Wpis z mikrobloga

Mirki z #fotografia, szukam programu, który umożliwi mi edycję zdjęć sferycznych z kamerki Gear 360°. Chodzi głównie o zmianę pozycji obrazu (żeby tył był przodem), ale możliwość zrobienia drobnych poprawek (kolory, łatki) będzie dodatkowym atutem. Oczywiście zdjęcie po obróbce chcę zapisać też jako panoramę. Co polecicie?


  • 11
@chybaDapi:

A jak one wyglądają prosto z aparatu?

Albo Photoshop albo PTGui/Hugin + Photoshop albo (chyba najlepiej jeśli dobrze pamiętam, choć nigdy nie używałem) Affinity Photo. :)
@Witeeek: wyglądają jak porozciagane przy krawędziach zdjęcia (i przez to np. w kultowym GIMPIe nie jestem w stanie obrócić zdjęcia tak, żeby przód był tyłem). Cała magia, że są rozpoznawane jako zdjęcia sferyczne kryje się w metadanych, które część programów gubi przy zapisie - to kolejna sprawa.
@chybaDapi:

Najprościej będzie z Affinity Photo, poniżej link jakie to robi cuda:

https://www.youtube.com/watch?v=EJ2A6oS1Z9I

A jeśli jednak chcesz tanio, to możesz użyć darmowego HUGIN i Gimpa albo Photoshopa, tylko wtedy musisz trochę poczytać, żeby się nauczyć jak to zrobić. Bo najpierw musisz taką panoramę zamienić na siatkę złożoną z sześciu kwadratów, następnie je edytować, a potem poskładać znowu w panoramę. Niemniej Affinity jest do tego idealne. :)
@chybaDapi:

Jeżeli szukasz tylko sposobu na to, żeby zmienić punkt startowy panoramy, to w Photoshopie jest funkcja Offset (Filter>Other>Offset), tam suwakiem "przesuwasz" panoramę, i np. na FB panorama zaczyna się od tego co jest na samym jej środku. :)