Wpis z mikrobloga

Halo tegoroczni maturzyści! ( ͡° ͜ʖ ͡°) matury już za wami, teraz czas na rekrutację na studia. Zatem, mała mirkoreklama. :D

Jeśli jesteście zainteresowani elektroniką, automatyką, robotyką, informatyką - na Politechnice Wrocławskiej (Wydział Elektroniki W-4) w ubiegłym roku powstał nowy kierunek 1-stopnia pt.Electronic and Computer Engineering (ECE) prowadzony w całości w języku angielskim. Kierunek stanowi swoistą kompilację najciekawszych zagadnień z praktycznej elektroniki, informatyki oraz automatyki/robotyki. Znajdziemy tam m.in. programowanie mikrokontrolerów, projektowanie układów elektronicznych, przetwarzanie sygnałów cyfrowych, sieci komputerowe, programowanie obiektowe i wiele innych. Wszystko to okraszone sporą ilością laboratoriów i ćwiczeń (przy zachowaniu minimalnej możliwej ilości wykładów).

Poniżej wstawiam siatkę studiów oraz listę przedmiotów wybieralnych, które dadzą mniej więcej pogląd jak te studia będą wyglądać. Jeśli ktoś byłby zainteresowany szczegółami, tj. dodatkowymi informacjami o zawartości każdego z kursów, to służę informacją.

Co odróżnia ECE od innych kierunków elektronicznych na PWr i innych tego typu kierunków w Polsce:
1) Jest prowadzony w całości w języku angielskim. Zalet nikomu chyba tłumaczyć nie trzeba. :) Jeśli ktoś jeszcze w to nie uwierzył (a mi też było ciężko, jak jeszcze byłem licealistą) - i tak całe słownictwo techniczne, materiały do nauki, książki i dokumentacja do wszystkiego jest w j. angielskim, więc generalnie dużo łatwiej studiować od razu po angielsku. Niewątpliwie jest to też okazja do wyszlifowania języka, wzrasta kompatybilność z uczelniami zachodnimi, no i z pewnością jest się lepiej postrzeganym zagranico jak się ma studia po angielsku.
2) Ilość kursów ogólnych (tzw. fachoidiotyzmów) została ograniczona do bardzo, bardzo niezbędnego minimum (narzucanego przez ustawy o szkolnictwie wyższym, więc nic więcej już się po prostu nie dało zrobić). Nie ma tu miejsca na zapychacze godzin.
3) Prawdopodobnie największa w kraju (jeśli chodzi o kierunki elektroniczne) wybieralność przedmiotów - na 5., 6. i 7. semestrze zdecydowaną większość godzin stanowią kursy wybieralne (optional courses), czyli przedmioty, które studenci sami wybierają. Innymi słowy - sam wybierasz, czego chcesz się uczyć - z bogatego katalogu kursów wybieralnych.
4) Staramy się, by zajęcia były prowadzone przez możliwie młodą kadrę dydaktyczną - trudno spotkać siwego dziadka z pożółkłymi kartkami. Programy kursów ułożone zostały od zera w ubiegłym roku. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim, a biegle po angielsku mówią raczej tylko młodzi dydaktycy. :) No i moim zdaniem, przedmioty typu mikrokontrolery albo robotyka muszą być prowadzone przez młodych ludzi, będących na czasie z najnowszymi technologiami.
5) Minimalna możliwa ilość wykładów - zajęcia w zdecydowanej większości prowadzone są w formie ćwiczeń i laboratoriów, czyli najbardziej wartościowej i najatrakcyjniejszej dla studentów. Przyświeca nam idea teaching by research, czyli chodzi o to, by student miał dostęp do laboratoriów z aparaturą na bardzo dobrym poziomie.

Warto nadmienić, że na tym samym wydziale od paru lat prowadzony jest z powodzeniem kierunek magisterski (2. stopnia) w języku angielskim o nazwie Advanced Applied Electronics (AAE), który od samego początku cieszy się dużą popularnością wśród studentów. Możliwa jest więc naturalna kontynuacja ECE właśnie na AAE. Bez problemu można również po ECE podjąć studia na informatyce czy też automatyce i robotyce.

