Wpis z mikrobloga

Zawsze się zastanawiałem, po co w drugim wagonie kabina motorniczego. Kiedyś myślałem, że to dlatego, że drugie wagony są starymi pierwszymi wagonami, no ale okazało się, że nie - wagon doczepny całe życie był wagonem doczepnym i zostanie nim do końca swojego tramwajowego życia.
Co więcej, często w ramach modernizacji tramwaju, kabina w drugim wagonie jest likwidowana, a przestrzeń po niej staje się miejscami stojącymi dla pasażerów.
Ktoś wie w jakim celu ona tam fabrycznie była, bo ja nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#tramwaje #komunikacjamiejska i w sumie #ciekawostki
I.....0 - Zawsze się zastanawiałem, po co w drugim wagonie kabina motorniczego. Kiedy...

źródło: comment_9yn0O9tjEEDQy0MKuaqe6JJbfT7j2eTQ.jpg

Pobierz
  • 57
@Ikarus_280: tak jak kolega wspomniał wyżej, gdy pada np przerwornica w drugim wagonie (serce tramwaju, zaraz potem silniki) to przełącza sie go w taki sposób aby robił za przyczepę, która można ciągnąć bez jakiś większych problemów.
@Ikarus_280: W Łodzi doczepy jeżdżą jako solo czasem :p A jak brakuje pętli to łącza je tyłem i są dwukierunkowe wiec druga kabina się przydaje. @Wojciechovsky: W doczepach w Łodzi bez kabiny są guziki do operowania z 2 wagonu. Czy w każdym to nie wiem ale w jakiejś części to jest.
@Wykopaliskasz: @ptasiek2 ciekawostka: z tych starych Konstali drzewiej próbowano na czas remontów improwizować tramwaje dwukierunkowe. Były łączone "zadkami". Doczepiony wagon był wleczony tyłem do końca trasy, tam motorniczy się przesiadał, przejeżdżał przez "przewiązkę" i ruszał w drugą stronę. Wadą była mała pojemność takiego "składu" - przez drzwi po jednej stronie jeden wagon zawsze jechał pusty.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstal_105Na#Eksploatacja (przedostatnie zdanie)
@epll:

W Łodzi doczepy jeżdżą jako solo czasem

W GOP doczepy nie mają przednich lamp, w Łodzi mają?

które mogą robić w rezerwie jako normalny wagon kabinowy

no bez przednich reflektorów chyba nie mogą, ale może tylko w GOP tak jest ( ͡º ͜ʖ͡º)
Żeby nie było wątpliwości - poniżej jest przód drugiego wagonu, nie tył pierwszego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
I.....0 - @epll: 
 W Łodzi doczepy jeżdżą jako solo czasem
W GOP doczepy nie mają pr...

źródło: comment_atnOorBsZEcdaARagTwZ0Qn2SBcXyDwX.jpg

Pobierz
Jak byliśmy młodymi leszczami, to zawsze się z kumplami przepychaliśmy, żeby tam siedzieć/stać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ikarus_280: Przyznaję że też myślałem, że tylne wagony to stare pierwsze wagony. Skoro nie to jedyne wytłumaczenie takiego stanu rzeczy, to możliwość przestawiania tych wagonów w zajezdniach bez konieczności podpinania ich za każdym razem do innych wagonów.
Ktoś napisał że po Łodzi jeżdżą czasem tylne wagony solo. Moim zdaniem są to pojedyncze wagony przednie.