Wpis z mikrobloga

Dostałem zepsuty towar. Złożyłem reklamacje. Taką dostałem odpowiedź:

Jedyne co Ja mogę Panu zaproponować na zasadach dżentelmeńskich to ponowna sprzedaż tego towaru w cenie 40zł.

W obecnej sytuacji uznanie Pana roszczeń, zwrot gotówki lub wysłanie drugiej partii było by naruszeniem uznanych norm współistnienia obywateli.


W którym kodeksie znajdę spis tych norm i zasad, bo nie wiem, jak się do tego odnieść ( _)

#allegro #reklamacje #prawo #januszebiznesu #heheszki
  • 131
@Wychwalany: Odwołaj się do praw konsumenta i możwliości zwrotu towaru do 2 tygodni bez podania powodu. Prawo jest po twojej stronie a koleś stara się cwaniaczyć, nie daj się, ty masz rację
No moge je używać nawet 12 miesięcy i nic to nie zmienia w tej historii.

Chyba przez 30 lat tysiące jeleni nałapał, skoro nawet na mirko jest ich mnóstwo ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@Wychwalany: oczywiscie ze zmienia. Od zauwazenia wady masz 30 dni na zawiadomienie sprzedawcy. Jesli wada byla widoczna golym okiem to uznaje sie ze zauwazyles ja w momencie odebrania towaru. Bo nie liczy sie faktyczne
@Wychwalany: ok ale czy widac ja przy normalnym uzytkowaniu? Jesli wada byla mozliwa do latwego zauwazenia to uznaje sie ze kupujacy zapoznal sie ze stanem technicznym towaru. Podam przyklad:

Kupujesz telewizor w sklepie i ten telewizor ma niedzialajaca matryce. Nie mozesz tego zauwazyc bez wlaczenia telewizora. Jednak za moment zauwazenia wady uznaje sie moment w ktorym mogles ta wade zauwazyc czyli w domu (dopiero wtedy mogles przetestowac telewizor). Niby wada prosta
@Wychwalany: spoko fragment tylko zapomniales dodac ze orzeczenie jest NIEPRAWOMOCNE. Ale juz skoro przytoczyles to to teraz ja napisze kolejny fragment:

W myśl art. 564 kc, w wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym utrata uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy nie następuje mimo niezachowania terminów do zbadania rzeczy przez kupującego i do zawiadomienia sprzedawcy o wadach, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił albo zapewnił kupującego, że wady nie istnieją.


Ostatnie zdanie
ja też kupiłem butle jako nieuszkodzone nadające się do przechowywania wody


@Wychwalany: to zmienia kompletnie postac rzeczy. Pozostaje ci tylko jeszcze udowodnic ze wada rzeczy istniala w momencie zakupu i masz z glowy. W przypadku bezwypadkowosci samochodu dalo sie to udowodnic poniewaz istnialy zapiski mowiace o wypadkowosci tego samochodu. A jak jest z twoimi butlami?
Pozostaje ci tylko jeszcze udowodnic ze wada rzeczy istniala w momencie zakupu


@karer: z góry zakłada się, że wada stwierdzona przed upływem 12 miesięcy istniała w momencie zakupu, to sprzedawca ma udowodnic ze było inaczej.
z góry zakłada się, że wada stwierdzona przed upływem 12 miesięcy istniała w momencie zakupu


@Wychwalany: tak masz racje, jednak jesli rzecz dostajesz kurierem przykladowo to podpisujesz protokol odbioru. Protokol jest dowodem na to ze rzecz przyszla do ciebie nieuszkodzona. Wiec sprzedawca ma dosyc latwy sposob na udowodnienie ze wada nie istniala w momencie odbioru rzeczy.
że paczka przyszła nieuszkodzona. Paczka była ok.


@Wychwalany: zawartosc byla nieuszkodzona. Jesli firma kurierska przyjmuje rzecz uszkodzona do wysylki to ma obowiazek spisac ze rzecz jest uszkodzona.
Jesli firma kurierska przyjmuje rzecz uszkodzona do wysylki to ma obowiazek spisac ze rzecz jest uszkodzona.


@karer: nigdy mi firma kurierska nie zagladala do kartonu czy wysylam sprawny przedmiot ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ich zadaniem jest tylko przewieźć powierzoną paczkę
ich zadaniem jest tylko przewieźć powierzoną paczkę


@Wychwalany: w bardzo duzym uproszczeniu tak. Ale jesli paczka zostala odebrana bez zastrzezen to oznacza ze dostales to co chciales dostac.
@karer: paczka a zawartość paczki to dwie różne rzeczy. Mogą się przyczepić, że coś co jest w środku jest słabo zabezpieczone, że lata, że są dziury w kartonie, ale nie do stanu przedmiotu
Mogą się przyczepić, że coś co jest w środku jest słabo zabezpieczone, że lata, że są dziury w kartonie, ale nie do stanu przedmiotu


@Wychwalany: oczywiscie ze do stanu przedmiotu. Jesli masz podejrzenia ze przedmiot jest uszkodzony to zglaszasz to przewoznikowi. Jesli odbierasz bez zastrzezen to potwierdzasz ze przedmiot nie jest uszkodzony.

Istnieje domniemanie dzialania w dobrej wierze. Dlatego odbior paczki bez zastrzezen jest potwierdzeniem tego ze firma kurierska dostarczyla ci
za kazdym razem moglbys po otrzymaniu paczki reklamowac ze dostales cegle a nie to co chciales.


@karer: komu reklamowac? firmie kurierskiej czy sprzedawcy? Sprzedawcy moge i tak ludzie robia. Coraz wiecej sprzedawcow ma monitorowane stanowisko do pakowania. Kurier takich reklamacji nie przyjmuje bo nic do tego nie ma. Poza tym firma kurierska nie wie co zamawialem i co chcialem odebrac.
komu reklamowac? firmie kurierskiej czy sprzedawcy? Sprzedawcy moge i tak ludzie robia.


@Wychwalany: oczywiscie ze sprzedawcy. I myslisz ze jak zareklamujesz ze dostales cegle to wystarczy?

Coraz wiecej sprzedawcow ma monitorowane stanowisko do pakowania.


@Wychwalany: no i co z tego? Przeciez nie liczy sie pakowanie ale moment wydania firmie kurierskiej. Sprzedawca zeby nie byc stratnym musialby udowodnic ze to firma kurierska rozwalila przesylke.
tak, tak to działa


@Wychwalany: no niestety ale nie. Jesli zarzucasz komus oszustwo to musisz mu to udowodnic. Tak dziala prawo karne.

tak, tak to działa


@Wychwalany: oczywiscie ze tak to dziala. Ale uznaje sie ze towar przekazany firmie jest zgodny z tym co mialo byc wyslane poniewaz jak juz pisalem istnieje domniemanie dzialania w dobrej wierze.
@Wychwalany: zasada jest prosta ale nie ma to znaczenia poniewaz jak podpisujesz odbior firmy kurierskiej to jest to jednoznaczne z przyjeciem do wiadomosci ze dostales to co chciales.
Jak chcesz to ci nawet potwierdzenia przytocze.


@karer: stawiasz kuriera w roli strażnika, sedziego, kata i nie wiadomo kogo jeszcze. Szkoda ciagnąć ten temat. Nic nie wiesz o branży handlu przez internet.
stawiasz kuriera w roli strażnika, sedziego, kata i nie wiadomo kogo jeszcze.


@Wychwalany: lol. Co ma zbieranie dowodow do stawiania kogos w roli kata lub sedziego? Ogarnij sie juz kolego. Dostajesz sie na czarna mimo wszystko.