Wpis z mikrobloga

ciekawostka którą znalazłam zainspirowana pytaniem obcego, małego chłopca w lodziarni.

Statua Wolności (ang. Statue of Liberty), właściwie Wolność opromieniająca świat (ang. Liberty Enlightening the World, fr. La liberté éclairant le monde) – posąg na wyspie Liberty Island u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego w regionie metropolitalnym Nowego Jorku. Nieoficjalny symbol wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych.

Ten monumentalny, neoklasycystyczny obiekt, został wzniesiony w latach 1884–1886 według projektu Frédérica Auguste'a Bartholdiego, Gustawa Eiffla (konstrukcja) i Richarda Morrisa Hunta (postument).

Jest to dar narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego, upamiętniający przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych
Pomnik, utrzymany w stylu neoklasycyzmu realistycznego, jest dziełem francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste'a Bartholdiego.
Na koncepcję Statuy Wolności miał wpływ obraz Eugène Delacroix – Wolność wiodąca lud na barykady, a jej twarzy Bartholdi nadał rysy własnej matki, lecz ciało wzorował na swojej kochance. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #informacjazdupy
Dziki-Malz - ciekawostka którą znalazłam zainspirowana pytaniem obcego, małego chłopc...

źródło: comment_M2X3JokwutbcOr54MlJ3hv9JnlB1pK5p.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@slvk: taki va banque do odpowiedzi musisz sobie ułożyć pytanie np. "Na jakich kobietach wzorował się Bartholdi tworząc postać statui? wolności" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Marellion: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Dziki-Malz: jak odpowiedziałaś na moje pytanie, to naszła mnie taka refleksja. dzieciaki w sumie pytają o wszystko, zadają rodzicom i innym dorosłym masę pytań o dosłownie wszystko. i w sumie też tak kiedyś zadawałem pytania o kompletne pierdoły, typu dlaczego niebo jest niebieskie.
jak myślę o sobie teraz, to już nie mam tej nieskończonej ilości pytań o takie w sumie niespecjalnie
  • Odpowiedz
@slvk: Mi to powróciło kilka ładnych lat temu. Teraz przychodzi mi do głowy jakieś słowo czy usłyszę coś na ulicy i od razu sprawdzam w internetach. Fajnie bo tak zdobywa się niesamowita wiedzę są to tzw informacjezdupy - jak ja to nazywam. ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@Dziki-Malz: fajna sprawa, zazdroszczę. nie wiem, co mnie wyprało z tej ogromnej ciekawości świata etc. lista rzeczy, które mnie interesują mocno się ograniczyła, i to w sumie ładnych parę lat temu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz