Wpis z mikrobloga

Nie opłaca się zupełnie kupować telefonów w abonamentach, tym bardziej jeśli chodzi o te droższe telefony.
Tym bardziej dziwi, że ludzie biorą umowy na wysokie abonamenty, żeby odsprzedać taki telefon w lombardzie, komisie czy na OLX. Tych telefonów jest cała masa.

Policzmy teraz jak to wygląda w play

Iphone 7 plus 32 GB -> 939zł (opłata początkowa) + 24 x 195zł (opłata miesięczna) = 5619zł

Biorąć pod uwagę, że taki telefon sprzedamy na OLX za około 3000zł daje nam 2619zł.

Jednak w tym czasie możem korzystać z taryfy bez limitu. Podobna oferta na kartę to około 30 zł miesięcznie (można nawet dużo taniej).

30zł x 24 = 720zł

A więc cały koszt tej imprezy to 2619zł - 720 = 1899zł - Taki jest koszt pożyczenia 2000zł od sieci komórkowej PLAY - Bo tyle faktycznie dostajemy do ręki od operatora.
(W tym przykładzie płaciliśmy za telefon prawie 1000zł, sprzedać go za 3000zł)

Zobaczmy więc koszt pożyczenia 2000 w pierwszym lepszym banku. Na 24 miesiące :)
Bank PKO BP - pożyczka 2000zł - Do spłaty 24 raty po 106zł -> 2544zł

Bank Play - pożyczka 2000zł - do spłaty 3899zł

#telefony #rozkminy #iphone #play
  • 69
  • Odpowiedz
@kubasruba: myślę, że to pozostałość z okresu przed ~2011, gdzie ten proceder się opłacał, tj. kupowanie telefonu u operatora. Teraz branie telefonu (i to tylko tych > 3500) w abonamencie ma jedynie sens dla firm ze względu na ominięcie wrzucenia telefonu do środków trwałych.
  • Odpowiedz
@kubasruba: Na firmę się opłaca. Bierzesz za prawie 900zł Iphone 7 Plus 128GB, płacisz 180 + VAT. Po odliczeniach wychodzi taniej. O procederze pierwszy raz słyszę (może dlatego, że sam zawsze miałem abo bez telefonu - dopiero teraz przestawiam się na firmówkę)
  • Odpowiedz
@kubasruba: niby masz rację, ale kupując w komisie telefon nie masz już pewności, że nie przestanie on nagle działać. Miałem ostatnio taki przypadek. Kopia umowy na 36 miesięcy i po trzech mojego użytkowania mam cegłę. Ktoś wypiął się na spłatę rat.
  • Odpowiedz
  • 0
@gmiaz: pomijam tutaj kwestie kupowania telefonów które są odsprzedawane, ale skoro ktoś sprzedaje to pewnie ktoś kupuje.

Czyli jak operator zablokuje telefon to musisz udowodnić, że go odkupiłeś ?
  • Odpowiedz
@kubasruba: Teraz przy telefon o wysokiej wartości blokuje się IMEI telefonu. Telefon, dopóki go nie spłacisz, jest własnością operatora. Dlatego teraz trzeba uważać przy kupnie z drugiej ręki, bo jak osoba sprzedająca przestanie płacić faktury to masz ładny przycisk do papieru
  • Odpowiedz
@kubasruba: dokładnie jak @pazdzioch564: mówi.
Na pewno tmobile i plus juz blokują telefony, routery ITD za nie płacenie rat. My jako ta "druga strona" do ktorej ludzie przynoszą takie telefony z sieci wzięte na raty mamy juz wytyczne zeby kupować je za tak niskie kwoty, ze to juz sie ludziom totalnie nie opłaca. Ale wiadomo, nikt nie chce na tym stracić.
W każdym razie jest ciekawa sytuacja na
  • Odpowiedz
: @kubasruba: nie wydaje mi sie, w koncu na fakturze sprzedazowej z sieci jest zaznaczone ze do końca spłacania rat właścicielem telefonu jest ta kontretna sieć a nie osoba ktora go dostała. ALE w 100% pewny nie jestem, nie miałem osobiście takiej sytuacji jeszcze
  • Odpowiedz