Wpis z mikrobloga

Podkreśliłbym jeszcze kulturę posiadania gruntów leśnych.
Pochodzę z Polski B (czyli rdzennej Polski) i posiadam w spadku po dziadku grunta leśne na Lubelszczyźnie.
Ani mój ani inne lasy w posiadaniu prywatnym (sasiadów) nie są pogrodzone, runo leśne może zbierać każdy, można sobie spacerować, nie można kraść drewna.
Żona mojego brata pochodzi z Polski A (zachodniopomorskie, rodzina połowicznie zza Bugu, reszta z polski centralnej) i:
jej rodzina posiada nieruchomość leśną, tzn obok lasów
Z tego co słyszałem to w krajach gdzie jest prywatna własność lasu, lasy wycina się po max 60 latach, a u nas po 100 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@volodia: wiek rębności zależy od wielu czynników począwszy do gatunku na przeznaczeniu drewna kończąc. Drzewostany tej samej klasy wieku potrafią całkowicie inaczej wyglądać w zależności od siedliska. A każdy wiek rębności z kolei ustalany jest dla danego Nadleśnictwa w Planie Urządzania Lasu (obejmującego prace na okres 10 lat).
Co chcę przez to powiedzieć - że wiek rębności jest mega indywidualną kwestią zależną od masy czynników i ktoś kto walnął takiego babola
@Impresjonista: Też mam 3 lasy na Zamojszczyźnie. 2 mieszane i jeden buczyna. Ostatni raz drzewo wyciąłem 10 lat temu. Myślałem o dosadzeniu drzew tak jak robią to w państwowym(dla potomnych) ale jakoś ciągle to odkładam w czasie.
@Nikanor_Nick: Niby tak ale jeden to już mam tak przetrzebiony przez dziadka stolarza że lepiej dosadzić samemu.(szybsza odbudowa lasu) Nie wiem tylko jak wygląda sytuacja z kopaniem w ściółce leśnej. Muszę zapoznać się z gajowym.
@volodia: U nich ścinka następuje szybciej i pozyskują gorszej jakości i w efekcie tańszy surowiec. Po prostu leśnictwo w wielu krajach różni się od siebie, inne są priorytety ale czy to oznacza, że inne znaczy gorsze? No i szkoda że nie ma danych, jak wygląda na przykład ichni świerk w danej klasie wieku w porównaniu do Niemieckiego - bo tu znowu wracamy do kwestii siedliska i warunków klimatycznych które jednak są
czy to oznacza, że inne znaczy gorsze?


@nama: a owszem, co sama potwierdziłaś chwaląc się powiększeniem zasobów drzewnych. Nawet nie porównujmy lasu 90 letniego do 140. Wiadomo, że ten 140 letni jest bardziej wartościowy przyrodniczo.
Odnowienia naturalne są przede wszystkim tańsze, pewnie dlatego tak popularne w Szwecji. Ich lasy prywatne mają być po prostu możliwie wydajne. Chociaż oczywiście sam bym sobie życzył więcej odnowień naturalnych w Polsce.
@Impresjonista: Jak mają domek na tej działce to chyba normalne, że pogrodzone bo zaraz ktoś by im ten domek zdewastował. Jeszcze nigdy nie widziałem żeby ktoś grodził sam las, chyba że jakiś młodnik żeby mu go nie podpalili. Btw sam mam las odziedziczony w spadku w Polsce B i #!$%@? też bym najlepiej zagrodził go bo ciągle jakieś #!$%@? z sąsiedniej wioski kradną drewno, dewastują quadami i śmiecą. Koszt płotu zbyt