Wpis z mikrobloga

Halo tegoroczni maturzyści! ( ͡° ͜ʖ ͡°) matury już za wami, teraz czas na rekrutację na studia. Zatem, mała mirkoreklama. :D

Jeśli jesteście zainteresowani elektroniką, automatyką, robotyką, informatyką - na Politechnice Wrocławskiej (Wydział Elektroniki W-4) w ubiegłym roku powstał nowy kierunek 1-stopnia pt.Electronic and Computer Engineering (ECE) prowadzony w całości w języku angielskim. Kierunek stanowi swoistą kompilację najciekawszych zagadnień z praktycznej elektroniki, informatyki oraz automatyki/robotyki. Znajdziemy tam m.in. programowanie mikrokontrolerów, projektowanie układów elektronicznych, przetwarzanie sygnałów cyfrowych, sieci komputerowe, programowanie obiektowe i wiele innych. Wszystko to okraszone sporą ilością laboratoriów i ćwiczeń (przy zachowaniu minimalnej możliwej ilości wykładów).

Poniżej wstawiam siatkę studiów oraz listę przedmiotów wybieralnych, które dadzą mniej więcej pogląd jak te studia będą wyglądać. Jeśli ktoś byłby zainteresowany szczegółami, tj. dodatkowymi informacjami o zawartości każdego z kursów, to służę informacją.

Co odróżnia ECE od innych kierunków elektronicznych na PWr i innych tego typu kierunków w Polsce:
1) Jest prowadzony w całości w języku angielskim. Zalet nikomu chyba tłumaczyć nie trzeba. :) Jeśli ktoś jeszcze w to nie uwierzył (a mi też było ciężko, jak jeszcze byłem licealistą) - i tak całe słownictwo techniczne, materiały do nauki, książki i dokumentacja do wszystkiego jest w j. angielskim, więc generalnie dużo łatwiej studiować od razu po angielsku. Niewątpliwie jest to też okazja do wyszlifowania języka, wzrasta kompatybilność z uczelniami zachodnimi, no i z pewnością jest się lepiej postrzeganym zagranico jak się ma studia po angielsku.
2) Ilość kursów ogólnych (tzw. fachoidiotyzmów) została ograniczona do bardzo, bardzo niezbędnego minimum (narzucanego przez ustawy o szkolnictwie wyższym, więc nic więcej już się po prostu nie dało zrobić). Nie ma tu miejsca na zapychacze godzin.
3) Prawdopodobnie największa w kraju (jeśli chodzi o kierunki elektroniczne) wybieralność przedmiotów - na 5., 6. i 7. semestrze zdecydowaną większość godzin stanowią kursy wybieralne (optional courses), czyli przedmioty, które studenci sami wybierają. Innymi słowy - sam wybierasz, czego chcesz się uczyć - z bogatego katalogu kursów wybieralnych.
4) Staramy się, by zajęcia były prowadzone przez możliwie młodą kadrę dydaktyczną - trudno spotkać siwego dziadka z pożółkłymi kartkami. Programy kursów ułożone zostały od zera w ubiegłym roku. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim, a biegle po angielsku mówią raczej tylko młodzi dydaktycy. :) No i moim zdaniem, przedmioty typu mikrokontrolery albo robotyka muszą być prowadzone przez młodych ludzi, będących na czasie z najnowszymi technologiami.
5) Minimalna możliwa ilość wykładów - zajęcia w zdecydowanej większości prowadzone są w formie ćwiczeń i laboratoriów, czyli najbardziej wartościowej i najatrakcyjniejszej dla studentów. Przyświeca nam idea teaching by research, czyli chodzi o to, by student miał dostęp do laboratoriów z aparaturą na bardzo dobrym poziomie.

Warto nadmienić, że na tym samym wydziale od paru lat prowadzony jest z powodzeniem kierunek magisterski (2. stopnia) w języku angielskim o nazwie Advanced Applied Electronics (AAE), który od samego początku cieszy się dużą popularnością wśród studentów. Możliwa jest więc naturalna kontynuacja ECE właśnie na AAE. Bez problemu można również po ECE podjąć studia na informatyce czy też automatyce i robotyce.

Moim zdaniem jest to znakomita opcja dla osób zainteresowanych tematyką elektroniki, robotyki, automatyki oraz programowania. Stanowi pewnego rodzaju kompilację najciekawszych zagadnień z tych dziedzin. Z nastawieniem na praktykę i eksperyment, a nie nudne wykłady.

Więcej informacji na stronach uczelni i wydziału:
http://weka.pwr.edu.pl/kandydaci/electronic-and-computer-engineering
http://rekrutacja.pwr.edu.pl/wyszukiwarka-kierunkow-studiow/inzynieria-elektroniczna-i-komputerowa-w4-i-st-8634.html

W razie pytań - pisać, postaram się odpowiedzieć i rozwiać wątpliwości.
Aha! Wiem, że co najmniej kilku mirków studiuje na kierunku ECE (nasz pierwszy rocznik, króliki doświadczalne :D). Tutaj również byłbym wdzięczny za jakieś uwagi, feedback - co się podoba, a co nie, co można by zmienić, itd.

