Wpis z mikrobloga

@ulisses: ej, dzięki za info, nie wiedziałem. Co by się stało, jakbym tego nie zrobił i nie założył konta?

O prędkościach wiem, przynajmniej taniej wyjdzie. Wyliczenia tras opierałem na czasach podanych przez google maps, nie na dystansie.

edit: ok, widzę, co gdy nie mam konta:

It is optional to register, however, registering for an EPC account will normally reduce the time from your journey to you receiving your invoice.
@DILERIUM: Nie dasz rady! Sam kiedys tak planowalem wypad do Norwegii majac 14 dni i po prostu zatrzymywalismy sie po drodze i zawracalismy do PL troche powyzej Alesund (to nawet nie byly Lofoty). Hint: bardzo narusza tempo podrozy po Norwegii przeprawa promowa. Czasami godzina w plecy jak sie nie zalapiesz na prom a takich przepraw w ciagu dnia moze byc kilka. Druga sprawa drogi i ograniczenia predkosci - o nie sa
Nie dasz rady!


@yale: xD

majac 14 dni


ja mam 21 dni

bardzo narusza tempo podrozy po Norwegii przeprawa promowa


@yale: W tej wersji są 2 promy: Talin - Helsinki i Moskenes - Bodø. Więc raczej nie "kilka dziennie" :P

nie da sie przycisnac.


więc spalanie mniejsze :) google maps mówi, że średnia prędkość po Norwegii to 66 km/h, więc jest to wzięte pod uwagę
@DILERIUM: Zle zrozumialem. Myslalem, ze masz 9 dni :D OK, to zazdroszcze w takim razie.

Co do promow to nie o te mi chodzilo - chyba tez pierwszy raz do Norge jedziesz? :D

Mowie o promach pomiedzy fiordami, plynie sie moze z 5-10 minut platne srednio 50-100NOK ale latwo w sezonie stanac w kolejce. Ja to troche zignorowalem planujac wycieczke i kilka razy mi sie zemscilo. Masz opcje: most lub przeprawa
Myslalem, ze masz 9 dni :D


@yale: na ten północny odcinek 9 dni, na całość 21 :)
Tak, pierwszy raz.

Mowie o promach pomiedzy fiordami


No dlatego trasa tak ustawiona, żeby nie było tych promów.
Cel nadrzędny to North Cape, więc może nie być czasu na wałęsanie się po kraju.
W Danii bez promów, żeby chociaż zza kółka kawałek kraju zobaczyć, gdzieś po drodze się zatrzymać.

mozesz spac po drodze gdziekolwiek
@DILERIUM: Ten system to raczej dla czestych uzytkownikow. Jezeli jedziesz jeden raz (ja bylem autem ostatnio w 2009 i 2011 roku wiec moze cos sie zmienilo) to nigdzie sie nie rejestrowalem. Jest specjalny pas przy wjezdzie do miasta dla takich jak my, zatrzymujesz sie, placisz za przejazd i jedziesz dalej. W Bergen byla informacja ze faktura mi przyjdzie poczta i nie przyszla. Samych platnych drog nie kojarze ale to pewnie zalezy
@yale: Z tymi pasami do opłat manualnych to dawno i nie prawda. Teraz nie ma możliwości płatności na miejscu wszystko przez neta.
@DILERIUM: Tak, to ten sam system.
@RoBee: W Szwecji podobnie, na niektórych wahadłach nawet pół godziny się traci.
@DILERIUM: tam jest tak #!$%@? drogo, że nawet jak masz pieniądze, to z zasady szkoda je wydawać. Jak sobie policzysz co możesz mieć w Polsce za te same kwoty to #!$%@? strzela i żołądek się blokuje na czymś droższym niż hotdog (a'la Ikea) za 17 złotych.
@vlodar: dlatego chcę tam wydawać jak najmniej :)
lista zakupów: Słoiczki, puszeczki, zupki chińskie, kaszki, jakiś słodycz, może pakowane wędliny/sery wytrzymają, kasza kuskus, suchary, chleb tostowy, wafle ryżowe, chleb tostowy, kabanosy/suszona wołowina, yerba, herbata, energetyki, woda, sok do wody, orzechy, mleko, czokoszoki, ketchup
@DILERIUM: Bardzo słusznie. Jak masz auto to tam tylko na Janusza - pod sufit jedzeniem i piciem i dopiero możesz jechać. Weź dużo wody :D

Uważaj tylko na granicy, żebyś norm Alko nie przekroczył albo, żeby Cię za handlarza nie wzięli :D