Wpis z mikrobloga

Wiecie co? Uwielbiam Unię Europejską.

To chyba pierwsze tak ambitne przedsięwzięcie które odniosło względny sukces. Połączenie tylu krajów z tak odmiennymi kulturami, z historią nieopamiętanego rżnięcia się nie dalej jak wiek temu. A jednak - udało się. Zjednoczyliśmy się, współpracujemy, i rośniemy.
Owszem są pewne aspekty które trzeba by zreformować. Ale ogólny bilans, zwłaszcza dla krajów rozwijających się, jak Polska? Zdecydowanie na plus.
Łatwo narzekać jak nie ma się porównania "co byłoby gdyby", ale nie wydaje mi się, że własnymi siłami tak szybko nadgonilibyśmy przepaść dzielącą nas z tzw. "zachodem".

W każdym razie fajnie, cieszę się bardzo że w tej unii jesteśmy, i mam nadzieję że wytrzyma próbę czasu.

#neuropa
Pobierz K.....o - Wiecie co? Uwielbiam Unię Europejską.

To chyba pierwsze tak ambitne prze...
źródło: comment_ZW4PBuHVPJs9gBUw1yYvK800AlQGFXSI.jpg
  • 66
Bynajmniej


@Kumagoro: to lubisz czy nie lubisz, bo piszesz, że lubisz a potem "bynajmniej"

bynajmniej

«partykuła wzmacniająca przeczenie zawarte w wypowiedzi,


«wykrzyknik będący przeczącą odpowiedzią na pytanie
Łatwo narzekać jak nie ma się porównania "co byłoby gdyby", ale nie wydaje mi się, że własnymi siłami tak szybko nadgonilibyśmy przepaść dzielącą nas z tzw. "zachodem".


@Kumagoro:
Pamiętaj że celem EU nie jest aby Polska dogoniła zachód, tylko aby EUROPA jako całość miała szanse na globalnym rynku gdzie konkurują całe bloki i organizmy liczące miliard obywateli.
Ale niektórzy nadal myślą że Niemcy chcą nas wydymać, bo 45 roku nie mogą
Niemcy chcą nas wydymać, bo 45 roku nie mogą odżałować. Ot, taka perspektywa poza powiat nie wychodząca.


@graf_zero: Niemcy co najmniej dwukrotnie próbowali zdominować Europę, co jednak niekoniecznie podobało się państwom ościennym. Wynik "głosowania" był mniej więcej taki na ostatni posiedzeniu RE w sprawie Tuska. Nawet Austriakom to się nie do końca podobało.

UE to oczywiście nie jest prosta kontynuacja tamtej strategii ale inny sposób na zapewnienie swojemu krajowi znaczenia, bezpieczeństwa