Na koniec trochę spamu tagami. :D
#pwr #elektronika #informatyka #robotyka #matura #studia
aikonek - Halo tegoroczni maturzyści! ( ͡° ͜ʖ ͡°) matury już za wami, teraz czas na r...

źródło: comment_bafgYP8PRoEyrGNzPm3Zp6IjjRWAEetq.jpg

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
@aikonek: Na forum polwro.pl znalazłem pdf z limitami http://docdro.id/B6yFNta , ale chyba dopiero do przegłosowania przez senat (nie wiem czy takich limtów, ale z zapytaniem o limity rekrutacja tak mi odpowiedziała, że czkają na senat)
Kurde, mam nadzieję że ostro nie polecą ostro po miejscach, bo jestem tylko ~20pkt ponad progiem na informatykę względem zeszłego roku (,)
  • Odpowiedz
@devel9k: na automatyce oraz informatyce ilość miejsc na pewno nie zmneijszy się drastycznie (nie pamiętam dokładnie ile, musiałbym sie upewnić, ale na pewno nie o połowę). Najbardziej drastycznie obcięta zostanie elektronika, bo to był największy kierunek.
  • Odpowiedz
@zly_wieczor pozwolę sobie odkopać temat ( ͡° ͜ʖ ͡°) uważasz że jest jakikolwiek sens studiowania na w4 lub W8 w języku angielskim? Jest przecież trudniej mimo wszystko (to nie ojczysty język), a podejrzewam że ludzie z kierunku są w większości Polakami, więc dobrze angielskiego się nie nauczysz bo do tego potrzeba jakichś native speakerów.

Jakie są więc faktyczne korzyści z wybrania studiów po angielsku w Polsce nad tymi
  • Odpowiedz
@piotrek-5: Nie jestem w stanie ocenić 'sensu' studiowania po angielsku ogólnie, natomiast mogę co opisać własne doświadczenia:
-trudno mi powiedzieć, czy "trudność" jakoś mocno wzrasta. Jakby nie było angielski jest teraz męczony na każdym etapie nauki, sam miałem łącznie 15 lat angielskiego zanim poszedłem na studia, oglądałem mnóstwo filmów po angielsku itp, więc przyjście na zajęcia gdzie wszystko było nauczane w j. ang. nie było dla mnie szokiem kulturowym. Oczywiście, jest
  • Odpowiedz
@aikonek: Kierunek fajny, zupełnie inny niż reszta na pwr, jesteś w stanie mi powiedzieć czy w przypadku zmiany kierunku na ten, dałoby radę przepisać oceny z przedmiotów typu analiza, algebra?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@DrPyko z definicji na W4 nie ma przepisywania, to tylko w gestii prowadzącego, czy Ci zaliczy na podstawie tego co masz w indeksie, czy nie.
  • Odpowiedz
@qinec13: Powiedzmy że <35,45>, aczkolwiek ciężko w ten sposób uczciwie określić przedział wiekowy. Ogólnie kadra jest młodsza niż się spodziewałem. Przy czym jak już komuś wcześniej wspominałem, wiek nie jest czynnikiem który kategorycznie powie ci o poziomie danego prowadzącego. Najlepszy angielski jaki słyszałem na tym kierunku należał do jednego z najstarszych wykładowców :P
  • Odpowiedz
@aikonek: Coś się zmieniło teraz? Bo o ile ja się z prowadzącymi dogadywałem i w większości przypadków nie było problemów, to Sergiusz poszedł ścieżką administracyjną i przepisał sobie przedmioty przez sekcję informatyczną.
@DrPyko: Ja sobie przepisałem analizę przez dogadanie się. Prowadzący z algebry powiedział, że może mi zrobić szybkie zaliczenie na początku semestru ale zdecydowałem się podejść jeszcze raz bo poprzednio poziom algebry na moim pierwszym kierunku był bardzo niski.
  • Odpowiedz
Witam, po wielu godzinach spędzonych na szukaniu odpowiedniego kierunku na pwr, w końcu znalazłem ten jedyny, właśnie Electronic and Computer Engineering (ECE), po tym jak odnalazłem ten wpis byłem pewny że dokonałem dobrego wyboru i czekałem na wyniki rekrutacji, niestety zabrakło mi 15 punktów ( ͡° ʖ̯ ͡°) (wg. progów podanych dzisiaj), ale załapałem się na elektronikę na W4, na którą jestem zajawiony znacznie mniej niż ECE. Teraz
  • Odpowiedz