rok będzie dobrze. A najwyżej po roku wasza baterie będę rozprawić. Macie w kontrolerze też pamięć wbudowana do ilości cykl ładowan czy będę mogła wymienić sobie ogniwa:p?
@thisway Siemanko! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Piszę w sprawie twojego (o ile to nie zarzutka) projektu baterii do laptopa. Piszę ponieważ jestem z wykształcenia inż. elektronikiem i mój obszar zainteresowań to ogniwa akumulatorowe.
Chciałem Ci pogratulować inicjatywy i chęci do stworzenia czegoś samej ale muszę też skrytykować prototyp ponieważ ma poważne i niebezpieczne braki. ()
Domyślam się że korzystasz z ogniw
@thisway: Nie wiem co to za lapek, ale może mieć podobne rozwiązanie do Lenovo: https://hackaday.io/project/245-replacing-lenovo-laptop-lithium-batteries

Krótko pisząc: Bateria ma chip, który monitoruje parametry pracy, odpowiada za odcięcie w warunkach krytycznych (over voltage, under voltage, temperatura itd.), implementuje algorytm ładowania i balansowania. Ten chip bada też pozostałą energię w baterii, komunikując to wszystko po SMBus (takie trochę inne I2C). Śmieszne zachowanie może wynikać z tego, że odłączyłaś stare ogniwa i chip się
W sumie to dzięki :) bo rozumiem motywację w ocenie aczkolwiek jestem różowy 100% który interesuje się chyba mniej popularnymi rzeczami niz może inne rozowrpaski. Chociaż wcale nie chce nazywać się wyjątkową. Byłoby zbyt zuchwale!