Wpis z mikrobloga

Hej, mam pytanie dotyczące wynajmu mieszkania (zasady ogólne)
Moja mama jest obecnie osobą bezrobotną i chce je wynająć (najem prywatny), wszystko legalnie i tutaj pytanie o formę wyboru opodatkowania.

Zasady ogólne:
Przychód rocznie = 20 000 tys.
Koszty:
Amortyzacja = 6 000
Media = 1 800
Opłaty = 2 400
Remont = 15 000
Strata = -5 200

Czy moja mama dla której wynajem jest odrębnym źródłem przychodów i nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej może sobie odliczyć tę stratę w następnym roku (gdyby był już zysk) a także koszt poniesionego remontu? Jak by rozliczyła w US pierwszy rok ze stratą?

Jeżeli nie może, to zostaje jej chyba sam ryczałt i rozumiem, że najlepiej jakby to opłaty administracyjne i opłaty za media uiszczane były przez najemcę.

Jak na tym najlepiej wyjść mając w perspektywie na wiosnę remont, który wyniósłby 15 000 zł.

#mieszkania #finanse #podatki #prawo #wynajem
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wikiii Tak, może odliczyć stratę (ale tylko od przychodów z tytułu najmu tzn. jeżeli Twoja mama poszłaby do pracy, strata z najmu nie może obniżać podatku z tytułu pracy). Pamiętaj, że stratę można rozliczyć w ciągu max 5 lat i maksymalnie do 50% straty w każdym roku. Nie mam teraz czasu dokładnie liczyć co się bardziej opłaca, ale jeżeli opłaty ponoszą najemcy, to w przychodach powinnaś mieć też media i opłaty
  • Odpowiedz