Moim zdaniem jest to znakomita opcja dla osób zainteresowanych tematyką elektroniki, robotyki, automatyki oraz programowania. Stanowi pewnego rodzaju kompilację najciekawszych zagadnień z tych dziedzin. Z nastawieniem na praktykę i eksperyment, a nie nudne wykłady.

Więcej informacji na stronach uczelni i wydziału:
http://weka.pwr.edu.pl/kandydaci/electronic-and-computer-engineering
http://rekrutacja.pwr.edu.pl/wyszukiwarka-kierunkow-studiow/inzynieria-elektroniczna-i-komputerowa-w4-i-st-8634.html

W razie pytań - pisać, postaram się odpowiedzieć i rozwiać wątpliwości.
Aha! Wiem, że co najmniej kilku mirków studiuje na kierunku ECE (nasz pierwszy rocznik, króliki doświadczalne :D). Tutaj również byłbym wdzięczny za jakieś uwagi, feedback - co się podoba, a co nie, co można by zmienić, itd.

Na koniec trochę spamu tagami. :D
#pwr #elektronika #informatyka #robotyka #matura #studia
aikonek - Halo tegoroczni maturzyści! ( ͡° ͜ʖ ͡°) matury już za wami, teraz czas na r...

źródło: comment_bafgYP8PRoEyrGNzPm3Zp6IjjRWAEetq.jpg

Pobierz
  • 33
@aikonek: Kurde, teraz to mi namieszałeś XD
Uwielbiam angielski i w sumie I rok infy na PRz to część się leciało na tutach po angielsku, ale STUDIOWAĆ to by było coś :O


Ciekawe jakie progi będą bo gównie infe na W4 bym chciał, a tu taki combo AiR+Infa
@aikonek: Jak już robisz mikroreklamę tak poważnej sprawy jaką są studia (5 lat życia i to co z nich się wyniesie) to może byś tak się przedstawił? Jak się nazywasz i jaką pełnisz funkcję na reklamowanej uczelni?
@aikonek: a to nie jest tak, że zazwyczaj przedmioty prowadzone w innym języku mają niesamowicie okrojony materiał? I ostatecznie wychodzi, że przez 5 lat studiowałeś filologie angielską z kursami technicznymi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Cr0w: głównie chodzi o to, że w przypadku zajęć projektowych student ma dostęp do laboratoriów, może sobie zrobić płytki, polutować, obmierzyć, etc. Są też projekty grupowe, w ramach których również robi się rzeczy fizycznie w laboratorium. Podobnie jest z pracą dyplomową. Ja moich dyplomantów wpuszczam do labu i robią prace, które są powiązane z aktualnymi projektami badawczymi, które robimy.

@teez: dlaczego program miałby być okrojony? Nie widzę związku.
@teez: Akurat o angielski Panów z K4 to bym się nie obawiał. Wejdziesz do gościa od mikroklocków i będziesz szczenę zbierał z podłogi, jak usłyszysz jego słownictwo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Inna sprawa - studia po angielsku, to nie jest miejsce, żeby uczyć się angielskiego, tylko poznać słownictwo techniczne i branżowe.
"Podobnie jest z pracą dyplomową. Ja moich dyplomantów wpuszczam do labu i robią prace, które są powiązane z aktualnymi projektami badawczymi, które robimy. "


Rozumiem, że jesteśmy jednym z prowadzących?
Podesłałbyś jakieś materiały/skrypty? Chciałbym sprawdzić jaki jest poziom tego jezyka
@SzlomoBronsztajn a przepraszam bo cytowałem jego odpowiedz do kogoś innego i nie zwróciłem uwagi.
Było pisane, że właśnie ze względu na angielski ma być młoda kadra, która ten język potrafi... A próg z tamtego roku też mnie zadziwia - <40 miejsc, a próg jak na elektronikę~150)
@devel9k: niestety, nie posiadam żadnych materiałów ani skryptów takich, które mógłbym Ci udostępnić, ale jak popytasz ludzi którzy teraz kończą pierwszy rok, to na pewno coś Ci podrzucą. :)
Co do progów, to w tym roku będzie na pewno trochę inaczej, z dwóch powodów:
- rok temu to był pierwszy nabór, jeszcze mało kto wiedział, że takie studia istniały (mogło być relatywnie mało kandydatów),
- w nadchodzącym roku ogólnie liczba miejsc