Wpis z mikrobloga

@Ohmajgad:
Bardziej na miejscu było by porównanie do Wrocławia niż do Gdańska.
W bardzo dużym uproszczeniu Gdańsk swoje najlepsze lata miał gdy podlegał Polsce -obsługiwał wtedy całe dorzecze Wisły- całą Rzeczpospolitą. W Pruskich łapskach Był jednym z wielu portów obsługujący obszar mniej więcej równy dzisiejszemu Pomorskiemu i działał raczej siłą rozpędu.
@pk347:

nie posiada sie mozgu, a w zamian tylko plemienne/stadne instynkty (jak jakas hiena) ....to i taki jest efekt.


To dość zabawne bo to właśnie nasze stadne rozumienie kultury, narodu i cywilizacji dało nam postęp. Człowiek nie jest samotną wyspą i nie jest egoistycznym indywiduum.
@pk347:


nie posiada sie mozgu, a w zamian tylko plemienne/stadne instynkty (jak jakas hiena) ....to i taki jest efekt.

To dość zabawne bo to właśnie nasze stadne rozumienie kultury, narodu i cywilizacji dało nam postęp. Człowiek nie jest samotną wyspą i nie jest egoistycznym indywiduum.

Stadne rozumienie dało nam postęp? Ciekawe, czemu wilkom nie dało. Wredne takie jest? Bo wilki mają całkiem niezłe stadne rozumienie przecież.
@Asterling:
"Według niemieckiego spisu narodowego z 1910, na terenach przyszłego Wolnego Miasta stosunki ludnościowe układały się następująco: 10,9 tys. mieszkańców podało język polski lub kaszubski jako ojczysty, co stanowiło 3,4% ogółu."

Przez większość historii miasto było zdominowane przez Niemców, dopiero po przesiedleniach po 1945 doszło do zmiany. Więc Gdańsk jest zdecydowanie bardziej niemiecki niż Lwów polski.
@Asterling: Napisałem, że bardziej niemiecki jest Gdańsk niż Lwów polski, żeby pokazać jak bez sensowne jest przywiązywanie znaczenia do tego kto mieszkał w jakimś mieście 50, 100 czy 500 lat temu.
Napisałem, że bardziej niemiecki jest Gdańsk niż Lwów polski, żeby pokazać jak bez sensowne jest przywiązywanie znaczenia do tego kto mieszkał w jakimś mieście 50, 100 czy 500 lat temu.


@geforq: ale taguj to ##!$%@?
@Ohmajgad: Obie strony #!$%@?. Z jednej Sebixy krzyczące o chałwie Wielkopolski, z drugiej "alternatywni", wiecie, niemieckie korzenie, Danzig i Breslau z powrotem do RFN, i #!$%@? z tego, że pradziadkowie zostali przesiedleni w '45 xd
Jako gorący patriota musze przyznać i zrobię to w tym dupobolacym wpisie:
- Gdańsk był niemiecki. Dostaliśmy go pod naszą jurysdykcje od Zachodu, który chciał w ten sposób upokorzyc Niemców. W 1939 był to powszechnie znany fakt (większość Polaków wiedziała, że Hitlera postawa z Gdańskiem była słuszna), dzisiaj jest to historia zapomniana.
- Lwow. Ehhh to smutne, bo Lwów to jedno z najważniejszych dawnych Polskich miast, ale warto zwrócić uwagę na słowo
@HenryMorgan to jest gigantyczna hipokryzja. Kraj X chce kawałek kraju Y. Kraj Z chce kawałek kraju X. Pierwsze jest cacy, drugie powoduje bul dupy. To jest hipokryzja właśnie.
@abdullahibnalibali: @mateoaka: @geforq: Gdańsk wiernie stał u boku Rzeczpospolitej przez ogromną część naszej historii - i tak, nawet pomimo tego, że wielu mieszczan mówiło po niemiecku. Taki Jan Heweliusz na przykład uważał się za osobę będącą częścią Rzeczpospolitej. To jest bardziej złożone niż sebixowe pojmowanie - mówi po niemiecku to pewnie Niemiec. Dokładnie tak samo było z Kopernikiem, który Rzeczpospolitą uważał za swoją ojczyznę, ale jeżdżąc po wioskach wspomagał
@lukaszzz: @Tosca303: Lukaszzzz ma rację, bo do przełomu XVIII i XIX wieku nie funkcjonowało tak naprawdę pojęcie narodowości, dużo większe znaczenie miał podział na szlachtę czy chłopstwo. Okres wojen napoleońskich wstrząsnął tym systemem, a później wytworzyły się dwie koncepcję narodowości (państwo tworzące naród oraz naród tworzący państwo). O ile w krajach europy zachodniej można mówić raczej o pierwszej koncepcji to w przypadkach na wschód od Łaby raczej należy rozważać drugą
@mateoaka: Gdańsk został założony przez Polaków nieuku xD
@geforq: A ty piszesz głupoty bo jeśli mamy patrzeć nawet wedle twojej drugiej koncepcji to po drugiej wojnie światowej Lwów i Wilno było zamieszkane głównie przez Polaków.
@mateoaka: Sorki mam dzisiaj zły dzień.
Nie jestem ekspertem na temat tak wczesnego średniowiecza ale

Około 975 roku nad rzeką Motławą z inicjatywy Mieszka I, wybudowano więc gród z portem. Nazwę miasta uwieczniono zapisem w rzymskim "Żywocie Św. Wojciecha" jako Gyddanyzc.
@Asterling: Był to słowo klucz. Nie ma sensu rozważać co by było gdyby nie przesiedlenia 70 lat temu. Inna kwestia, że jedynie miast, a okolice Lwowa były już typowo ukraińskie, więc bezsensowne byłoby robienie z Lwowa polskiej eksklawy.
@Asterling: A inna kwestia, że to ciągle oznaczałoby, że Gdańsk jest niemiecki, bo dopiero po II wojnie światowej Niemcy przestali być większością (w końcu to samo kryterium przyjmujesz dla Wilna i Lwowa, to czemu nie dla Gdańska).