Wpis z mikrobloga

Od około roku myślę o #emigracja po skończeniu studiów. Studiuję #mechanika na polibudzie. Uczę się również programować, udzielam się w kole naukowym na uczelni. Zastanawiam się gdzie najlepiej wyjechać po studiach. Na chwilę obecną wydaje mi się, że najlepszym wyjściem jest #uk lub #niemcy . Po angielsku umiem się dogadać, ale wiadomo cały czas się uczę. Niemiecki tylko podstawy, więc trzeba by było się ewentualnie wziąć do nauki. Nie wiem, czy nie powinienem również popracować chwilę w Polsce, żeby zdobyć jakieś doświadczenie przed wyjazdem. Z drugiej strony mogę się przenieść na studia zaoczne i szukać jakiejś pracy wcześniej. Prosiłbym was mireczki o jakieś porady, szczególnie inżynierów pracujących za granicą.
  • 23
Nie wiem, czy nie powinienem również popracować chwilę w Polsce, żeby zdobyć jakieś doświadczenie przed wyjazdem


Powinieneś.

@FAQGAG:

@ayoo: M.in. konstruktor, ale też wszelkie branże pokrewne (robotyka - projektowanie stanowisk, programowanie robotów etc.) wezmą chętnie ludzi po mechanice.
@ayoo: konstruktor ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale myślę jeszcze nad innymi studiami automatyka na magisterkę lub informatyka/elektronika od zera ale to już za granico.
Nie wiem, czy nie powinienem również popracować chwilę w Polsce, żeby zdobyć jakieś doświadczenie przed wyjazdem


@FAQGAG: zdecydowanie powinieneś. Tak z 2-3 lata i wtedy szukaj roboty za granicą. A magisterkę rób zaocznie i zdobywaj doświadczenie równolegle. Nie słuchaj, że nie warto robić, bo np. w Niemczech jest spora szansa, że będą chcieli obydwa Twoje dyplomy (inż. i mgr).
@Pan_Krolik: Raczej nie planuję, jak już to inny kierunek. Z tego co widzę na zachodzie bachelors degree, czyli nasz inżynier/ licencjat ma większość ludzi po studiach, ale u nas to wiadomo jak w lesie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Vincenzo: Najchętniej zrobiłbym magisterkę już w DE, zamiast kolejne lata nudzić się na uczelni w Polsce
@FAQGAG: Jeśli chodzi o zarobki konstruktorów w uk to jakoś super niema. Doświadczenie zbieraj najlepiej już tam odrazu po studiach, bo pensja startowa to przeważnie 26-28tys f brutto. W Polsce raczej nie licz na więcej niż 2k netto bez doświadczenia. Co do zarobków na póżniejszym etapie to jest to kwota ok. 40k f brutto. Na ręke zbyt dużo nie zostaje. Niemcy są lepszym wyborem w tej branży
@Xaarkes2: Ten zawód mi się podoba, ale zarobki ponoć są słabe. Te 2k to raczej dostanę, bo znam paru ludzi po studiach i mają kolo 3k, no chyba, że tylko tak gadają. Nie widzę tu jednak zbytnio dalszych perspektyw. Niemcy to inny świat jeżeli chodzi o branżę mechaniczną.
@FAQGAG: Mi też się podoba dlatego ten kierunek studiuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ogólnie porównaj sobie koszty życia. Wg. mnie zarabiając 28k w uk będzie ci dużo lepiej, niż 2k netto w polsce.
I najlepiej pchać się w oil&gas w okolicach Aberdeen. Tam zarobki konstruktora z dużym doświadczeniem to często 70k funtów+
Ja zrobiłem ostatni rok studiów w UK, pracowałem tam dwa lata a teraz od trzech lat w trochu. Chętnie podziele się doświadczeniami
@FAQGAG: Czyli plan masz, już jesteś na lepszej pozycji niż niektórzy. Skończ studia, w tym czasie nabierz doświadczenia i podszkól język i UK stoi dla ciebie otworem.
@FAQGAG: mógłbyś znaleźć sobie firmę w DE która Cię weźmie 'na już' za mniejszą stawkę i dokończyć studia zdalnie, tu jest duże zapotrzebowanie na takich specjalistów i na pewno by się udało- znajomość przynajmniej angielskiego na poziomie c1 jest jednak minimum, a niemiecki na b2+ też na pewno by nie zaszkodził- wniosek: najpierw języki, później emigracja ;)
@Triplesix: Wolę jednak dokończyć tutaj inżyniera i wyjechać na spokojnie. Dlatego o nauce języka myślę już teraz, bo mam jeszcze trochę czasu. Angielski w miarę ogarniam, trzeba doszlifować.