Wpis z mikrobloga

Masz dwuzakresowy router (2,4 GHz i 5 GHz)? Zastanawiałeś się czy wyłączenie którejś częstotliwości wpływa na pobór prądu? Jeżeli tak, to nie Ty jeden ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Postanowiłem to sprawdzić na przykładzie #router #synology RT2600ac. Z rezultatami możecie zapoznać się w tekście poniżej:

Czy wyłączenie Wi-Fi w routerze zmniejsza pobór prądu?

Z uwagi na brak odpowiedniego watomierza (najdokładniejsze jakie znalazłem oferowały dokładność 0,5W) posłużyłem się multimetrem. Zapewne elektryków / elektroników "na sali" nie brakuje, więc chętnie bym się dowiedział, czy moje wypociny nie zostały błędne przeprowadzone.

#technologia, #informatyka, #siecikomputerowe, #technika
Sajdyk_pl - Masz dwuzakresowy router (2,4 GHz i 5 GHz)? Zastanawiałeś się czy wyłącze...

źródło: comment_buoHaRAzoeAEn1olNbykVA7FM1mYsoqo.jpg

Pobierz
  • 25
@Sajdyk_pl: Wg mnie powinieneś podać jeszcze jakie było napięcie sieci oraz testy wykonać podczas transmisji danych np pobierania pliku czy coś bo to jest w spoczynku i bez transmisji.
@bi-tek No kurcze... rozrzut niezły. Jeżeli podobnie jest w routerze, to pomiary trzeba by było powtórzyć z opisaniem w jakim momencie były wykonywane....
@adgebworthy Analiza błędu pomiarowego, czyli multimetru? Zapomniałem, że jego wskazania też podlegają błędom.... Z napięciem nie wiedziałem jak sobie poradzić. Musiałbym mieć drugi multimetr, który by mógł je logować - chyba, że jest inny sposób...
@Sajdyk_pl: Proponuje zrobić próbę przy down i up-ie plików, powiedzmy z drive na drive google. i 3 typowe użytkowanie internetu i logować np przez 30 min czy tam 60 jak masz taką możliwość tyle zapisać danych.

Pamiętaj że taki pomiar jest obarczony niedokładnością pomiarową i musisz sprawdzić jakiego rzędu w instrukcji urządzenia, fajnie było by też logować napięcie sieci elektryczej jeżeli masz drugi miernik.
@Sajdyk_pl: dokładnie analiza błędu wskazań multimetru, dalej stosując dwa multimetry musisz wybrać metodę z dokładnym pomiarem napięcia lub dokładnym pomiarem prądu i wyznaczyć rzeczywisty prąd i napięcie
@bi-tek: Można zmniejszyć częstotliwość próbkowania i wtedy logować dość długi czas. Drugiego miernika nie mam... ale kolega ma jakiegoś fluka za ileś tam tysięcy.... może się nada ;)

@adgebworthy W instrukcji urządzenia mam napisane, że dla zakresu 60mA rozdzielczość wynosi 10μA, dokładność 0,6%+3c, napięcie obciążenia 2,1mV/mA....
Z tego zapisu rozumiem, że wyniki mogą się różnić o 0,6% plus ... co to jest te 3c?
@adgebworthy: Chyba za późno na czytanie takich lektur, ale spróbowałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Cyfry znaczące...
Czyli jeżeli mam pomiar 53.60mA to błąd 0,6% wynosi 0,3216 i da to wynik od 53,2784 do 53,9216mA
A z uwzględnieniem 3 cyfr znaczących będzie to 53,2 do 53,9?
@Sajdyk_pl: Mierzenie w ten sposób niestety jest gorzej niż suabe.

Po pierwsze te "cudowne" Synology zasilane jest chyba napięciem stałym a nie przemiennym. Musiałbyś obciążenie mierzyć patrząc na wartość napięcia i prądu jaki płynie już za zasilaczem to wtedy pomiary miałyby jakikolwiek realny sens. Pomiar przez obwód pierwotny 230V nie ma sensu z uwagi na zaokrąglenia wynikające z faktu, że takie mierniki używają RMS do pomiarów prądu przemiennego - co przy
@brokenik: Uhm. Brzmi to sensownie. Czyli pomiary najlepiej wykonać za zasilaczem. Dodatkowo żeby było logowanie natężenia i napięcia w jednym czasie. To powinno dać dobry obraz faktycznego poboru energii przez router?
A zastanawiam się czy np. watomierz by się tutaj sprawdził? Tylko, że te, które sprawdzałem mają możliwość pomiaru z dokładnością do 0,5W... a to raczej za mało...
@Sajdyk_pl: Możesz w sumie logować sobie pobór prądu i napięcie - chociaż napięcie zawsze powinno być w miarę stałe. Pobór energii w przypadku zasilania DC to iloczyn napięcia i prądu - dlatego to da się łatwo policzyć. Watomierza mieć nie musisz bo nie ma takiej potrzeby.