Wpis z mikrobloga

Mirki, mam kilka pytań z kategorii #prawo
1. Ile kosztuje pół godziny/godzina konsultacji prawniczej? Jakieś widełki albo inny sposób obliczenia? #warszawa
2. Czy konsultacje prawne mają jakąś moc prawną gdyby prawnik wprowadził mnie w błąd?
3. Czy jeśli ma to jakąś moc prawną to konsultacja z człowiekiem na aplikacji(czy jakiśtam praktykach po studiach) ma taką samą moc?
Chciałem pierwszy raz skorzystać z porady prawnej i ciężko mi się zorientować w rynku.
#biznes #dzialalnoscgospodarcza
  • 8
@xDrope 1) od 100 zł do XXX 2) jeżeli zamówisz opinie na piśmie i postępując zgodnie z jej treścią dojdzie do szkody, prawnik odpowiada na zasadach ogólnych. Kazdy radca i adwokat ma obowiązkowe OC 3) moim zdaniem to tak srednio. Na aplikanta ewentualnie możesz złożyć skargę do izby
@xDrope: Od 100zł (ale nie zdziw się że netto) do np 300 zł też netto - mój rekord ( ͡° ʖ̯ ͡°)
2. Konsultacje absolutnie nie, to o czym myślisz to np. opinia prawna. Może być często decydująca w sporze np. z niekompetentnymi urzędnikami bądź w sferze w której prawo nie stanowi jednoznacznie.
3. Tacy ludzie często różnią się od pracowników McDonalnds jedynie wielkością własnego ego (
@md23: @Saeglopur: te kwoty są za godzinę? Czy jest to jakoś inaczej rozliczane? Czy opinia prawna to taka konsultacja tylko na piśmie? Jak to się wtedy rozlicza w porównaniu do konsultacji?

Sorki, że tak męczę, ale jestem totalnie zielony i chyba będę musiał brać konsultacje o konsultacjach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W warszawie od 100 musisz liczyć. Często niezależnie od tego czy posiedzisz tam 10 minut czy też 45. Btw. podobnie masz u lekarzy.

Jeżeli masz na myśli konsultacje prawne to przychodzisz z problemem i ktoś ci próbuje jakoś pomóc mówiąc jak jest, jakie masz szanse na to, a jakie na tamto. Opinia (przynajmniej w teorii) trochę bardziej roztrząsa temat i rozbiera go na czynniki pierwsze. Co do mocy prawnej takowych... Za wprowadzenie
@xDrope 100 zł i za pół godziny. Przy tym moim zdaniem będzie to o kant dupy, która sama możesz sobie wygoglac. Dobry prawnik poprosi ciebie o przesłanie wszystkich dokumentów kilka dni przed i poprosi gdzieś o 300 zł. Opinia na piśmie najmniej 300 zl
@xDrope: Ad.1 zależy totalnie od tego z jakiej kategorii problemem przychodzisz. porządne firmy to tak min. 250 netto/h i nie zakładaj, że zamkniesz się w jednej godzinie. Tak jak @md23 pisał - najpierw jakaś analiza papierów itp. Taka porada na pierwszym spotkaniu to jakaś bzdura jest.
Ad. 2 odpowiedzialność ogólna i tyle
Ad. 3 - xD
@xDrope: 1. Cena od 100 zł netto/h wzwyż. Ja tyle biorę, bo nie zarabiam na poradach, tylko na sprawach. Zwykle ludzie przychodzą z tematami, które ich przerastają, a nie z drobiazgami, które sami mogą znaleźć w necie. Pierwsze spotkanie jest po to, żeby się poznać wzajemnie i przynieść materiały dla mnie do czytania.
2. Konsultacje, podobnie jak opinia, nie mają mocy prawnej. Mogą skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą adwokata (po to jest OC),