Wpis z mikrobloga

Tutaj można spokojniej chyba porozmawiać. To co sądzicie o liście z RPGC?

Jeżeli chodzi o mnie, to sama lista jest całkiem niezła. Liczyłem na pierwsze miejsce Wiedźmina, bo wtedy drama w komentarzach na Codexie była gwarantowana i nie zawiodłem się. Przeczytałem je i co się uśmiałem, to moje xD

Co do reszty listy:
* pierwsza piątka bardzo mi się podoba
* obecność LoG 2 w top10 i LoG 1 w top20 bardzo fajna
* doskonały wynik #falloutresurrection - 11 miejsce w zestawieniu i gra roku 2016 to gigantyczny plus
* w Fallout Resurrection zagrało tylko 15% oddających głos, ci co zagrali, dali mu wyśmienite oceny
* i na koniec - sprawdziłem dwóch mocno psiaczących na wynik wieśka i oczywiście żaden z nich nie zagrał w Fallouta, lol, też mi znawcy
* zaskakująco dobre miejsce Dark Souls i DD: DA
* tak zachwalane swego czasu Serpent in the Staglands wypadły tak sobie i słusznie, bo nie jest to wybitny erpeg
* moim zdaniem Mass Effect 3 jednak jest lepszy niż Risen 3, kaman

Co do spraw wokół listy:
* mnóstwo osób napisało, że poszczególne tytuły nie są grami rpg, ale oczywiście same nie dały definicji #crpg, za każdym razem xD
* sporo osób nie odróżnia podgatunków rpg - są też arpg, taktyczne rpg, czy też #dungeoncrawler
* lista pojawiła się na NeoGAFie i oczywiście przez dwie strony mnóstwo shitpostów o tym jaki to Codex zły, choć temat jest o erpegach, kompletnie rozbroiło mnie porównanie Codexu i ich użytkowników do Stormfrontu xD
* ta grafika w załączeniu jest naprawdę fantastyczna, przydałaby się jednak jej wersja z powiększeniem tego bajzlu na dole

A co wy sądzicie?

#rpg
Lisaros - Tutaj można spokojniej chyba porozmawiać. To co sądzicie o liście z RPGC? 
...

źródło: comment_pPodOGi24n932fksK4nRDyqPIK3XAzeN.jpg

Pobierz
  • 21
@Lisaros: Trochę mnie dziwi, że LoG2 jest wyżej od LoG1. IMO jedynka była, całkiem sporo zresztą, lepsza. Dzielenie świata gry na coś w rodzaju "huba" i mniejsze podziemia(subpodziemia? podpodziemia? xD) nie wyszło tej grze na dobre.

D:OS też całkiem fajnie, że tak wysoko. To był chyba pierwszy "wysokobudżetowy" izometryczny RPG jaki wyszedł zanim znowu stały się modne przez Pillarsy i nowego Planescape. Po premierze trochę na tą grę narzekałem, że w
@Lisaros: Co do tych gatunków to nic dziwnego, bo np. powiedzieć, że Fallout 4 to słaby cRPG to jak powiedzieć, że Burnout to słaby symulator. To oczywiste bo Fallout jest FPSem tylko z elementami cRPG takimi jak rozwój postaci, jakieś tam dialogi, loot itd a nie odwrotnie.

Co do zaskoczeń to, zdziwiłem się, że Shadowrun: Dragonfall został o tyle lepiej oceniony od poprzedniej części a w moim odczuciu nie zmieniło się
@Lisaros: Lista ciekawa, ale mieszanie RPG-ów z roguelike'ami, dungeon crawlerami i hack n slashami nie ma wg mnie sensu. Jak porównać Wiedzmina 3 z takim np. Crypt of the Necrodancer, który praktycznie fabuły nie ma i bliżej mu do gry muzycznej.

Mam wrażenie, że trochę zbyt dużą miłość do czytania tekstu mają ankietowani i chyba wciąż siedzą w latach 90. Nie sądze, że dobry erpeg to taki, który wymaga ode mnie
@RealAKP: LoG 2 jeszcze przede mną ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Belkotliszek: nie da się tak łatwo rozdzielić podgatunków crpg, zacznijmy od tego, że każdy co innego uważa za rpg, a ile kłótni by było o gatunki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dobrze zrobiono imo.

