Wpis z mikrobloga

Mirki. Mam pytanie. W odcinku 620 Jedź Bezpiecznie (link Pan Marek poruszał kwestie pierwszeństwa na tzw. pasie rozbiegowym, gdzie przed nim był znak A-7. Sprawa jasna i klarowna - jest to zabezpieczenie zarządcy drogi przed sytuacją gdy pasy nie będą widoczne.

Teraz mam pytanie. W Lublinie jest taka sytuacja na jednym ze skrzyżowań link do skrzyżowania Mamy tam "pas rozbiegowy", przejście dla pieszych ale je pominę, znak A-7 ustąp pierwszeństwa przejazdu. Wszystko prawie identyczne jak w odcinku 620, ale występuje tam jeszcze oznakowanie poziome P-13: linia warunkowego zatrzymania złożona z trójkątów, które "wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu w celu ustąpienia pierwszeństwa wynikającego ze znaku pionowego A-7".

No właśnie. Problem rozchodzi się o ten znak poziomy, który ma potwierdzenie w znaku pionowym. Kto ma w takim przypadku pierwszeństwo na skrajnym prawym pasie? Ten jadący drogą z pierwszeństwem czy jest to faktycznie pas rozbiegowy dla tych co skręcają w prawo. Przejście dla pieszych specjalnie pominąłem.

Osobiście uważam, że jadąc główną i zmieniając pas mam pierwszeństwo, bo tamci z prawej mają linię warunkowego zatrzymania.

Aż mnie korci aby napisać do Jedź Bezpiecznie.

#lublin #kodeksdrogowy #prawodrogowe #prawojazdy #prawooruchudrogowym #pord #pytanie #motoryzacja
  • 8
@Pituch: Zaraz za tym miejscem jest przystanek autobusowy. Komunikacja może mieć problem jadąc drogą z pierwszeństwem dostać się na prawy pas od razu za skrzyżowaniem, co mogłoby wskazywać, że linia warunkowego zatrzymania ma tu zastosowanie i należałoby ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który chce wjechać na prawy pas. Aczkolwiek skłaniałbym się jednak temu co napisał @sorhu powyżej. Jak znajdziesz potwierdzenie, to daj znać :)
@Pituch
No sytuacja jest niecodzienna. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Proponuję zrobić kolizję i pozwolić sądowi rozstrzygnąć winę. ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Pituch: To nie jest klasyczny pas rozbiegowy. Zauważ, że nie masz linii ciągłej w obrębie skrzyżowania, która pozwalałby na bezkolizyjny wjazd. Jest to tak rozwiązane ze względu na przystanek autobusowy.

Więc tak, wjeżdżając tym pasem musisz ustąpić pierwszeństwa. I to bez względu na to, czy jest tam linia warunkowego zatrzymania, czy nie.