Wpis z mikrobloga

Pozostałość po supernowej Tychona (SN1572) choć odkrytej w 1572 roku przez wielu astronomów jako jasny obiekt przewyższający swą jasnością Jowisza. To duński odkrywca Tycho Brahe prowadził jej obserwacje przez 16 miesięcy, dokumentując zmianę jasności i barwy. Sama mgławica została odkryta w Obserwatorium Palomar w latach 60. XX wieku.

Poniższe zdjęcie jest kompozycją trzech obrazów: rentgenowskiego z Kosmicznego Obserwatorium Chandra, w podczerwieni z Kosmicznego Teleskopu Spitzera oraz zdjęcia w świetle widzialnym wykonanym przez 3,5 metrowy teleskop Calar Alto w południowej Hiszpanii.
Źródła: NASA, CXC, JPL-Caltech, MPIA, Calar Alto

#ciekawostki #astronomia #astrofoto #kosmos #kosmosboners #mirkokosmos #nasa #nauka
Pobierz
źródło: comment_m8pE9dRnsHZpcYXwS3l1Q7oNeMStdSgs.jpg
  • 20
w oryginale te obrazy są tak naprawdę czarno białe. To NASA koloruje je przed publikacją. Scifun to kiedyś tłumaczył w jednym ze swoich filmów
@krowiak: Każda fotografia cyfrowa jest w oryginale czarno-biała. Zdjęcia kolorowe mogą powstawać na kilka sposobów. W zwykłych aparatach cyfrowych 25% pikseli zbiera kanał czerwony, 50% zielony i pozostałe 25% niebieski - przed matrycą znajduje się filtr Bayera przepuszczający odpowiedni kolor do każdego elementu światłoczułego. Podczas wstępnej obróbki aparat po prostu "domyśla się" wartości pikseli w brakujących kanałach.
W zastosowaniach naukowych każdy kanał naświetlany jest osobno w innym filtrze, dzięki czemu już
Pobierz
źródło: comment_Q1qOxX5obfhWAqE9KoBKb7arsYP9s5lk.jpg
@3odowiec: Ludzkie oko jest najbardziej czułe w tym zakresie, więc subiektywnie zdjęcia są najmniej zaszumione. Oryginalny patent filtru Bayera z lat 70-tych zakładał, że 50% pikseli będzie zbierało jasność, a pozostałe dwa razy po 25% składowe czerwoną i niebieską (model barw YUV), takie rozwiązanie zostało jednak wyparte przez RGB na wiele lat przed boomem na fotografię cyfrową z powodu gorszej kompatybilności z monitorami komputerowymi.
Ludzkie oko jest najbardziej czułe w tym zakresie, więc subiektywnie zdjęcia są najmniej zaszumione. Oryginalny patent filtru Bayera z lat 70-tych zakładał, że 50% pikseli będzie zbierało jasność, a pozostałe dwa razy po 25% składowe czerwoną i niebieską (model barw YUV), takie rozwiązanie zostało jednak wyparte przez RGB na wiele lat przed boomem na fotografię cyfrową z powodu gorszej kompatybilności z monitorami komputerowymi.


@namrab: Ale teraz powraca z uwagi na ogromny
@Polanin: To nie tak. Nie wiem jak dokladnie ta mglawica - ale wiekszosc z nich ma kolory i to z zakresu dlugosci fal widzianego przez ludzkie oko. Problem w tym ze ich jasnosc jest tak mala ze nie widac kolorw nawet patrzac przez duzy teleskop. Na zdjeciach sa widoczne kolory bez zadnej sztucznej obrobki bo stosuje sie dlugie czasy naswietlania. Owszem nasa i fotografowie amatorzy czesto "podkrecaja" kolory ale nie znaczy
@TomAss83: Jeśli zdjęcie jest złożone z widma rentgenowskiego i podczerwonego to nie ma innej możliwości jak nadać im umowne kolory. Pół biedy jak masz jeszcze zakres widzialny jak tutaj, bo są zdjęcia tylko z zakresu niewidzialnego.
@Polanin:
Zgoda - jak masz tylko promieniowanie z zakresu niewidzialnego to kolory sa umowne. Spieram sie tylko ze stwierdzeniem ze wiekszosc/wszystkie zdjecia maja takie umowne kolory. Tak nie jest bo wiekszosc mglawic swieci tez w zakresie wiema widzalnego i ich kolory na zdjeciach sa co najwyzej wzmocnione. Dobry przyklad jak wygladaja zdjecia zrobio e w roznych zakresach widm jest na dole artykulu o mglawicy krab (tez pozostalosci po supernowej)
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Crab_Nebula