Wpis z mikrobloga

1. Rozumiem, że żeby zbadać czy nie ma się celiakii to żadne skierowanie nic nie da i trzeba na własny koszt robić badania krwi?
2. To prawda, że lepiej zrobić po prostu test DNA niż krew, bo wyjdzie taniej niż wszystkie badania kwi i da jednoznaczną odpowiedź?

Przynajmniej wg tej infografiki http://www.testdna.pl/wp-content/uploads/2016/07/celiakia-badania-porownanie.png
( ͡° ͜ʖ ͡°)

#celiakia #gluten #bezglutenu #zdrowie
  • 7
  • Odpowiedz
Zgłoś się do gastrologa, powinien zlecić badanie przeciwciał i gastroskopię. Wszystko refundowane. Najszybciej będzie jak uda się załatwić pobyt w szpitalu na dwie doby, wtedy wszystkie badania zrobią za jednym razem.
  • Odpowiedz
przeciwciał


@Aureli: @Koci: zlecają od razu badanie tych wszystkich ttg,ema,dgp,iga ? Czy to takie latanie - zrób 2, a potem jak coś wyjdzie/nie wyjdzie to następne. Bo prawdę mówiąc może jednak czasu się zaosczędzi jak się samemu zrobi od razu wszystko, a nie tak po jednym badaniu...
  • Odpowiedz
  • 0
@coolcooly22 Ja miałem zrobione od razu wszystko, bo mnie położyli na oddział w celu diagnostyki.

Nie warto przepłacać, bo tak jak wspominałem, warto jest od razu zrobić też gastroskopię by ocenić w jakim stanie są jelita.
  • Odpowiedz
  • 2
@coolcooly22
@Aureli zalezy czy cie w ogole wysle do szpitala i jakie masz objawy. Bo teoretycznie jakby sobie coolcooly poszedl do lekarza i powiedzial panie mam celiakie daj mnie na badania to by go wysmial ;-) wiesz jak to dziala, ida droga eliminacji od najprosyszych schorzen. Jak ma przykladowo sraczki ( ͡° ͜ʖ ͡°) to mu najpierw powie ze ma drazliwe jelito, potem kaze wykluczyc laktoze itp itd
  • Odpowiedz
  • 1
@coolcooly22 Możesz zrobić test DNA. Ale inne testy i tak cię czekają. Jak masz gen + zanik kosmkow to duża szansa ze masz celiakie. Jak nie masz genu to nie znaczy, że nie masz celiaki - choć szansa jest dużo mniejsza.
  • Odpowiedz