Wpis z mikrobloga

Rozpoczynamy Wykopowe studia nad "Kapitałem" Karola Marksa. Codziennie mały fragment, zaczynając od pierwszego rozdziału. Pomijam przedmowy.

https://www.marxists.org/polski/marks-engels/1867/kapital/01.htm

Bogactwo społeczeństw, w których panuje kapitalistyczny sposób produkcji, występuje jako "olbrzymie zbiorowisko towarów", poszczególny zaś towar jako jego forma elementarna. Dlatego rozpoczynamy nasze badanie od analizy towaru.


Kilka moich uwag:

- Marks nie zaczyna "Kapitału" od rozważań dot. klas, proletariatu itd.
- Towar to forma elementarna, najprostsza społeczeństwa burżuazyjnego, ale forma czego? Odpowiedź padnie później -- towar jest formą pracy człowieka w kapitalizmie. Wszystko, co wytwarzamy przybiera taką postać.
- Wchodzisz do sklepu, a tam towary. Marks zaczyna od tego, co rzuca się w najbardziej w oczy w kapitalizmie. Nigdy w historii nie było społeczeństwa, w którym wszystko mogło stać się towarem tak jak w kapitalizmie. Nie było społeczeństwa tak głęboko przenikniętego towarami.
- Pozornie towar wydaje się oczywisty -- w praktyce to w towarze ucieleśniają się sprzeczności produkcji kapitalistycznej. Jego byt nie jest fizyczny, ale społeczny.
- Bogactwo występuje jako... To znaczy, że nie ma bogactwa bez kontekstu społecznego. Pieniądze, majątki są tylko bogactwem w określonym kontekście społecznym. Bez obecnych relacji społecznych, klas, państwa itd. pieniądz byłby bezwartościowy, tak jak dzisiaj pieniądz sprzed 100 lat jest praktycznie bez wartości.

#marksnadzis #komunizm #filozofia #ekonomia
  • 26
  • Odpowiedz
@Pan_Krolik:

Kto ich zmusza? Mogą przecież kupić sobie rynienkę i sprzedawać paróweczki cytując klasyka


zaorane

@marcin-: jasne, ideologia ma ogromny wpływ, ale myślę, że gdyby robotnicy spojrzeli szerzej na to, co robią, to podejście mieliby inne. Gdyby wiedzieli, że bronią, którą wytwarzają zabija się dzieci, to wątpię, żeby dalej tak chętnie to popierali.
  • Odpowiedz
jasne, ideologia ma ogromny wpływ, ale myślę, że gdyby robotnicy spojrzeli szerzej na to, co robią, to podejście mieliby inne. Gdyby wiedzieli, że bronią, którą wytwarzają zabija się dzieci, to wątpię, żeby dalej tak chętnie to popierali.


@fredo2: W wypadkach samochodowych ginie rocznie setki tysięcy ludzi. Mimo to pracownicy w branży motoryzacyjnej nie protestują przeciwko produkcji samochodów.
  • Odpowiedz
@fredo2:

zaorane


A może się ustosunkuj do całej reszty tej orki? Co stoi na przeszkodzie robotnika, żeby zajął się pracą na własny rachunek? Fabryki nie otworzy z dnia na dzień, ale bez problemu może się zająć niewielką działalnością usługową.
  • Odpowiedz