Wpis z mikrobloga

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@bu52m3n: nie muszę czytać tego, po prostu wiem ze natura świadomości nie jest jednoznacznie rozumiana zarówno na polu psychologii jak i kognitywistyki. A tak btw ja osoboscie też raczej skłaniam się za stanowiskiem z artykułu :)
  • Odpowiedz
Niekoniecznie, bo fizycznie te same neurony =/= ta sama osobowość etc.

Teoria emergencji to protip


@CarlGustavJung: Jak zejdziemy odpowiednio nisko i skopiujemy atom po atomie, cząstka po cząstce identycznie, to te dwa neurony będą takie same, idealna kopia. Więc wtedy nie ma różnicy czy te same czy nie te same, bo nie będzie żadnej właściwości która pozwoli odróżnić oryginał od kopii.

O co chodzi z teorią emergencji w tym kontekście?
  • Odpowiedz
Jeden mózg skopiowany, neuron w neuron, atom w atom, kwark w kwark wcale nie oznacza (w świetle dzisiejszej wiedzy) że będzie on posiadał te same właściwości, wspomnienia, koncepcje, nawyki etc. co oryginał.


@CarlGustavJung: Dlaczego nie, skoro będzie identyczny? To co takiego nadaje te właściwości, czego nie możnaby skopiować?
  • Odpowiedz
@CarlGustavJung: Rozwiń, bo nie rozumiem co nadaje nam jakieś właściwości które nie byłyby zachowane po skopiowaniu nas 1 do 1. Przecież wtedy albo mowa o właściwościach zapisanych w duszy, i wtedy rozmawiamy o religii a nie nauce, albo to nie jest prawdziwe kopiowanie 1 do 1, skoro coś pominęło.
  • Odpowiedz
@CarlGustavJung: Przeczytałem na wiki i w żaden sposób mi to nie wyjaśnia niestety sprawy, więc podtrzymuję swój poprzedni komentarz. O którym artykule naukowym mówisz? Ten http://www.fizyka.umk.pl/publications/kmk/16-Minds%20created%20by%20the%20brain-Duch.pdf ? Przecież on właśnie popiera chyba to co mówię, i stoi w sprzeczności z tym co piszesz?

There is no controversy in psychology or brain sciences that brains create mind and consciousness
  • Odpowiedz
@JakisTakiNick: tak. Powołując się na emergencję chodziło mi o to, że właściwości umysłu/świadomości nie można zredukować do poziomu biologicznego, tak jak właściwości i zachowanie atomu jest nieredukowalne do poziomu elektronowego, które rządzi się innymi prawami (np. zasadą nieoznaczoności Heisenberga czy funkcją falową). Nie przeczy to oczywiście faktowi, że umysł jest produktem mózgu, ergo nie ma to nic wspólnego z metafizyką.
  • Odpowiedz
Powołując się na emergencję chodziło mi o to, że właściwości umysłu/świadomości nie można zredukować do poziomu biologicznego


@CarlGustavJung: To do czego innego jak nie tylko poziomu biologicznego? Czyli jednak dualizm i jakaś "dusza", aura lub inna metafizyka? Wtedy mówimy o religii a nie nauce, czyli j/w. Bo nie rozumiem jak taki pogląd może nie mieć nic wspólnego z metafizyką.
  • Odpowiedz