Wpis z mikrobloga

Sterowanie oświetleniem:
Jak ogarnąć sterowanie oświetleniem żeby działało z RPI i ręcznie ale tak żeby RPI wiedziało kiedy jest zapalone światło a kiedy nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wiem, że ciężko to ogarnąć i chyba będę musiał zrobić początkowo zwykłe włączniki a później dołożyć dzwonkowe i RPI po prostu, tylko martwi mnie co gdy RPI się spali itd.

#domoticz #raspberrypi #inteligentnydom
  • 35
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pienio69: Nie, ale jak znajdziesz coś wartego uwagi to byłbym wdzięczny za zawołanie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ogólnie to planuję się przesiąść w jak największym stopniu na MiHome a RPi zostawić jako system zapasowy, mam nadzieję, że kiedyś wypuszczą głowice zgodne z Mi.
  • Odpowiedz
@Stefaniak91: Zrobiłem profesjonalny rysunek. To jest rozwiązanie tymczasowe.
Taki moduł przekaźników możesz wykorzystać (bootland jest dość drogi)
https://botland.com.pl/przekazniki/6940-szesnastokanalowy-modul-przekaznikow-rm12-5v-z-izolacja-optoelektroniczna-10a125vac.html?search_query=przekaznik&results=196

Przełącznik wykorzystujesz na ten moment normalny, nie dzwonkowy. Później to sobie modyfikujesz
Pienio69 - @Stefaniak91: Zrobiłem profesjonalny rysunek. To jest rozwiązanie tymczaso...

źródło: comment_VIGHp77DTJujC7TkNW1XXpKg6kiyTRiw.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Stefaniak91: żeby to mogło działać niezależnie od raspberry to chyba jedynym rozwiązaniem jest wsadzenie razem z wyłącznikiem dzwonkowym jakiejś elektroniki - pewnie mikrokontroler. Przełącznik dzwonkowy daje impuls do mikrokontrolera, on uruchamia przekaźnik który zapala światło, jednocześnie mikrokontroler wysyła sygnał do raspberry o tym że światło zostało zapalone. Analogiczna sytuacja jeśli mikrokontroler dostanie sygnał z raspberry żeby zapalić światło - mikrokontroler uruchamia przekaźnik niezależnie od przełącznika dzwonkowego.

Minus to konieczność wpakowania
  • Odpowiedz
@houk: dobrze rozumiem, że w tych skrzynkach sterowniczych masz przekaźniki sterowane z softboxa? Jeśli tak to możesz podrzucić jakie masz te przekaźniki i czy nie ma z nimi problemów?
  • Odpowiedz
@jaguar963: Sterbox-a On ma wbudowane w siebie przekaźniki. Próbowałem jeden dokupić po zgrzaniu go na zwarciu i jest ciężko. Generalnie mają 10A i dość nietypowy rozstaw nóżek. Producent Sterboxa deklaruje 8A dla nich jako prąd maksymalny.
  • Odpowiedz
@houk: coś upchane do puszki czy raczej duże rzeczy?
@Stefaniak91: no zdecydowanie więcej elementów które mogą się uszkodzić, ale taki mikrokontroler praktycznie nie ma szans żeby się zepsuł, jak już to strona zasilająca
  • Odpowiedz
  • 0
@jaguar963 wiesz co niby to wygląda spoko ale kosztowo to też słabo wychodzi bo jedno z moich założeń to zrobić to tanio i powoli rozbudowywać a tak to koszty będę rosły, dodatkowo to zasilanie itd zostanę chyba przy tych dzwonkowych i rpi lub ESP z jednym w zapasie i backupem kodu, tym bardziej że nie jest to cała chata tylko poddasze
  • Odpowiedz