Też bym chciał, by gry rpg były z taką technologią, jaką ma Wiedźmin 3, ale to jest niemożliwe ze
@Lisaros: @sejsmita: RPGCodex się okropnie stacza jak na mój gust (a może zawsze tak było?). Czytać się tego nie da (pomijając newsy, które wciąż trzymają świetny poziom), a listy tego typu, choć są fajne, to wyjątkowo niemiarodajne, bo spora część graczy jest do niektórych tytułów z góry uprzedzona.

Ludzie tam mają wyjątkowo wyolbrzymione ego i konsekwentnie starają się narzucić innym swoją narrację. Krzyczą, wrzucają jakieś szkolne obrazki i obrzucają się
@Darnath: eee, nie ma co za nadto emocjonalnie do tego podchodzić. Znaczy się ja mam z tego newsa niewiarygodny ubaw, bo wiem doskonale, że to wszystko jest efektem niesamowitego wręcz #boldupy xD Oto w twierdzy walki turowej wygrał Wiesiek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Sam pisałem niedawno o shit-postach tam i chyba nawet o tym rozmawialiśmy. To prawda, ale sporo jest tam też bardzo trafnych spostrzeżeń i analiz,
@Lisaros: W skrócie Fallout Resurrection za nisko a W3 za wysoko :) Niestety w większość tytułów z tej listy nie grałem a w całośći przeszedłem tylko F:R 1.5 i W3 i dalej nie rozumiem fenomenu wiedźmina, jest to dobra gierka, fajnie się pykało ale dla mnie to jest bardziej gra w stylu GTA V, żeby odstresować się 2h po pracy a nie żeby wciągneło na całą noc :) Dla mnie W3
* moim zdaniem Mass Effect 3 jednak jest lepszy niż Risen 3, kaman


@Lisaros:
Bez przesadyzmu, Risen 3 nie jest szczytem doskonałości w gatunku cRPG, walka bronią białą ogranicza się głównie do molestowania myszy, mechanika jest niezwykle prostacka (mam tu na myśli również rozwój postaci), BNy są sztywne jak pal Azji, questy w większości generyczne i mają co najwyżej dwa rozwiązania.

Tyle tylko, że te wszystkie zarzuty można odnieść również do
@JanuszTypowyMolibdenowy: nie mogę podjąć dyskusji niestety, bo nie grałem w Risen 3. Może faktycznie jest inaczej. ME 3 też robił pewne rzeczy dobrze - kontrola nad postacią w walce była pierwszej klasy, było sporo mocy do wykorzystania i 6 różnych klas, c&c było miejscami wyraźne (rozwiązanie sprawy genofagium i konfliktu Geth/Quarianie), było kilka ciekawych misji, wprowadzono ograniczenia czasowe niektórych zadań, zbieranie doświadczenia poprzez apteczki na planszach było bardzo dobre, bo dawało
@Lisaros:
Samo strzelanie jakoś mi się w ME2 bardziej podobało, co do mocy to być może były tutaj możliwości, ale przyznam że ja grając na środkowym poziomie trudności (normalny?) używałem tylko mocy kompanów, a i tych sporadycznie. Te dwa questy owszem były bardzo ciekawe, były tutaj teoretycznie niezwykle istotne dla przedstawionego świata wybory, ale


W queście z Gethami była z tego co pamiętam fajna mechanika, coś a'la Portal. Ale to chyba
@JanuszTypowyMolibdenowy: z Raknii w pełni się zgadza. To był jeden z dwóch głównych wyborów w ME 1 (wraz z kwestią Rady) i zostało to fatalnie rozwiązane. Polityka dlc też była beznadziejna, wycięto np. kawałek gry i sprzedawano go oddzielnie (from ashes).

Ja akurat zbytnio czasu nie mam. Teraz zresztą zacząłem grać w Betrayal at Krondor to nawet nie wiem, kiedy skończę ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale dzięki.