Wpis z mikrobloga

#esp8266 #arduino #nodemcu
Jest tutaj może ktoś, kto zrobił sterowanie fazowe 230V obsługiwane z esp8266? Zacząłem od zliczania przejść przez zero i moduł od czasu do czasu (kilka procent przypadków) nie zlicza dokładnie 100 impulsów na sekundę tylko 99 lub 101. Jak przy braku innych zadań nie działa to poprawnie, to przy obsługiwaniu wifi będzie tylko gorzej. Zastanawiam się, czy w ogóle próbować sterować programowo z tego modułu, czy od razu iść w gotowca czyli U2008B (wyjdzie drożej i potrzebne będzie więcej elementów ale przynajmniej będzie działało tak jak trzeba).
Układ wykrywający przejścia przez zero to popularny gotowiec, próbowałem jedynie zmieniać rezystor podciągający pin na którym zliczam impulsy, testowałem "szpilki" o szerokości od 0,5ms do 2ms i nie było poprawy.

O schemacie oczywiście zapomniałem :D
jaguar963 - #esp8266 #arduino #nodemcu
Jest tutaj może ktoś, kto zrobił sterowanie f...

źródło: comment_DYBMXeIpmPDl4fbUhgJAl165ccEtJKiR.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@jaguar963: Zaprzęgnij atmegę 8 do kontroli przejścia przez 0 i sterowania triakami, a z ESP tylko jej polecenia wydawaj np przez TTL. Ja tak zrobiłem i jestem zadowolony. Detekcja 0 wyzwala przerwanie, a na nim jest kontrola triaków. 4 kanały niezależnie działają bez najmniejszych problemów. Testowałem do 8 kanałów i się wyrabiało. Działa już 4 lata bez zająknięcia, wcześniej sterowane nie z ESP tylko z innego mikrokontrolera. Bazowałem na poniższym schemacie
houk - @jaguar963: Zaprzęgnij atmegę 8 do kontroli przejścia przez 0 i sterowania tri...

źródło: comment_ZPYLYRHx0PAkalN1POpxaPobR1wYa0st.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@houk: rozwiń myśl o sterowaniu przez TTL - nie bardzo wiem o co chodzi :) W sumie jak mówisz że działa to stabilnie to chyba rzeczywiście wykorzystać drugiego procka na którym można zrobić duuużo ciekawych rzeczy niż jeden układ w którym nic oprócz sterowania nie zrobię. Chyba że sprawdzę jeszcze ten układ detekcji zera na mostku graetza, może on będzie lepiej działał.
Przy okazji zapytam: długie masz przewody od triaków do
  • Odpowiedz
@jaguar963: Maks miałem 15 metrów. Działało. Teraz w okolicach 10-11 metrów.
TTL - RS232 na niskich sygnałach 5V bez układów max232. Czyli łączysz port RS232 esp z RS232 Atmegi.
Pamiętaj, że sterujesz zapaleniem triaka, a gaśnie on sam przy przejściu przez 0.
  • Odpowiedz
@houk: czyli chodzi o uarta, zmylił mnie ttl bo to w sumie standard poziomów napięć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Całą idee ogarniam, robiłem kiedyś coś takiego na szybko właśnie na atmedze ale za dużo innych rzeczy miała do robienia i było zauważalne migotanie żarówki na mniejszych jasnościach
  • Odpowiedz
@jaguar963: U mnie tylko to robiła atmega, detekcja i wyzwalanie + nasłuch uart ( ͡º ͜ʖ͡º) Gdzieś mam jeszcze kod w bascomie napisany. Jak by coś to pisz i poszukam.
  • Odpowiedz