Wpis z mikrobloga

Nie opłaca się zupełnie kupować telefonów w abonamentach, tym bardziej jeśli chodzi o te droższe telefony.
Tym bardziej dziwi, że ludzie biorą umowy na wysokie abonamenty, żeby odsprzedać taki telefon w lombardzie, komisie czy na OLX. Tych telefonów jest cała masa.

Policzmy teraz jak to wygląda w play

Iphone 7 plus 32 GB -> 939zł (opłata początkowa) + 24 x 195zł (opłata miesięczna) = 5619zł

Biorąć pod uwagę, że taki telefon sprzedamy na OLX za około 3000zł daje nam 2619zł.

Jednak w tym czasie możem korzystać z taryfy bez limitu. Podobna oferta na kartę to około 30 zł miesięcznie (można nawet dużo taniej).

30zł x 24 = 720zł

A więc cały koszt tej imprezy to 2619zł - 720 = 1899zł - Taki jest koszt pożyczenia 2000zł od sieci komórkowej PLAY - Bo tyle faktycznie dostajemy do ręki od operatora.
(W tym przykładzie płaciliśmy za telefon prawie 1000zł, sprzedać go za 3000zł)

Zobaczmy więc koszt pożyczenia 2000 w pierwszym lepszym banku. Na 24 miesiące :)
Bank PKO BP - pożyczka 2000zł - Do spłaty 24 raty po 106zł -> 2544zł

Bank Play - pożyczka 2000zł - do spłaty 3899zł

#telefony #rozkminy #iphone #play
  • 69
@kubasruba: Kredyty (i to na coraz bardziej żydowskich warunkach) też ludzie biorą bez faktycznie poważnych powodów. Pliczek gotówki najwyraźniej wyłącza umiejętność liczenia na podstawowym poziomie.
@pazdzioch564: o to chciałęm napisać - telefon w sklepie 3499zł, u operatora 3564,1zł czyli abonament to 65,1zł.
2,71zł miesięcznie za abonament wszystko no limit, 20 GB, do tego rozmowy, sms, mms, internet w strefie T-Mobile (np. Niemcy, Czechy, Słowacja, Austria, Chorwacja, Grecja), 4 miesiące Netflix, nielimitowany transfer w popularnych aplikacjach jak OLX, Tinder, Messenger, FB itp.
@kubasruba: 99% ofert na rynku nie ma sensu, czasami są perełki (np. LG G6
@kubasruba: Ja wziąłem ponad roku temu Huawei'a P8 za niecałe 100zl podczas szalonych dni w abo 90zł na 24, do tego 6 miesięcy za darmo, więc uważam, że się opłacało ;) ale fakt, w większości przypadków to się nie opłaca.
@Daronk: @comielipsa:
Moja logika rozumowania jest taka.

Firma może sobie kupić samodzielnie telefon za 2000 + do tego dobrać przykładowy abonament za 1000 - czyli razem wydaje razem 3000 (obie kwoty netto, bo VAT odliczamy).

Alternatywa opcja to kupić telefon+abonament w pakiecie za 4000 (kwota netto, bo VAT odliczamy).
W którym miejscu jest niby dla firmy lepiej by wydać więcej?

Te 3000 lub 4000 to ich koszty uzyskania przychodu, czyli
@fledgeling: No to teraz moja logika rozumowania. Jako przykład oferta Play (nie mam z nimi żadnych powiązań, po prostu za miesiąc biorę od nich ofertę więc jest mi znana).
Zakładając że jestem Vatowcem (czyli odliczam vat):
https://dlafirm.play.pl/telefony/apple/apple-iphone-7-plus-128gb/?oid=4000697159
Więc bierzesz telefon za 479zł + vat przy odbiorze (to też sobie odliczasz)
Potem płacisz przez dwa lata 180zł + vat
Odliczasz 19% (to są koszty). Pierwsza rata abonamentu wynosi 478zł. Realnie płacisz więc