Wpis z mikrobloga

Cześć, ostatnio doszło do mnie, że pomimo pisania jako-takich aplikacji tak na prawdę mało wiem o porządnym programowaniu. Z podstaw przeskoczyłem od razu do Laravela, a jak wiadomo, framework robi dużą robotę i wiele rzeczy się robi jedną komendą. Tak więc postanowiłem, że poznam PHP od strony bardziej pisania dobrego kodu niż generowania CRUDów w konsolce. Pomimo tego, że znam (teoretycznie rzecz jasna) takie rzeczy jak DI, TDD to nigdy w życiu ich nie użyłem. Jakie materiały polecacie? Czym się zainteresować? Jak przejść na ten "wyższy" poziom? Co w ogóle można zdefiniować jako elementy wyższego poziomu w programowaniu?

#programowanie #webdev
  • 5
  • Odpowiedz
@zomper: jeśli ogarniasz framework, pracujesz już z nim to czystego PHP powinieneś nauczyć się tyle o ile. Nie wiem czy istnieje odpowiednik "you don't know JS" dla PHP, ale takie materiały to jedyne z czystego języka, które należy znać i to zazwyczaj już po ogarnięciu dość dobrze jakiegoś frameworka.

PS proszę mnie poprawić jeśli w tych 2 językach mocno się to różni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@xDrope: ale zdajesz sobie sprawę, że framework (nawet najbardziej rozwinięty) wszystkiego za Ciebie nie zrobi? Znać framework nie znając języka to jak nauczyć się piosenki po hiszpańsku nie wiedząc co się śpiewa...
  • Odpowiedz
@npsr: tak, jednocześnie korzystając z wielu funkcji frameworków nie musisz znać ich rozwinięcia w czystym języku. Dlatego napisałem o balansie, gdzie to frameworka używasz i w nim uczysz się robić, a języka jak się uczysz do z naciskiem na wyjątki i ciekawe rzeczy, bo to one potem najwięcej psocą.
  • Odpowiedz
Sadze, ze dla dobrego programowania, warto jest zajrzec do tzw flakow, nawet nie frameworka,ale samego php. Pozwala to zrozumiec wiele mechanizmow, co przeklada sie na jakosc kodu. Ogolnie fanem frameworkow nie jestem, z kilku powodow. A samego phpa ucz sie chopie, na frameworkach swiat sie nie konczy ;)
  • Odpowiedz