Wpis z mikrobloga

To krótki film, ale w pamięci pozostaje na długo

Mój pierwszy dzień w pracy - doświadczenie osoby z autyzmem, w wirtualnej rzeczywistości.

Dzisiaj polecam coś nietypowego - film w 360 pozwalający spojrzeć na świat oczami osoby z autyzmem. W powiązanych ciekawy artykuł z GW o tym materiale, fragmenty poniżej.

– Znam historię człowieka, który studiował matematykę, ale skończył jako szatniarz i nawet tej pracy nie był w stanie utrzymać – opowiada Piwowarczuk. Dlaczego? – Wyobraźmy sobie, jak funkcjonuje szatnia. Kończy się jakieś wydarzenie i wszyscy naraz pędzą tam z numerkami. A on, widząc wyciągnięte ręce, nie wiedział, który numerek przyjąć jako pierwszy.

– Współpracownikom trzeba wyjaśnić, że do osoby z autyzmem należy kierować proste komunikaty: „Nie mam czasu z tobą rozmawiać”. „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Bo nie tylko się nie obrazi, ale właśnie takie informacje zrozumie najlepiej.

– Bo co to w sumie znaczy „mógłbyś”? Albo ile trwa chwila? – zastanawia się Renata Werpachowska z fundacji Synapsis, terapeutka, konsultantka przy tworzeniu filmu. – To jest jakaś umowa społeczna, której osoba ze spektrum autyzmu* nie rozumie – tłumaczy.


#polska #autyzm #praca #pracbaza #asperger #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama #zdrowie
źródło: comment_NkggljHbpDdx54aqBJm2e7n4TY1OUEyy.jpg