Wpis z mikrobloga

#biologia #kiciochpyta #nauka
Ostatnio wpadł mi w oko wpis Dawida Myśliwca z Uwaga! Naukowy Bełkot (pic rel). Z tezą się zgadzam i wszystko spoko, ale nasunęło mi się pytanie... Czy bakteria nie może być ustrojem dla wirusa? Na bank w okolicach ust mamy ich sporo, pewnie namnażają się na błyszczykach no i właśnie - czy one mogą być środowiskiem dla wirusa i czy sam wirus mógłby w taki sposób jednak na tym błyszczyku przetrwać i teoretycznie zarazić osobę nie mającą opryszczki, jeśli użyłaby takiego błyszczyka?
Pobierz
źródło: comment_8ocXALSLSvCxkNM6HfiVNHYVwAFCR0ZI.jpg
  • 5
@Namaszczacz: Musiałyby to być wirusy które są kompatybilne z bakteriami. Ale nie widzę powodu aby w momencie gdy mamy aktywną opryszczkę na błyszczyk nie trafiały fragmenty zakażonej tkanki z ust. Odrobina śliny/wydzieliny z rany, stanowiąca biologiczną bazę dla wirusa.
@Namaszczacz: @graf_zero: oczywiście fragmenty ciała pozwolą wirusowi przetrwać dłużej, ale martwe komórki na niewiele się zdadzą. A ponieważ opryszczkę ma się cały czas (wirus między widocznymi zachorowaniami ukrywa się w komórkach nerwowych) to zawsze istnieje ryzyko przeniesienia go na inną osobę.

Jak słusznie zauważyłeś w tym wpisie chodziło mi o absurd wypowiedzi eksperta od bezpieczeństwa biologiczno-chemicznego w domu.

Oczywiście istnieją też wirusy zdolne do namnażania w bakteriach, bakteriofagi mogą być