Wpis z mikrobloga

Dzisiaj mija 78 lat od samobójstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza zwanego Witkacym. Popełnił samobójstwo na wieść o wkroczeniu wojsk radzieckich na tereny polskie po tym gdy z nadzieją uciekał od inwazji hitlerowców. Podciął sobie żyły a swojej towarzysce w końcowym okresie życia Czesławie Oknińskiej zasugerował wzięcie luminalu. Ją udało się uratować, Stanisław już był martwy. By zobrazować jego podejście do świata trzeba rzucić cytatem z książki Stanisława Kopra dotyczącej życia elit XX lecia międzywojennego(polecam, bardzo przyjemne lektury):

,,Ale pecha mam - pisał Stanisław Ignacy Witkiewicz do żony. - Wczoraj, kiedy robiłem pipi w lesie i zapatrzyłem się na krajobraz, bąk koński uciął mnie w #!$%@?. Spuchło jak balon i myślałem, że odpadnie. Ale jodyna i Staroniewicz uratowali to cenne utensylium dla dobra przyszłych pokoleń. Dziś jest tylko czerwone, ale może jeszcze odpadnie. jak odpadnie, to Ci przyślę w formalinie''.


SMIESZEK XD

Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, 1922 rok
#sztuka #malarstwo #witkacy #portret
Pobierz A.....h - Dzisiaj mija 78 lat od samobójstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza zwanego ...
źródło: comment_TCSEHvcGS2s6b60Wlr0FgWevWmSEDQZv.jpg
  • 43
@drzuo ale Ty wiesz, że Pisacco malował i rysował akademicko, to jest bardzo realistycznie i naturalnie? Dopiero później, kiedy osiągnął już w tej dziedzinie perfekcję, zaczal szukać nowych środków wyrazu i tak doszedł do kwadratów
surrealizmu


@royaltrux: Tak na marginesie, gdyż tematyka malarstwa, teatru, prozy, zagadnień socjologicznych, filozoficznych i estetycznych u Witkacego jest przeogromna, to Witkiewicz dość wrogo odnosił się do malarstwa dadaistycznego i w konsekwencji nadrealizmu. Wraz z innymi formistami wydał nawet swoisty biuletyn programowy polskich "dadaistów", który de facto był paszkwilem, pt. "Teoria czystej blagi".
aby państwo totalnie zakazało narkotyków, alkoholu i papierosó


@JanuszKek: Owszem, zawarł takie postulaty w "Narkotykach" i "Niemytych duszach", jednak sam był dosyć niekonsekwentny w walce z używkami. Mimo okresów abstynencji alkoholu i tytoniu ostatecznie nie zarzucił, podobnie jak narkotyków (gł. kokainy i eukodalu/morfiny), których użytkowanie można poświadczyć w końcu lat 30-stych. Pewien ideowy wyłom pozostawiał jednak dla peyotlu, którym był autentycznie zafascynowany i w jego wizji społeczeństwa bez używek kaktus pełnić
@drzuo Zastanowiłem się jeszcze nad jednym w twojej wypowiedzi.

Malarstwo w ogóle dla mnie nie istnieje jako sztuka.


Jak dla mnie malarstwo jest najwyższą, zaraz po rzeźbiarstwie, formą sztuki. Interpretacja muzyki, filmu lub tekstu pisanego jest o wiele prostsza i przyjemniejsza niż tej jednej pojedyńczej klatki w której trzeba zawrzeć wszystko co chcemy przekazać na raz. Zwróć uwagę że to właśnie kiedyś przekazywano na rysunku treść w sposób bezpośredni, realistyczny, ale to
@drzuo: za kazdym razem. nie rozumiem co sklania ludzi do wyrazania swoich opinii na temat malarstwa, gdy ich wiedza jest co najmniej mierna. sam fakt posiadania oczu nie legitymuje cie jako znawcy, nie mowiac juz o tym ze chwalenie sie swoja ignorancja i szukanie poklasku wsrod innych ignorantow to bieda w opor