Wpis z mikrobloga

Dzisiaj mija 78 lat od samobójstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza zwanego Witkacym. Popełnił samobójstwo na wieść o wkroczeniu wojsk radzieckich na tereny polskie po tym gdy z nadzieją uciekał od inwazji hitlerowców. Podciął sobie żyły a swojej towarzysce w końcowym okresie życia Czesławie Oknińskiej zasugerował wzięcie luminalu. Ją udało się uratować, Stanisław już był martwy. By zobrazować jego podejście do świata trzeba rzucić cytatem z książki Stanisława Kopra dotyczącej życia elit XX lecia międzywojennego(polecam, bardzo przyjemne lektury):

,,Ale pecha mam - pisał Stanisław Ignacy Witkiewicz do żony. - Wczoraj, kiedy robiłem pipi w lesie i zapatrzyłem się na krajobraz, bąk koński uciął mnie w #!$%@?. Spuchło jak balon i myślałem, że odpadnie. Ale jodyna i Staroniewicz uratowali to cenne utensylium dla dobra przyszłych pokoleń. Dziś jest tylko czerwone, ale może jeszcze odpadnie. jak odpadnie, to Ci przyślę w formalinie''.


SMIESZEK XD

Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, 1922 rok
#sztuka #malarstwo #witkacy #portret
A.....h - Dzisiaj mija 78 lat od samobójstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza zwanego ...

źródło: comment_TCSEHvcGS2s6b60Wlr0FgWevWmSEDQZv.jpg

Pobierz
  • 43
  • Odpowiedz
@drzuo: Prawdziwa sztuka to TYLKO czysta (rasowo, mentalnie i zdrowotnie) sztuka, oglądam TYLKO produkcję świadomych, beznałogowych tworców, wartościowa sztuka to tylko ta nie wspomagana żadnymi dopalaczami i zmieniaczami stanu umysłu, prawdziwy artysta nie potrzebuje takiego gówna do tworzenia arcydzieła.

( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡
  • Odpowiedz
@royaltrux: Co to za sztuka namalowanie takich bohomazów? Sztuką jest idealne odwzorowanie portretu na przykład. Zmarszczki na twarzy itd. Jakieś kółka i kwadraty bez ładu i składu to każdy umie nabazgrać a potem się ludzie jarają że tam jakiś przekaz jest XD
  • Odpowiedz
Co to za sztuka namalowanie takich bohomazów


@drzuo: Czemu więc tego nie zrobisz i nie zostaniesz klasykiem?

Sztuką jest idealne odwzorowanie portretu na przykład


O #!$%@?, dobra, wycofuje się, bo nie mam zamiaru znowu na wykopku pisać z kompletnym ignorantem w dziedzinie sztuki. ja #!$%@? jak można być tak płytkim żeby zobaczyć pracę Witkacego i powiedzieć ze to #!$%@? bo "kwadraty bez ładu i składu i nie wygląda realistycznie" XD boże
  • Odpowiedz
@drzuo: a wiesz, że odbieranie sztuki jest bardzo subiektywne? nigdzie nie jest powiedziane, że obrazy należy malować w jakiś konkretny sposób, sztuka ma prowokować, intrygować i zmuszać do refleksji, a nie się każdemu podobać. A to, że teraz się wykłócasz o to czy ten obraz jest wartościowy czy nie świadczy tylko i wyłącznie o tym, że artysta osiągnął swój cel, a mianowicie wzbudził w tobie jakieś emocje ;)
  • Odpowiedz

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@drzuo: tak swoja droga dokladne odwzorowywanie przestalo miec sens w momencie upowszechnienia sie fotografii. A to o czym ty mowisz, to hiperrealizm. Jest cala masa hiperrealistow samoukow, jest ich tak duzo, ze sa bezwartosciowi.
  • Odpowiedz
@royaltrux:

Czemu więc tego nie zrobisz i nie zostaniesz klasykiem?

Po co miałbym to robić jak mnie malarstwo nie interesuje? Malarstwo w ogóle dla mnie nie istnieje jako sztuka. Jakieś surrealistyczne obrazki nie wzbudzają we mnie żadnych emocji a w dzisiejszych czasach fotografii wysokiej rozdzielczości itd. to realistyczne malarstwo jest zbędne
  • Odpowiedz
@oddajmichleb: Picasso = nasrać na płótno i się tym jarać XD Z tego co wiem to Picasso nic za życia nie sprzedał bo ludzie się od razu poznali na jakości tej "sztuki". Prawda jest taka że ci artyści klepali chałturę za hajs żeby tylko jakoś dociągnąć do pierwszego. Dopiero teraz się ludzie tym jarają i doszukują nie wiadomo czego. Ale nie dziwne skoro teraz nawet czarny kwadrat albo #!$%@? na krzyżu
  • Odpowiedz
w dzisiejszych czasach fotografii wysokiej rozdzielczości itd. to realistyczne malarstwo jest zbędne


@drzuo: WOW XD jak tacy ludzie kończa więcej niz podstawówkę to jest przerażające... zero pojęcia abstrakcji, kontesktu kulturowego, umiejscowienia w czasie, zero umiejętności interpretacji, zero świadomości intelektualnej i zero emocji w codziennym kole wegetacji od spożywania pokarmu do wydalania. Już nie mówiąc o tym, że w zacytowanym przeze mnie zdaniu sam sobie zapreczyłeś, podając dokładny powód dla którego malarstwo
  • Odpowiedz
@drzuo: no to nic nie sprzedal, czy klepal chalture za hajs? Czarny kwadrat malewicza wywolal duza rewolucje w sposobie postrzegania roli sztuki, czy ci sie to podoba, czy nie. Poczytaj sobie, co odkryl strzeminski, malujac takie "bohomazy". A co z kinem i literatura, tez tylko njajwierniejsze przedstawianie rzeczywistosci powinno cieszyc sie uznaniem?
  • Odpowiedz

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@Apollo_Vermouth: ja też nie do końca(nie zajmuje się tym profesjonalnie, jedynie czytałem) i pomimo tego że pogląd na jego twórczość trochę mi się zmienił(pod wpływem największego polskiego pisarza) to i tak warto byłoby wspomnieć :>
  • Odpowiedz