Wpis z mikrobloga

minimalna to 2100 zł brutto, a to taka praca, że z tipów można zarobić dużo więcej


@apek: chyba ci się pomylił kelner w dobrej restauracji z dostawcą. Jak rozwoziłem, to napwiki starczały jedynie na opłacenie paliwa.


Taa w normalny dzien 5 do max 20zl, a niekiedy 0


@LR300: u mnie to było średnio 15-20 zł. W dobry dzień mogło wejść 50 zł, ale to rzadkie.
@FishyGuy: Z drugiej strony praca dostawcy pizzy to praca dorywcza przewaznie dla młodego chłopaka który chce sobie pojeździć zaraz po zdaniu prawka. Moja pierwsza praca po maturze - 6pln na rękę +1,8pln za zamówienie + własny samochód ( ͡° ͜ʖ ͡°) Za paliwo zwracali ale po stałej stawce ok 7l/100km (bo tym na gazie i tak się opłaca. Nie masz gazu? No to trudno). Z napiwków dokładałem
@MinnieMouse0: Problemem nie jest to czy ktoś potrafi prowadzić lokal czy nie. Problem w tym, że rząd próbuje "ustawą znieść ubóstwo" wprowadzając jakieś durne stawki minimalne ale to nie sprawi, że nagle praca dozorcy czy dostawcy pizzy będzie więcej warta... Tzn po jakimś czasie faktycznie ta praca będzie "warta" te 13pln/h ze względu na inflację ale to dalej niczego nie zmieni...
@fuji: Jak się Januszowi nie podobają ustawy i minimalne stawki, to zawsze może swój gówno biznesik przenieść do Somalii. A jeśli jednak chce działać na terenie państwa na którym obowiązuje to "straszne" prawo ze stawką minimalną to ma obowiązek go przestrzegać i konkurować z resztą podmiotów na rynku na takich samych zasadach.
@fuji Jeśli praca kogoś nie jest warta 13 zł to go nie zatrudniaj. A potem się okaże że cała firma stoi bez tej jednej osoby? To znaczy że ta praca była warta, by za nią uczciwie zapłacić. Jakoś są firmy, które potrafią zapłacić ochroniarzowi i dostawcy pizzy zapłacić tyle ile trzeba. A skoro innych nie stać, to znaczy że nie ma dla nich miejsca na rynku.
@Kotel_

Jak oni obchodzą płacę minimalną 13zł/h? Można to gdzieś zgłosić?

Normalnie, przecież w Polsce nikt tego nie sprawdza. Zresztą zadzwoń do PIP-y to się zdziwisz jak wszystko olewają, znaczy się wytłumaczą ci dlaczego się nie da z tym nic zrobić.
@MinnieMouse0

Jakoś są firmy, które potrafią zapłacić ochroniarzowi i dostawcy pizzy zapłacić tyle ile trzeba.

Gdzie? Serio pytam? Gdzie ochroniarz albo dostawca pizzy dostanie pełen etat, umowę o pracę za minimalną stawkę?
konkurować z resztą podmiotów na rynku na takich samych zasadach.


@MinnieMouse0, @qwerty69: No i co ta stawka minimalna zmienia? Nawet jak każdego "wrednego kapitalistę" zmusimy ustawą do płacenia 100 zł/h to po prostu wzrośnie cena końcowej usługi. A nie przepraszam według socjalistów on nagle magicznie odejmie sobie żeby dać innym. Nie da się ustawą sprawić że ludzie przestaną być chciwi i zachłanni. Wartość dodana takiego pracownika jest taka sama nieważne
@qwerty69: Nie bój nic w końcu inflacja sprawi, że Janusz zacznie przestrzegać prawa i będzie płacił stawkę minimalną. Tylko wtedy będziecie narzekać, że "hurr durr praca za 13zł/h!!! jakto ja przecie za to nawet kostki masła nie kupię!!, podnieść stawkę minimalną do uczciwego poziomu!!!"
@fuji: Na inflację mają wpływ naprawdę znacznie bardziej skomplikowane czynniki niż stawka minimalna, która u nas i tak rośnie poniżej wzrostu produktywności. Ale tutaj zapraszam ciebie do podręcznika od makroekonomii...
@pss8888: Znam takie osoby, zarówno ochroniarza jak i dostawcę pizzy, którzy zarabiają minimalną krajową. Obowiązuje ona też przy innych typach umów niż o pracę, więc nie trzeba jej mieć. Jeszcze tłumaczyłabym sobie to faktem, że mieszkam w dużym cywilizowanym mieście, ale z tego co wiem, to na wiochach w polsce b nie są potrzebni ani ochroniarze ani dostawcy pizzy.

@fuji: Ta stawka minimalna sprawia, że ludzie nie głodują, bo pracodawcy