Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki z #programowanie

Uczę się właśnie JEE. Ogarnąłem servlety, JSP, wiem o co chodzi z request i response, sesją, atrybutami i ich zasięgiem oraz przekierowywaniem. Wiem trochę o filtrach, ciasteczkach i MVC (w teorii). Następne do przerobienia będzie JDBC. Lecę po kursie z #javastart i wszystkie jest całkiem przyjemnie wyłożone tam. Fajną opcją jest tworzenie aplikacji krok po kroku po przerobieniu "teoretycznej" części kursu. Tym niemniej pomyślałem sobie, żeby po przerobieniu tematu o JDBC zacząć rozwijać własną aplikację, tak żeby móc już grzebać w żywym organizmie w wolnych chwilach. I moje założenia są takie:

1. Na sam początek strona główna. Tutaj raczej nie będzie większej filozofii, bo wszystko będzie statyczne
2. Panel rejestracji nowego użytkownika. Prosty formularz, który dodaje użytkownika do bazy danych
3. Panel logowania. Tu użyję filtrów żeby zweryfikować poprawność danych. Dobre passy przekierują do strony "Zalogowałeś się poprawnie", złe do "Błędne dane logowania". W przypadku poprawnego zalogowania po 5 sekundach przerzuci użytkownika do strony głównej aplikacji
4. No i teraz crem de la crem. Będzie to aplikacja fitnesowa (tak, znowu). Chciałbym, żeby:
a) użytkownik sam sobie tworzył listę posiłków (śniadanie-obiad-kolacja albo śniadanie- przedtreningowy-potreningowy-przedsenny etc). Jak przechowywać taką listę dla każdego użytkownika? Zgaduję, że tworzę tabelę powiązaną z użytkownikiem, tak?
b) była możliwość dodawania szybkich kalorii, posiłków własnych, ale też konkretnych produktów spożywczych. Jak te wszystkie dane przechowywać? Wydaje mi się, że to może być kupa roboty
c) była dostępna baza danych gotowych produktów spożywczych. Można gdzieś coś takiego znaleźć w ogóle? Czy istnieje jakaś ogólnodostępna (najlepiej darmowa) baza danych najpopularniejszych produktów?
d) aplikacja zliczała kalorie. Dodatkowo w przyszłości dodam możliwość ustawiania celu wagowego oraz żeby aplikacja sama wyliczała te BMR, BMI, KKK i inne. Z tym to raczej nie będę miał problemu.

Czy to ma sens? Będzie to na tyle trudne wyzwanie, żebym się dużo nauczył? A może Wy macie jakieś dodatkowe pomysły, żebym musiał stawić czoła najczęściej pojawiającym się problemom w branży?

Zaznaczę jeszcze, że nie mam planów zwojowania świata fitnesowego moją pierwszą aplikacją i jestem świadomy, że raczej nikt nie babra się bezpośrednio z sevletami i JSP ( ͡° ͜ʖ ͡°). Chcę po prostu mieć to solidnie opanowane nim przejdę do Springa czy innego frejmłorka
  • 8
  • Odpowiedz
@AwizisieAkat: no właśnie taka apka jest na zakończenie tego kursu. U mnie front będzie wyglądał biednie, bo pewnie będę jechał na JSP i średnio mi się chce teraz poświęcać czas na CSS. Zostawię to swojemu różowemu, który chce się nauczyć frontendu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Witeg:
3. logowanie ogarniesz raczej tak jak w kursie przy pomocy mechanizmów security tomcata, w przyszłości można by to przerobić także choćby na spring security
4. Jak dojdziesz w kursie do dao, to wszystko stanie się raczej jasne. Bazy danych szukaj pod frazami typu "tabele kalorii excel" i zaimportuj to sobie do swojej bazy.
Bierz też pod uwagę, że ten kurs jest przeznaczony do tego, żeby ogarnąć podstawy tomcata, http, htmla,
  • Odpowiedz
@Eoghan: super, dziękuje za rady. Na razie chcę po prostu zastosować te technologie co poznałem, żeby wiedzieć jak to działa od podszewki i żeby właśnie zrozumieć w pełni użyteczność np. Springa.
  • Odpowiedz
@Eoghan: jak już Cię tu złapałem to zadam jeszcze jedno pytanie. Jak skończę ten kurs, zbuduję aplikację krok po kroku razem z poradnikiem, przejrzę te dodatkowe technologie co tam są opisane, to mogę brać się za Wasz kurs o Springu? Czy powinienem jeszcze zostać trochę na tym poziomie?
  • Odpowiedz
@Witeg: do kursu springa możesz się zabrać teoretycznie nawet bez tego kursu, tylko naszym zdaniem:
- ciężko zabrać się za spring mvc oparte o servlety... nie znając servletów
- ciężko się zabrać za JPA... nie znając JDBC i podstaw sqla
- ciężko się zabrać za spring security oparte o filtry... nie znając filtrów
oprócz tego rzeczy typu czym jest tomcat, http, po prostu nie chce nam się tego tłumaczyć w każdym
  • Odpowiedz