Wpis z mikrobloga

@a665321 @2plus2razy2
Paradoks jest tylko w konkretnym przypadku: ciąg generowany jest poziomo do bieżni, a samolot względem obserwatora się nie rusza czyli predkosc bieżni względem obserwatora jest równa prędkości samolotu względem bieżni. W każdym innym przypadku ( ciąg generowany jest trochę bardziej pionowo lub ruch powietrza generowany przez wirnik powoduje ruch powietrza na skrzydłach- wtedy samolot wzniesie się pionowo poczatkowo) czy założenie jakie my przyjelismy- samolot porusza się względem obserwatora
  • Odpowiedz
@2plus2razy2 i wogole wszystkie te teorie opierasz na rozwiązanie podane na stronie z komiksami xD jeszcze jakiegoś redditowca bym zrozumiał, ale wyżej masz podane argumentu najprościej i najcxytelniej jak potrafię
  • Odpowiedz
@2plus2razy2 nie ma żadnego paradoksu, jak się doda wektory to wyjdzie to, co ja napisałem.

Ty mówisz, że Vs = Vsb + Vb
Wektory się zgadzają. Ale ruch samolotu względem bieżni jest z przeciwnym zwrotem do ruchu bieżni.
Gdy rozpiszemy to zgodnie z wartościami, wyjdzie:
Vs = Vsb -
  • Odpowiedz
@2plus2razy2 zgadzam się, przeczytałem o jest dobrze rozwiązane. Z tym że w naszym przypadku treść zadania jest inna, rysunek jest inny (tam jest silnik pod skrzydłami, samolot jest poziomo i jest podana prędkość kół a nie samolotu) stąd rozwiązanie jest inne
  • Odpowiedz
@2plus2razy2: no i zacytuję:

A ja postaram się udowodnić, że której wersji nie wybierzecie, prowadzi ona do sprzecznych implikacji.


Podczas gdy w podanym przez Ciebie źródle jak i w moim komentarzu wyżej są wersje gdzie poleci, lub nie poleci, eot ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Paladin_Woodrugh: Jeśli tak patrzeć na tą zagadkę, to faktycznie sprzeczności nie ma. Tylko co to za zagadka która jest zdefiniowana w ten sposób: Czy samolot poleci (względem obserwatora) jeśli poleci z prędkością względem obserwatora równej prędkości bieżni? Skoro zakładamy przemieszczanie się względem obserwatora to po co o to pytać.
  • Odpowiedz
@2plus2razy2: no to masz do wyboru dwie zagadki:
1. Czy samolot poleci, jeśli bieżnia będzie się ruszać w przeciwnym kierunku z prędkością równą prędkości samolotu?
Odpowiedź brzmi: tak.
2. Czy samolot poleci, jeśli nie może się ruszyć?
No nie.
  • Odpowiedz
@2plus2razy2: Sorry ze odkopuje trupa sprzed tygodnia, ale zdaje się, że nie dałeś się jeszcze przekonać, że samolot z zagadki wystartuje :)

Zgadzamy się, że za prędkość samolotu odpowiada śmigło, a nie koła, tak? Że to ruch śmigła w powietrzu generuje ciąg do przodu? Śmigło w sumie mogłoby być z tyłu jak w poduszkowcach albo łodziach podwodnych i odpychać nasz obiekt. W takim razie zastąpmy nasze śmigło inną, podobną siłą,
  • Odpowiedz