Wpis z mikrobloga

Dziwne jest dla mnie gloryfikowane #powstaniewarszawskie Przecież to była sromotna klęska, najbardziej szkoda setek tysięcy ludzi którzy w nim zginęli zupełnie bez sensu. Za to w 2k17 narodowcy muszą robić z tego żałosny happening ich pseudopatriotyzmu. O 17 stanie nie tylko Warszawa, ale chyba wszystkie pały narodowców którzy uważają, że to powstanie było potrzebne.

  • 31
@kiszczak: Po prostu myślę logicznymi kategoriami. Jakby cofnąć Ciebie w czasie to pewnie wolałbyś zginąć "honorowo i dumnie" niż żyć i odbudowywać ocalałe miasto?
@xxvv Czyli jakiej jesteś narodowości?
Co do wyboru: można sobie gdybać, ale wojnę wygrywa się wieloplaszczyznowo. Również psychicznie. Pokazaliśmy Niemcom, że mamy charakter do walki. Przyniosło to w ich szeregach nieopisane straty morale wśród szeregowców na froncie. Nie wiesz i nigdy się nie dowiesz czy w ogóle byłaby szansa odbudować Warszawę gdyby nie to powstanie.
@kiszczak: czy dla Ciebie honor i duma to jest wyjście na uzbrojone po zęby wojska nazistowskie posiadając niewiele broni, amunicji? Czy dla Ciebie odwagą jest pójście na pewną śmierć w imię czego? Wolnej Polski? Oczywiście chwała tym co zginęli, ale dla mnie mówienie, że dzięki Powstaniu nagle Polska odzyskała wolność to idealny przykład tego jak my jesteśmy zakochani w swoim mesjanizmie. Od wielu lat gloryfikujemy najsromotniejsze klęski, powstanie listopadowe, styczniowe, warszawskie.
@kiszczak: Straty nie do opisania to śmierć setek tysięcy ludzi i doszczętna ruina miasta, a nie "słabe morale wśród szeregowców niemieckich". Przecież to kompletne bzdury. Wojna w tamtym etapie była już wygrana przez aliantów, kwestią czasu było dojechanie do Berlina.
@czarny_matt94 Przecież ja nie twierdzę, że to z pewnością dzięki powstaniu odzyskalismy wolność. Twierdzę, że nikt nie wie jak bez tego powstania toczyłaby się wojna. A Ty wiesz? Faktem jest jednak spadek morale o którym pisałem wyżej, a to mogło znacząco wpłynąć na to jak walczyli dalej Niemcy.
Co do honoru i dumy- tak jest jak piszesz. Honor i duma nie pozwalają na zniewolenie. Nawet za cenę życia. Ale jak widać po