Wpis z mikrobloga

W czerwcu kończę studia. Jestem na V roku i nie zanosi się żebym miał po nich robotę w której dadzą więcej niż w korpo.
Mam mocne pytanie. Jak dzisiaj się zepnę i będę się uczył programowania (C++ oraz java) to mógłbym iść na wakacje na Juniora? Nauka około 5-6h dziennie. #!$%@? swój kierunek, pomyliłem się w wyborze studiów. Myślicie ze jest szansa na juniora? Bede miał jakiś skill ale niestety bez papieru na to, bedzie mgr innego kierunku niz informatyka. Proszę o odpowiedzi, tu rozważają się losy mojego życia. Mam ogólnie zacięcie komputerowe, mam miesiąc nauki programowania za sobą. Dam radę? Kto to realnie oceni? Jestem ambitny.

#programowanie #programista #java #krakow
  • 62
@borrow: Jasne, tylko jeszcze trzeba dodać czy faktycznie będziesz się uczył i jak Ci to będzie szło. Ale do noki w krakowie przyjmują ludzi którzy po prostu "posiadają" wiedzę na temat tej dziedziny na testerów. Ponoć dają 4 - 5 tysi na rękę -- mogę się coś dowiedzieć bo mój kumpel tam robi
W cpp będzie ciężko, komercyjnie się go stosunkowo mało używa i wymaga stosunkowo dużej wiedzy. Ucz się Javy jak chcesz klepac apki w korporacjach, albo webu, potrzebują ludzi praktycznie wszedzie
@borrow: jak stoisz ze statystyką, prawdopodobieństwem, algorytmami, myśleniem abstrakcyjnym? jakie miałeś przedmioty na studiach?

Protip #1: Nie ucz się C++ i jednocześnie Javy, jeżeli Twoim celem jest robota to 100 razy więcej ogłoszeń jest na Javę. Lepiej nauczyć się frameworków Javowych (Spring, Hibernate) niż C++.
Protip #2: Napisz od a do z jeden kompletny projekt. Taki który stwierdzisz że jest skończony i nie trzeba w nim "jeszcze czegoś dorobić". Tutaj wywala
@borrow: Myślę, że tak. Ostatnio przyjęliśmy do firmy juniora bez doświadczenia po coderslabie, a z tego co opowiadał to tam chyba mieli zajecia 8h dziennie przez 3 miesiące i na rozmowie rekrutacyjnej bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.
@borrow: xD no pewnie i jeszcze w krakowie. nawet nie zaproszą cię na rozmowę, gdy zobaczą brak wykształcenia w IT, brak doświadczenia lub jeżeli nie jesteś w trakcie studiów informatycznych. no ale zobaczysz w praktyce jak to wygląda. takich jak ty jest na pęczki, dlaczego to właśnie w ciebie mają zainwestować, jeżeli mogą mieć absolwenta UJ/AGH/PK? Który jest mniejszą niewiadomą niż ty.
@Johnny_: java ma wyższy poziom wejściowy niż cpp
@borrow: no, zobaczysz ile w tym prawdy xD na wykopie siedzą ludzie oderwani od rzeczywistości, bo są już w branży. poczytaj 4programmers na temat wejścia na rynek pracy i ilu osobom się udaję, zwłaszcza w krakowie. niestety ale na entry levelu jest przesyt i to właśnie przez takich ludzi jak ty, nie obrażając cię, poziom cały czas wzrasta.
@borrow: dokładnie tak jak napisał @kyaroru najlepiej zastanów się w jakiej branży byś chciał robić. Webdev (PHP/Python/Go/RoR + JavaScript), systemy klasy enterprise (Java/.NET), czy embedded (C++ w IoT) a może jeszcze coś innego co będzie Cię bardzo interesowało. Najlepiej być specjalista w jednym obszarze (i potem znaleźć niszę dla siebie) niż bylekim we wszystkim.
Najłatwiej wydaje się zacząć w webdevie, ale jak się przyłożysz z duża dedykacja to wszystkiego idzie się
@Inconsistent: mam średnie wykształcenie i w żadnej firmie (korpo też) nikt nie miał problemu żeby samemu zapraszać mnie na rozmowy na seniora/leada. Aczkolwiek studiowałem 3 lata infę na IET na AGH, więc jakiś background teoretyczny mam.
Co do Javy może masz rację, zawsze wydawało mi się że wszystkie korpo praktyki itd są na Javę, ew. C#
@borrow no to z jednoosobowego przykłądu gościa który po CodersLabie przyszedł do nas, mogę polecić