Wpis z mikrobloga

Bardzo zastanawiający komentarz, chyba fachowca. Jeśli się ujawniłby tutaj, mógłby pomóc... (dzięki koleżance @Strega)

bnb pisze:
15 maja 2017 o 11:53
chciabym zwrócić uwagę mas, że nagranie wykonane rzekomo przez Marcusa, w którym na ekranie widzimy Magdę Ż. ma nadzwyczajną jakość dźwięku jeżeli idzie o Marcusa. Nie wiem w jakiej formie zostało ono przekazane Policji, ale to co słyszę nie wygląda na rozmowę zarejestrowaną telefonem. Dźwięk według mnie został zarejestrowany mikrofonem zewnętrznym dobrej jakości. Zwraca uwagę brak tła dźwiękowego tego miejsca, w którym nagranie zostało dokonane. Otoczenie jest idealnie wyciszone, jakby nie było za oknem ulicy, a w domu nikt nie hałasował. To jest bardzo nietypowe. Takiego dźwięku raczej nie da się nagrać telefonem. Poza tym nie działa automatyka poziomu zapisu, dźwięk nagrany rzekomo telefonem ma stale ten sam poziom, podczas gdy z reguły gdy do mikrofonu dochodzi słaby dźwięk, jest on autonmatycznie wzmacniany, a gdy zaraz potem odzywa się ktoś bliżej mikrofonu, dźwięk początkowo może być przesterowany. Poziom głosu Marcusa powinien oscylować, powinny być szumy i zakłócenia, a tego nie ma. To może wskazywać na zawodowe nagranie, a nie na amatorskie. Mogło to być nagranie wykonane w studio, nawet niekoniecznie w tym samym czasie, co rozmowa zarejestrowana telefonem. Śledczy muszą przyjąć hipotezę, że obraz i dźwięk mogą nie być nagrywane symultanicznie, to co mowi Mrcus mogło zostać dograne później i gdzie indziej.

Odpowiedz
bnb pisze:
15 maja 2017 o 11:43
Wklejam
Proszę zauważyć, że przy braku tła dźwiękowego z otoczenia miejsca Marcusa całość nagrania mogła zostać dokonana bez związku z obrazem, jest kilka cech, które na to wskazują, na przykład w momentach kiedy odzywa się Magda jej tło dźwiękowe staje się nieco lepiej słyszalne, ale gdy mówi Marcus to poziom nagrania jest zawsze taki sam. Również obraz, udający obraz z drugiego telefonu jest dla mnie podejrzany. Chodzi o to, że jest on idealnie stabilny. To oznacza, że telefon, który rejestrował trzymaną w czyimś ręku (niekoniecznie Marcusa, bo Marcusa nie widać) komórkę, został umieszczony na statywie. Ten statyw jest stabilny, nie drży, trudno o taki na rynku amatorskim, skąd Marcus go wziął?. Chciałbym, żeby wszyscy zdali sobie sprawę z tego, że wykracza to poza możliwości amatora. Równie dobrze mogłaby to być kamera a nie telefon, dopiero w montażu obraz mógł zostać „przykrojony” do formatu udającego obraz z telefonu. Trzeba byłoby wykonać nagranie telefonem, którym rzekomo zostało to nagranie przez Marcusa wykonane, a następnie bardzo dokładnie zmierzyć proporcje długości w stosunku do szerokości obrazu. Jeżell proporcje różnią się od tego, co zostało opublikowane, na pewno takie nagranie przeszło przez stół montażowy. Jeżeli jego komorka zginęła, na pewno uda się ustalić jaki to model. Marcus powinien koniecznie pokazać śledczym cały sprzęt, na którym dokonał tego nagrania, oraz wskazać sposób i miejsce nagrania. Tym sprzętem, w dokładnie taki sposób, jak określa to Marcus, w jego obecności powinno zostać wykonane nagranie porównawcze. Następnie cechy tego nagrania, takie jak poziom tła dźwiękowego, zachowanie automatycznej korekcji poziomu nagrania, powinny zostać skonfrontowane z nagraniem rzekomo dokonanym przez Marcusa. Śledczym powinna towarzyszyć osoba, która jest zawodowym dźwiękowcem telewizyjnym czy radiowym. dobrze byłoby żeby był tam operator-montażysta, obie osoby spoza Warszawy i Wrocławia. Osoby te powinny na bieżąco weryfikować zeznania Marcusa w tym względzie. Jeżeli wystąpią różnice, a jestem pewien że tak będzie, to będzie to dowód że Marcus mija się z prawdą. Dobry początek do prowadzenia przesłuchania na innym poziomie- dlaczego kłamie?
#magdazuk #wykop
  • 53
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@stopmanipulacji1111: dobre punkty! fakt ewentualnej manipulacji z nagraniem a już na pewno w takim wymiarze jak to jest wymienione myślę jest niemożliwy do ukrycia, a dopiero co po 3 miesiącach śledztwa usłyszeliśmy od tvn i gw, że markus niewinny; więc jak to? aż taki strzał w stope? przecież wiadomo że jeśli nie kłamią i nagranie było 29 a 30 juz przekazywali to by ich inkryminowało; nie znam się więc będę
  • Odpowiedz
@kknnoo:" Marcus powinien koniecznie pokazać śledczym cały sprzęt, na którym dokonał tego nagrania, oraz wskazać sposób i miejsce nagrania."
To miejsce nagrywania rozmowy, miejsce, które znamy oficjalnie, jest wyjątkowo ciemne. Nic nie można dostrzec bez prób rozjaśniania, ale i to niewiele daje. Nie dawało mi to spokoju, bo przecież godzina nagrywania (teoretycznie) nie jest zbyt późna jak na koniec kwietnia a tu ciemno kompletnie... nawet rolety przysłonięte dają o tej
  • Odpowiedz
@kknnoo: @stopmanipulacji1111 Ja też się nie znam, ale wydaje się to trochę "far-fetched". Toż to istna akrobatyka! Brawo dla Apple za iPhona! Magda miała iPhona i tam pewnie też był użyty ten telefon. Właśnie zrobiłam parę eksperymentów moim i nic nie oscylowało, był brak tła dźwiękowego mimo, że były dźwięki, które słyszałam z pewnej odległości. Ale analiza tego kolegi była wspaniała mimo to.
  • Odpowiedz
@stopmanipulacji1111: Z mojej obserwacji mogłam tylko zauważyć, że mimo że zmieniałam nawet pozycję telefonu, poziom nagrania był taki sam. Że ciemno w pomieszczeniu... to jeszcze nic takiego. Może nagrywał to w pomieszczeniu bez okna? Dziwne to, ale nie aż tak. Jeżeli chodzi o stronę Magdy, to nic nie kumam z tego. Do jakiego wniosku może doprowadzić to, że "kiedy odzywa się Magda"...?
  • Odpowiedz
@stopmanipulacji1111: Jeśli ktoś dokumentował i streamował jak obeszli sie z dziewczyna to korzystał na bank przynajmneij z dobrej amatorskeij kamery HD z mozliwośica urzycia jako kamery internetowej. Takie kamery zapisuja 6 ścieżek dzwięku istąd moż być tyle warstw. Maja tez opcje zoom dzwięku. Tej samej kamery można było urzyc do nagrania przed hotelem. Manipulacja poszcególnymi ścieżkami jest bardzo prosta. Można wymienic cała lub jej poszczególen sekwencje. Czy podobnie było z
  • Odpowiedz
@czepit: No i nigdy nie wspomniała o nagraniu... Właśnie czytałam ten wczorajsze artykuł. Jest w nim już desperacja. Może tak, jak mówisz, trafia do nich, że odrzucili Lamparta za "insynuacje", a zatrudnili Rutka, który nie tylko nie rozwiązał sprawy, ale jeszcze wybrał wersję, która dla nich jest w pewnym sensie równie raniąca emocjonalnie, a do tego niekorzystna z innych względów. Jeżeli siostra nie pousuwa komentarzy, to może będzie znaczyło, że
  • Odpowiedz
@Brunhilda2 @stopmanipulacji1111 @kknnoo @czepit

