Wpis z mikrobloga

Wiecie co, jestem zła. Niedawno poznałam w sieci Evgeniego. Evgeni jest Białorusinem, który z przyczyn politycznych nie może wrócić do swojego kraju i mieszka obecnie w Rosji. Marzy mu się Polska - "bo to piękny, dobry kraj z dobrymi ludźmi". Evgenii to młody, normalny, trochę nieśmiały i porządny chłopak - dostał się w Polsce na medycynę. Aby móc tu studiować stara się o Kartę Polaka. I teraz uwaga - aby ją uzyskać musi spotkać się z konsulem. Podczas tej rozmowy, prowadzonej po polsku będzie musiał po polsku opowiedzieć swój życiorys, wykazać się wiedzą o historii Polski, o panujących tu przepisach etc. Kurde, mirki. Wygooglujcie pytania na Kartę Polaka. Zdalibyście?

Śniadzi książęta z połowy Azji i Afryki zjeżdżają się do Europy tak ot, z kolejnymi roszczeniami, totalnie bezkarni, dostają na dzień dobry zasiłki większe, niż mediana zarobków w Polsce i jeszcze wypływa się po nich pod same brzegi Libii. Tym czasem naprawdę wartościowym ludziom, żyjącym z kulturze o wiele bardziej podobnej do naszej (kulturze, w której na przykład nie ścina się ludziom głów) robi się pod górę tak, jak tylko się da. ()

#zalesie #polska
  • 164
  • Odpowiedz
@nvmm nie żeby coś, ale np na WUM-ie medycynę na polskojęzycznym lekarskim studiują Białorusini - i to za darmo ( ), i niestety nie mam pojęcia na jakich to zasadach, bo się nie chwalą... i mam wątpliwości czy to jest ok w stosunku do polskich obywateli, którym miejsca "blokują" Białorusini
Za to "Śniadzi książęta z połowy Azji i Afryki" jak to określiłaś też studiują, ale
  • Odpowiedz
@nvmm: to sobie srawdz jak wyglada jezykowy egzamin w uk zeby pracowac jako medyk. ten nasz to lajt, ale ciezko to ocenic nie bedac udzoziemcem
  • Odpowiedz
  • 31
@nvmm a i tak w ogóle to powiedz Jewgienijowi, że jak chce udawać Polaka, to niech chociaż swoje imię zapisuje zgodnie z polskimi zasadami, a nie jakimiś anglosaskimi transkrypcjami.
  • Odpowiedz
@nvmm: no ale podobne pytania masz chociażby na teście o obywatelstwo USA. My się tego uczymy w szkołach, żeby znać tło historyczne naszego kraju(inna sprawa, że większość osób zapomina tych informacji). Skoro stara się o kartę Polaka, to takie pytania są jak najbardziej na miejscu.
  • Odpowiedz
@nvmm:
Żeby dostać Kartę Polaka trzeba wiedzieć jak wygląda godło Polski i znać język polski, no #!$%@? skandal.
Powiedz, że to bait.
  • Odpowiedz
Podczas tej rozmowy, prowadzonej po polsku będzie musiał po polsku opowiedzieć swój życiorys, wykazać się wiedzą o historii Polski, o panujących tu przepisach etc. Kurde, mirki. Wygooglujcie pytania na Kartę Polaka. Zdalibyście?


@nvmm: to nie tylko w PL tak jest.... myślisz, że egzamin na Holendra w IND wygląda inaczej?
  • Odpowiedz
@nvmm: Otóż widzisz studia za darmo z podatków polaków. Z jakiej racji białorusiniec ma dostać za darmo studia skoro nie zna polskiego i nie zna/nie chce się nawet nauczyć jakiś 1000 łatwych pytań o polsce. Rozumiem, że łatwo rozdaje się niczyje pieniądze, ale możliwość studiowania ma a PRZYWILEJ studiowania za darmo jest dla polaków-ludzi odprowadzających tutaj podatki( pewnie są wyjątki)
  • Odpowiedz