Wpis z mikrobloga

Wiecie co, jestem zła. Niedawno poznałam w sieci Evgeniego. Evgeni jest Białorusinem, który z przyczyn politycznych nie może wrócić do swojego kraju i mieszka obecnie w Rosji. Marzy mu się Polska - "bo to piękny, dobry kraj z dobrymi ludźmi". Evgenii to młody, normalny, trochę nieśmiały i porządny chłopak - dostał się w Polsce na medycynę. Aby móc tu studiować stara się o Kartę Polaka. I teraz uwaga - aby ją uzyskać musi spotkać się z konsulem. Podczas tej rozmowy, prowadzonej po polsku będzie musiał po polsku opowiedzieć swój życiorys, wykazać się wiedzą o historii Polski, o panujących tu przepisach etc. Kurde, mirki. Wygooglujcie pytania na Kartę Polaka. Zdalibyście?

Śniadzi książęta z połowy Azji i Afryki zjeżdżają się do Europy tak ot, z kolejnymi roszczeniami, totalnie bezkarni, dostają na dzień dobry zasiłki większe, niż mediana zarobków w Polsce i jeszcze wypływa się po nich pod same brzegi Libii. Tym czasem naprawdę wartościowym ludziom, żyjącym z kulturze o wiele bardziej podobnej do naszej (kulturze, w której na przykład nie ścina się ludziom głów) robi się pod górę tak, jak tylko się da. ()

#zalesie #polska
  • 164
@Kotwica2: Ale mi nie przeszkadzają procedury. Tylko durne pytania i to, że w tym samym czasie tysiącami zalewają Europę ludzie, wobec których nie ma żadnych wymagań.
@nvmm: Czy ci ludzie zalewają kraj o którym mowa czyli Polskę? No nie... Więc nie rozumie co ma wspólnego exodus ciapatych z Twoim kolegą z Białorusi. Ciapaci zalewają europę zachodnią, Twój kolega chcę dostać się do Polski. Dwa różne światy. I tak jak dużo osób pisało wcześniej, karta polaka to prawie obywatelstwo, niech się stara o wizę. Jeśli jest studentem to powinien bez problemów ją dostać i już na miejscu starać
@nvmm
2. Podział Polski na dzielnice.
6. Strzelam, że krzyżacy.
18. Pod Warną 1444 r.
19. Jagieło.
20. Strzelam, że Zygmunt Stary
21. Nie wiem
22. Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy. Polski my naród, polski lud, królewski szczep piastowy... Dalej nie znam
23. Wielkanosc, św szczepana, boże ciało
26. Zabity w Prusach, przez Prusaków
27. w 1000 r., pewnie w Gnieźnie ;)
28. W 1025 r.
31.
@nvmm: Moja koleżanka, która jest Bialorusinka również ubiegała się o Kartę Polaka. Z tego co mi opowiadała, to jeśli ktoś ma rzeczywiście polskie korzenie to taka rozmowa to raczej formalność. Owszem, musiała opowiedzieć swój życiorys po polsku, ale pytania miała raczej takie, na które każdy średnio ogarnięty Polak odpowiedziałby w nocy o północy. Także jeśli ma coś wspólnego z Polską to nie powinien się martwić.
@nvmm: Proszę cię, pytania które cytujesz jako "trudne i bezsensowne" to w większości coś co średnio rozgarnięty gimnazjalista wie po skończeniu szkoły. To normalne, że skoro chce dostać kartę która mówi o tym, że czuje się Polakiem, to powinien coś wiedzieć o historii tego kraju. Przy okazji, poważnie uważasz pytanie "Kto był pierwszym królem z dynastii Jagiellonów?" za wyjątkowo trudne? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@nvmm: na 40 z 51 pytań odpowiedziałem od razu a jakimś orłem z historii nie byłem. Historia poziom gimnazjum. Nie wiem o co ten ból dupy. Pytania ograniczają się do najważniejszych wydarzeń w historii Polski i są wkuwane przez większość edukacji. Jak ktoś jest życiowym nieudacznikiem który srał na szkołe to nie dziwie się że pytania mogą stanowić jakąś trudność.