Problem braku słyszalności tła w pokoju Markusa przy jednoczesnej słyszalności tła przy tym co mówi Magda przez telefon jest związany z tym jak działa system noise suppression oparty o wiele mikrofonów. W zasadzie to może właśnie potwierdzać użycie nowoczesnego telefonu do stworzenia tego nagrania przez Markusa.

Jak działa taki system? Otóż zasada jego działania jest bardzo prosta - urządzenie rejestrujące posiada conajmniej dwa mikrofony
  • Odpowiedz
  • 2
@Brunhilda2
Sądząc po dzisiejszych wpisach siostry i jej przyjaciółki na jednej z grup FB to "front" pozostał bez zmian. Siostra podobno przeczytała 10 tomów akt, łącznie z tym co gepardy zeznawały i jakoś to jej nie przekonało do współpracy. A ich informacje pochodzą z grup... tak twierdzi siostra...
  • Odpowiedz
ale wciąż kilka innych kwestii jest do wyjaśnienia, np :"kiedy odzywa się Magda jej tło dźwiękowe staje się nieco lepiej słyszalne, ale gdy mówi Marcus to poziom nagrania jest zawsze taki sam".


@stopmanipulacji1111: To wynik działania filtra normalizacji dźwięku przy niezmiennym SNR poszukaj o "audio normalization" oraz o "signal to noise ratio". Dodaj to co napisałem w poprzednim wpisie (dlaczego nie wycinało tła Magdy a Markusa już tak).

PS. Tak
  • Odpowiedz
@eDBX37txWmRRyV6E: Laik potrzebuje kilku ekspertyz i poczytania, by wyrobić sobie jako taką orientację w temacie. Dlaczego jednak nie stanowi to przedmiotu badania ekspertów? Chyba, że utrzymywane w tajemnicy, ale wątpię. Jeżeli to nagranie byłoby bez znaczenia, od razu by się od niego odcięli, a tu jest takie enigmatyczne milczenie... jakby na razie nie ruszać tematu, póki nie trzeba.
  • Odpowiedz
@eDBX37txWmRRyV6E: Bardzo dobrze i przystępnie to opisałeś, dzięki! Zrobię ten eksperyment z iPhonem w weekend, Założę się, że miał taki telefon. Czyli nie trzeba całego zaplecza technicznego i laboratorium do uzyskania takiego efektu.
  • Odpowiedz