Wpis z mikrobloga

Zatrudnienie przestaje rosnąć, ale poprawia się jego struktura <--- kopnij

Badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) za ostatni kwartał 2016 r. potwierdziły, iż polski rynek pracy jest w dobrej kondycji. Powodów do niepokoju dostarczają jednak obniżający się współczynnik aktywności zawodowej oraz zbliżająca się do zera dynamika zatrudnienia.

Stopa bezrobocia w IV kw. 2016 r. zmalała do 5,5 proc. To absolutny rekord w historii badań aktywności ekonomicznej ludności w Polsce. Nawet w czasie boomu z lat 2007-2008, pomimo notowanych wówczas świetnych wyników polskiej gospodarki, nie notowano tak niskiego odsetka osób pozostających bez pracy – minimum z poprzedniego cyklu osiągnięte w III kw. 2008 r. to 6,6 proc.

[...]

Do mniej optymistycznych wniosków prowadzi zaś analiza współczynników aktywności zawodowej polskiego społeczeństwa. W porównaniu z IV kw. 2015 r. zmalał on z 56,5 proc. do 56,3 proc. Wynika to ze spadku odsetka aktywnych zawodowo kobiet o 0,4 pkt proc., czego nie mógł zrekompensować wzrost analogicznego współczynnika wśród mężczyzn o 0,1 pkt proc.

Korzystna koniunktura nie zachęca zatem zbyt wielu biernych zawodowo do wejścia na rynek pracy. Zamiast tego mamy do czynienia wręcz z trendem dezaktywizacji zawodowej osób, które wcześniej pracowały lub były bezrobotne. Najszybciej rosnącą liczebnie grupą biernych zawodowo są osoby rezygnujące z partycypacji w rynku pracy ze względu na obowiązki rodzinne i związane z prowadzeniem domu.

[...]

W danych o zatrudnieniu można jednak znaleźć również pozytywne trendy. Między IV kw. 2015 r. a IV kw. 2016 r. nastąpił bardzo wyraźny spadek liczby pracujących w sektorze rolniczym (o 8,9 proc.), zaś zwiększyło się zatrudnienie w przemyśle (wzrost o 3 proc. r/r) i usługach (wzrost o 0,6 proc. r/r). Choć więc liczba pracujących ogółem rosła w relatywnie powolnym tempie, nastąpiła znacząca korzystna zmiana strukturalna w polskiej gospodarce. Wartość dodana brutto na jednego zatrudnionego w przemyśle jest o ok. 270 proc. wyższa niż w rolnictwie. Poprzez przesuwanie zatrudnienia do bardziej produktywnych sektorów gospodarki uzyskujemy znacznie lepszy rezultat ekonomiczny oraz zwiększamy efektywność wykorzystania tych zasobów pracy, jakimi dysponujemy.

#polska #ekonomia #gospodarka #praca #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama
Pobierz
źródło: comment_nPg0chUySymZaaRp3s8kOyiCzfpwh94F.jpg
  • 12